Innowacyjne laboratorium mikroobróbki laserowej

Innowacyjne laboratorium mikroobróbki laserowej

Firma Fluence Sp. z o.o. otwiera we Wrocławiu nowoczesne Laboratorium Aplikacyjne Laserów Ultraszybkich, wyznaczając tym samym nowe standardy w precyzyjnej mikroobróbce materiałów. Obiekt będzie wyposażony w uniwersalną stację do mikroobróbki materiałów o wysokiej precyzji, wykorzystującą lasery femtosekundowe własnej marki.

Lasery ultraszybkie są już obecnie stosowane przy produkcji elektroniki użytkowej, urządzeń medycznych i innowacyjnych materiałów. Laboratorium pozwoli firmie Fluence zidentyfikować nowe obszary zastosowań tego typu laserów, a także testować nowe techniki mikroobróbkowe dla przemysłu i przeprowadzać studia wykonalności.

Grafika

Stacja do mikroobróbki składa się ze stolików pozycjonujących, skanerów galwanometrycznych oraz różnych układów optycznych stabilizujących i kształtujących wiązkę. Jej sercem jest światłowodowy laser femtosekundowy, Jasper 30, który dostarcza fale o trzech długościach (1030 nm, 515 nm oraz 343 nm) i daje możliwość przestrajania czasu trwania impulsu w polu roboczym od 230 fs do 20 ps oraz wyboru częstości repetycji do 20 MHz. Laser umożliwia ponadto obróbkę materiałów z wykorzystaniem konfigurowalnej sekwencji impulsów laserowych leżących blisko w czasie, tzw. burstów, które zwiększają wydajność oraz jakość wielu procesów, takich jak cięcie czy ablacja szkieł, metali oraz polimerów, a także otwiera nowe możliwości w obszarze kształtowania morfologii powierzchni.

Stacja jest wyposażona również w najnowocześniejsze podzespoły wiodących europejskich partnerów: ScanLab, ACS Motion Control i Direct Machining Control (DMC). Skanery galwanometryczne excelliSCAN firmy ScanLab, zapewniają wysoką stabilność kierunku wiązki i przyspieszenie sięgające 51 000 m/s2. Dzięki połączeniu z kontrolerem ruchu ACS SPiiPlus, w ramach technologii XL Scan, ich efektywny zakres pola roboczego zwiększa się do 400 x 600 mm. Sterowanie stacją do obróbki laserowej jest obsługiwane przez oprogramowanie DMC.

Grafika

Laboratorium jest pierwszym i jedynym obiektem w Europie, w którym XL Scan jest demonstrowane razem z laserem femtosekundowym. Najnowsze technologie kształtowania wiązki, m.in. do superwydajnego cięcia szkła, dostarczyły firmy Holo/Or (moduł DeepCleave) oraz Workshop of Photonics. Laboratorium Aplikacyjne Laserów Ultraszybkich jest ukierunkowane na stosowanie mikroobróbki laserowej do: cięcia szkła, polimerów, metali (w tym tytanu i wolframu) oraz twardych materiałów, takich jak diament i szafir; mikrowiercenia; strukturyzowania powierzchni; funkcjonalizacji powierzchni; znakowania objętościowego i powierzchniowego; selektywnego usuwania warstw; trasowania (scribingu) półprzewodników oraz spawania materiałów przezroczystych.

Źródło: Fluence

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę