Istotna rola rozwiązań mocujących i pozycjonujących

Istotna rola rozwiązań mocujących i pozycjonujących norelem

Elementy pozycjonujące i mocujące, często niedoceniane i uważane za coś oczywistego, nigdy nie odgrywały większej roli niż obecnie, ze względu na stały wzrost wymagań inżynieryjnych na świecie.

Inżynieria opiera się na dokładności, powtarzalności i niezawodności. Nie byłoby to możliwe bez komponentów, które zapewniają mocowanie i pozycjonowanie elementów obrabianych. Dlatego są one tak ważne, a utrzymywanie na miejscu obrabianych detali – nawet jeśli wydaje się stosunkowo nieistotne – może odegrać kluczową rolę w sukcesie przedsiębiorstwa inżynieryjnego.

Powiązane firmy

Zajmowanie odpowiedniej pozycji

Dwa główne aspekty inżynierii, na które wpływ ma mocowanie elementów roboczych i pozycjonowanie, to jak zawsze dokładność i wydajność – uwidacznia się to w postaci wyższej jakości i spójności oraz bardziej opłacalnej eksploatacji.

W zakresie jakości wpływ mocowania i pozycjonowania obrabianego przedmiotu wykracza daleko poza zwykłe utrzymywanie na miejscu elementów obrabianych. Używany przez nas sprzęt jest tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli więc naszym zadaniem jest praca nad skomplikowanymi, złożonymi projektami, ostateczny rezultat zależy w dużej mierze od jakości elementów mocujących – nawet najmniejsze odchylenie może mieć duży wpływ na gotowy produkt.

Mocowanie i pozycjonowanie mają także zaskakująco duży wpływ również w kategorii wydajności i opłacalności – konsekwentne mocowanie detali na miejscu oznacza szybszą produkcję. Przekłada się to również na szybszy i płynniejszy proces wymiany części maszyn, umożliwiając bezproblemową wymianę zużytych komponentów i uniknięcie efektu domina na kolejnych etapach produkcji.

Oprócz tych dwóch nadrzędnych korzyści, różne produkty do pozycjonowania i elementy mocujące mają również swoje własne wyraźne zalety w określonych zastosowaniach.

norelem, elementy mocujące i pozycjonujące

Wybór właściwego sposobu pozycjonowania

Dostępny jest szeroki wachlarz elementów pozycjonujących. Podobnie jak w przypadku każdego aspektu inżynierii, wybór rozwiązania z zakresu pozycjonowania, mocowania lub utrzymywania elementów na miejscu należy rozważyć zgodnie z wymaganiami konkretnej aplikacji.

Na przykład kołki pozycjonujące (lub indeksujące) są klasycznym elementem pozycjonującym, idealnym do ustawiania urządzeń montażowych lub do precyzyjnego dostrajania elementów w obrabiarkach. Trzpienie montażowe stanowią kolejną opcję łączenia i mocowania obrabianych przedmiotów i komponentów, wykorzystując mechanizm blokowania za pomocą kulki i prostą obsługę za pomocą przycisku, co zapewnia stabilne, bezpieczne i samoczynnie blokujące się rozwiązanie.

Sprężynowe elementy dociskowe to kolejny element pozycjonujący, powszechnie stosowany w budowie maszyn i narzędzi. Komponenty działają jak dociski lub kołki i umożliwiają szybkie mocowanie elementów na miejscu.

norelem, ceramiczne kołki pozycjonujące

Inne możliwości można znaleźć w ogranicznikach/separatorach: począwszy od ograniczników mimośrodowych, poprzez regulowane elementy/śruby separujące, aż po łączniki zaciskowe 5D. Zasadniczo służą one jako pomoc w pozycjonowaniu przedmiotów obrabianych na urządzeniach montażowych i w obrabiarkach, gdzie np. różne listwy mocujące mogą być wyrównywane i regulowane.

Nie jest to bynajmniej pełna lista opcji – rozpieracze klinowe z naddatkiem obróbkowym, trzpienie ustalające precyzyjne, dociski boczne, a także zaciski mimośrodowe i adaptery do obróbki detali zapewniają bogactwo opcji mocowania, w zależności od wymagań. Jednak również w tym przypadku wybrane rozwiązanie powinno być odpowiednie dla danego zastosowania, aby zapewnić jakość i zwiększyć wydajność.

Ustawienie na przyszłość

Ponieważ koncepcja Przemysłu 4.0 zyskuje mocną pozycję na całym świecie, jest jeszcze jedna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę – to sposób, w jaki połączone technologie zmieniają na lepsze pozycjonowanie i mocowanie przedmiotów obrabianych. Od wielu lat firma norelem dostarcza szereg rozwiązań wyposażonych w czujniki i przystosowanych do wymagań IoT, które zostały zaprojektowane, aby pomóc inżynierom odkrywać nowe możliwości sprzętu oraz poprawiać jakość i wydajność.

Przykładem mogą być zatrzaski trzpieniowe, które łączą niezawodne pozycjonowanie z wbudowanymi czujnikami monitorującymi stan wyposażenia. Obecnie do tego asortymentu dołącza coraz więcej komponentów, takich jak ceramiczne kołki podporowe, kołki pozycjonujące i kołki cylindryczne. Można obecnie instalować także inne komponenty z czujnikami – takimi jak tensometry – w celu zapewnienia informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym, określającej czy proces mocowania lub pozycjonowania został zakończony.

norelem, elementy mocujące

Oznacza to również, że rozwiązania z zakresu pozycjonowania i mocowania elementów obrabianych, podobnie jak każdy aspekt inżynierii, muszą być dostosowane, gotowe i przygotowane na zmiany po 2020 r., aby jeszcze bardziej poprawić dokładność i wydajność.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę