Jak dobrać uchwyty do profesjonalnych mebli warsztatowych?

Jak dobrać uchwyty do profesjonalnych mebli warsztatowych? Fast Service

Firma Fast Service rozpoczęła swoją działalność na wiosnę 1991 roku i od początku specjalizowała się w produkcji profesjonalnych mebli warsztatowych. Posiadając obszerne doświadczenie i korzystając z zaawansowanej technologii, firma ta jest przygotowana do spełnienia wymagań nawet najbardziej wymagających nabywców. Poza produktami standardowymi, takimi jak stoły, wózki do narzędzi, szafy, nadstawy czy regały na narzędzia, proponuje również meble do laboratoriów, meble socjalne, wyposażenie do pojazdów oraz usługę projektowania i realizacji niemal każdego rodzaju metalowych mebli na specjalne zamówienie klienta, zgodnie z jego oczekiwaniami i specyfikacjami. W swoich projektach  Fast Service wykorzystuje standardowe elementy maszyn Elesa+Ganter. Przedstawiamy case study z tej współpracy.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

W naszej ofercie uchwytów przemysłowych Elesa+Ganter znajduje się blisko 200 różnych modeli uchwytów, które pozwolą na dobór elementu nawet do najbardziej wymagającej aplikacji. Jeżeli klient nie znajdzie gotowego produktu, dostępne są również wykonania specjalne produkowane wg jego wytycznych. Nasza współpraca z Fast Service pokazuje, że jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania pasujące do najbardziej wymagających zastosowań – powiedział Filip Granowski, dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Uchwyty, zawiasy, zamknięcia oraz inne produkty Elesa+Ganter są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale i wykonane z najwyższą estetyką oraz dbałością o ergonomię, więc już od kilkunastu lat firma Fast Service stosuje je w swoich wyrobach. Z uwagi na bardzo dużą różnorodność realizowanych projektów przez firmę Fast Service, możemy na kilku przykładach z jej portfolio opisać specyfikę doboru uchwytów.

Pierwszym przypadkiem są szuflady ze specjalnymi gniazdami z tworzywa sztucznego na narzędzia CNC. Całość jest zamykana w metalowej wysokiej szafie (rys. 1).

Rys. 1 Szafa z szufladami na narzędzia CNC wykonana przez firmę Fast Service

W tej aplikacji, przy doborze uchwytów do szuflad ważnych jest kilka kwestii:

 • Uchwyt nie powinien wystawać poza obrys szuflady, ponieważ w takim przypadku z uwagi na kolizję z drzwiami, konieczne byłoby zmniejszenie gabarytów szuflady, a tym samym jej pojemność uległaby zmniejszeniu
 • Będziemy go użytkować poprzez ciągnięcie
 • Chwyt powinien być dwuręczny z uwagi na dużą wagę i gabaryty szuflady
 • Uchwyt powinien być estetyczny i łatwy w montażu

Wszystkie powyższe wymagania spełniają uchwyty EPR-PF (rys. 2). Ich montaż jest „na wcisk”, a specjalny system zatrzaskowy gwarantuje przenoszenie bardzo dużych obciążeń, które w zależności od płaszczyzny dochodzą do 180 kg.

Rys. 2 Uchwyty EPR-PF

Jak widać na poniższym zdjęciu, uchwyty EPR-PF bardzo dobrze komponują się z zabudową, a szuflady zajmują całą przestrzeń wewnątrz szafy.

Rys. 3 Szafa z szufladami na narzędzia CNC wykonana przez firmę Fast Service

Drugim przykładem są wózki warsztatowe, które posiadają jeden uchwyt centralny do prowadzenia (rys. 4, po prawej).

Rys. 4 Wózki warsztatowe wykonane przez firmę Fast Service

Przy doborze uchwytu w tej aplikacji najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę były:

 • solidność (waga wózka może dochodzić do kilkuset kilogramów),
 • estetyka,
 • masywność (uchwytem o dużej średnicy chwytu łatwiej operować przy dużej wadze wózka),
 • ergonomia przy manewrowaniu uchwytem/wózkiem (pchanie, ciągnięcie, skręcanie).

Firma Fast Service wybrała do tego zastosowania uchwyt rurowy ETH (rys. 5),ponieważ spełnia on wspomniane wymagania i dodatkowo:

 • Umożliwia dostosowanie rozstawu otworów do konkretnej aplikacji
 • Dostępny jest w różnych akcentach kolorystycznych, dzięki czemu możemy dopasować pod kątem designu całego wózka, a ten występuje w różnych kolorach
 • Posiada specjalny rozprężny system mocowania rury, która dzięki temu nie obraca się, a manewrowanie wózkiem jest łatwiejsze
 • Ergonomiczny kształt uchwytu i masywna budowa sprawiają, że operowanie nawet bardzo ciężkim wózkiem jest wygodne
Rys.5. Przykładowy uchwyt rurowy ETH

Trzecim przykładem dość specyficznego doboru uchwytu są wszelkiego rodzaju szuflady w wózkach, nadstawkach warsztatowych itp. (rys. 6).

Rys. 6 Wózek warsztatowy wykonany przez firmę Fast Service

W tej sytuacji, przy doborze optymalnego uchwytu kluczowe są:

 • solidność (szuflady ważą często kilkadziesiąt kilogramów),
 • długość dostosowana pod konkretną szerokość szuflady,
 • ergonomia,
 • estetyka,
 • łatwość montażu.

Jak widać na powyższym zdjęciu rozwiązaniem, które się sprawdziło i firma Fast Service stosuje od wielu lat są uchwyty GN 430 (rys. 7).

Rys. 7 Uchwyt GN 430

Uchwyt GN 430 składa się z aluminiowego korpusu oraz dwóch zaślepek z poliamidu, dzięki temu możliwe jest zamówienie uchwytów dociętych na indywidualną długość. Wykonywany ze specjalnie zaprojektowanego profilu aluminiowego korpus, posiada rowek mocujący wzdłuż całej powierzchni podstawy. Umożliwia to mocowanie uchwytu dowolną ilością wkrętów i w dowolnym rozstawie.

W trzech opisanych powyżej zastosowaniach drobne niuanse determinują jakiego rodzaju uchwyt sprawdzi się najlepiej. Szeroka oferta Elesa+Ganter pozwala na dopasowanie najlepszego rozwiązania.

Poniżej prezentujemy kilka innych modeli uchwytów, które są stosowane w meblach warsztatowych, laboratoryjnych, socjalnych:

 • GN 430.1 – konstrukcja taka sama jak w uchwycie GN 430, ale wzbogacona o zabezpieczoną przestrzeń na zewnątrz uchwytu, gdzie możemy umieścić opis tego, co znajduje się przykładowo w szufladzie.

Jak dobrać uchwyty do profesjonalnych mebli warsztatowych? zdjęcie w treści artykułu

 • MLP – zgrabny uchwyt, zajmujący mało miejsca, stosowany najczęściej do szuflad.

Jak dobrać uchwyty do profesjonalnych mebli warsztatowych? zdjęcie w treści artykułu

 • MPR – bardzo solidny (przenoszący nawet do 270 kg) uchwyt składany. Stosowany np. w nadstawkach warsztatowych, skrzyniach transportowych itp.

Jak dobrać uchwyty do profesjonalnych mebli warsztatowych? zdjęcie w treści artykułu

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę