Inteligentna logistyka dla przemysłu
– Nowoczesne technologie informatyczne i komunikacyjne umożliwiają cyfrowe połączenie pomiędzy pracownikami, maszynami, sprzętem logistycznym, autonomicznymi urządzeniami transportowymi, a nawet przedsiębiorstwami. Zaawansowana cyfryzacja systemów logistyki 4.0 występuje w praktycznie każdym aspekcie: zarządzaniu zasobami, WMS, zarządzaniu transportem, łańcuchem dostaw, intralogistyce i bezpieczeństwie informacji – mówi Mateusz Wiśniowski, CTO Robotics Expert, współzałożyciel spółki VersaBox.
Jaki wpływ na współczesną logistykę ma Przemysł 4.0 i technologie z nim związane?
Mateusz Wiśniowski, CTO Robotics Expert, współzałożyciel spółki VersaBox: Pełne zrozumienie pojęcia czwartej rewolucji przemysłowej wymaga uświadomienia sobie, jak głęboko zmiana ta wpływa na ogólnie pojęty przemysł. Wpływ rozwoju innowacyjnych technologii operacyjnych i informacyjnych łączy fabryki, decentralizuje i inteligentnie optymalizuje procesy, cyfryzuje łańcuchy dostaw. Transformacja ta sięga odważnych decyzji i zmian modeli biznesowych przedsiębiorstw, za czym muszą następować dalsze zmiany m.in. w logistyce. Ponadto potrzeba adaptacji w ewoluującym i coraz bardziej złożonym środowisku wymagań związanych z wysoko zindywidualizowanymi produktami wymusza zmiany w tradycyjnych rozwiązaniach logistyki, transformując ją na nowy poziom – tzw. inteligentnej logistyki (ang. Smart Logistics), zwanej również logistyką 4.0. Jest to system składający się z innowacyjnych technologicznie usług i produktów, które umożliwiają adaptację do zmian na rynku i wymagań klienta końcowego.
Każde przedsiębiorstwo, które chce utrzymać konkurencyjność, musi zadbać o digitalizację i usieciowienie swojego łańcucha dostaw w stopniu, który wykracza poza granice firmy. W jaki sposób wcielić w życie idee logistyki 4.0?
- Nowoczesne technologie informatyczne i komunikacyjne umożliwiają cyfrowe połączenie pomiędzy pracownikami, maszynami, sprzętem logistycznym, autonomicznymi urządzeniami transportowymi, a nawet przedsiębiorstwami. Zaawansowana cyfryzacja systemów logistyki 4.0 występuje w praktycznie każdym aspekcie: zarządzaniu zasobami, WMS, zarządzaniu transportem, łańcuchem dostaw, intralogistyce i bezpieczeństwie informacji.
Postrzegając intralogistykę jako zapewnienie, że rzeczy zasadniczo są przenoszone z punktu A do punktu B, konieczne jest uświadomienie sobie w szczególności, z jak wieloma krokami pośrednimi łańcucha dostaw oraz inteligentnego i wydajnego przemieszczania się oraz iloma aspektami autonomii urządzeń i procesów jest to powiązane. Aplikacje są tak różnorodne, że czasem wystarczy zastosowanie autonomicznych robotów mobilnych, w innym przypadku potrzeba automatycznych systemów transportowych, wreszcie konieczne może się okazać wdrożenie inteligentnych procesów funkcjonowania magazynów czy całych przedsiębiorstw.
Od czego zacząć optymalizację przestrzeni magazynowej?
- Automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowania jest dziś już powszechnie znana i coraz częściej wprowadzana w wielu nowoczesnych zakładach. Po najważniejszym kroku, jakim jest podjęcie decyzji o wprowadzaniu zmian i ich akceptacji, najczęściej dalszym etapem jest automatyzacja procesu intralogistyki wewnątrzzakładowej.
Spółka VersaBox pomaga przedsiębiorstwom w przeprowadzeniu tej transformacji – poprzez ofertę i wdrożenia zarówno komponentów systemu (takich jak inteligentne autonomiczne roboty transportowe VERSABOT), jak i całego systemu (AUTONOMY@WORK), który zapewnia optymalny, automatyczny przepływ ładunków w procesie produkcyjnym lub magazynowym. Oferowany system zapewnia elastyczność i kompatybilność z innymi systemami, np. WMS, MES, oraz przygotowuje proces do kolejnych, późniejszych etapów rozwoju.