Inteligentne włókna staną się jeszcze bardziej inteligentne

Inteligentne włókna staną się jeszcze bardziej inteligentne MIT

Naukowcy od jakiegoś czasu próbują rozwiązać problem integracji mikroelektroniki z inteligentnymi tkaninami z włókien przewodzących. Teraz dzięki nowemu polimerowi aktywowanemu promieniowaniem UV może im się to udać.

Aby inteligentne tkaniny były naprawdę inteligentne, konieczne jest umieszczenie wzdłuż ich włókien elementów funkcjonalnych, takich jak mikrourządzenia czy elektrody. Do tej pory stanowiło to spore wyzwanie dla ich projektantów. Zespół naukowców z MIT pod kierunkiem prof. Poliny Anikeevy opracował fotoczuły polimer tiolowo-epoksydowy, który może rozwiązać ten problem.

Pod wpływem promieniowania UV cząsteczki nowego tworzywa łączą się ze sobą, tworząc sieć niewrażliwą na oddziaływanie powszechnie stosowanych rozpuszczalników. Właściwość tę wykorzystano, pokrywając nowym materiałem klasyczne włókno przewodzące stosowane do produkcji inteligentnych materiałów. Uzyskany izolator z przewodzącym rdzeniem w procesie fotolitografii został następnie wybiórczo (w nieosłoniętych miejscach) potraktowany promieniami UV. Na koniec naukowcy użyli rozpuszczalnika, który rozpuścił tylko te miejsca, które nie zostały wcześniej napromieniowane. 

Dzięki temu uzyskano materiał lokalnie przewodzący prąd elektryczny, który umożliwi łatwiejsze rozmieszczanie elektrod lub mikrourządzeń wzdłuż włókien. Wystarczy umieścić je w przygotowanych wcześniej, naświetlonych, a tym samym izolowanych miejscach.

Źródło: MIT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę