Inteligentna, bezpieczna i zrównoważona mobilność

Inteligentna, bezpieczna i zrównoważona mobilność Canva

Software République, otwarty ekosystem innowacji powstały z myślą o inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej mobilności, zaprezentował swoje pierwsze kamienie milowe. Inicjatywa firm Atos, Dassault Systèmes, Orange, Grupy Renault, STMicroelectronics i Thales obchodzi pierwszą rocznicę istnienia.

W zaledwie kilka miesięcy Software République podjęło ważne działania ukierunkowane na wspieranie rozwoju nowatorskich rozwiązań mających sprostać wyzwaniom współczesnej mobilności. Działania skoncentrowano na zacieśnieniu współpracy z interesariuszami z sektora prywatnego (start-upami, MŚP i większymi grupami kapitałowymi), publicznego (samorządami) i naukowego (szkołami i uczelniami).

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Wybrane kamienie milowe:

•  powołanie tzw. „GIE” (fr. Groupement d’Intérêt Economique, ugrupowanie interesów gospodarczych) w celu rozwoju aktywności Software République i nadzoru nad projektami realizowanymi w ramach inicjatywy.

• uruchomienie inkubatora Software République w marcu 2022 r., w tym programu wsparcia dla wspólnych projektów i start-upów. Z inkubatora korzysta obecnie pięć start-upów: Angoka, Geoflex, Parcoor, Vianova i Wattpark.

• ogłoszenie finalizacji czterech spośród ponad 30 realizowanych projektów.

* Rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa typu „D&R” (ang. detect and respond, wykrywanie i reagowanie)

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z głównych wyzwań dla sektora mobilności. Orange (za pośrednictwem spółki Orange Cyberdefense) oraz Grupa Renault, firma Thales i start-up Parcoor ogłosiły wspólny projekt rozwiązania do wykrywania i analizowania ataków oraz reagowania na nie w celu ochrony pojazdów. Bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym rozwiązanie będzie instalowane w pojazdach marki Renault od 2025 r. Projekt wspiera BPIfrance.

* Narzędzie dla samorządów do modelowania przepływu pojazdów

Bezpieczeństwo i optymalny przepływ ruchu są jednymi z głównych wyzwań dla samorządów. Dassault Systèmes, Orange i Grupa Renault opracowują rozwiązanie do modelowania przepływu pojazdów. Projekt pilotażowy przeprowadzono w Corrèze we Francji. Narzędzie dostarcza dane dotyczące natężenia ruchu, stanu infrastruktury oraz poziomu bezpieczeństwa na potrzeby optymalizacji wydatków związanych z konserwacją i budową.

* Projekt inteligentnej i bezpiecznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych

W odpowiedzi na wyzwania związane z bezpieczeństwem, suwerennością i integracją sieci stacji ładowania „elektryków” firmy Orange, STMicroelectronics i Thales oraz Grupa Renault, we współpracy z należącą do Grupy marką Mobilize, uruchamiają wspólny projekt inteligentnych stacji ładowania. Inicjatywa zostanie zaprezentowana pod koniec 2022 r.

* Software République Academy – rozwój umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem

Aby sprostać rosnącym potrzebom związanym z rekrutacją oraz niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, sześciu partnerów ogłosiło uruchomienie dwóch programów szkoleniowych, które rozpoczną się we wrześniu 2022 r. Pierwszy z nich będzie zbiorem modułów szkoleniowych z oferty partnerów ds. cyberbezpieczeństwa dobranych pod kątem potrzeb Software République. Drugi, realizowany we współpracy z francuskimi uczelniami Ecole 2600 i EFREI, będzie oferować dwa specjalistyczne kierunki studiów trwające od trzech do pięciu lat.

Do roku 2025 Software République zamierza zaprezentować 10 nowych produktów i usług, wesprzeć ponad 50 start-upów i zaoferować usługi ponad 50 samorządom.

Źródło: Software République

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę