Jak dzięki filozofii kaizen osiągnąć przewagę nad konkurencją?

Jak dzięki filozofii kaizen zdobyć przewagę nad konkurencją Tork

Tork, marka firmy Essity, wprowadza przewodnik stworzony według filozofii kaizen. Ma on pomóc firmom we wdrażaniu kultury ciągłego doskonalenia, a w efekcie pozwolić na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Kaizen to japońska teoria zarządzania, według której wszyscy pracownicy są zaangażowani w ulepszanie firmy. Stworzony przez markę Tork przewodnik zawiera ważne informacje dla branż, które chcą zwiększyć produktywność zakładów, i jest oparty na wynikach badania przeprowadzonego dla Tork przez firmę Psyma w lipcu 2019 r. wśród operatorów maszyn. Przewodnik dotyczący poprawy produktywności zawiera pięć wskazówek, które pomogą wdrożyć kulturę ciągłego doskonalenia. Dzięki nim dużo łatwiej osiągnąć trwałą przewagę nad konkurencją. 

Powiązane firmy

Jonas Svanäng, ekspert kaizen, którego Tork zaprosił do prac nad przewodnikiem, brał udział we wdrażaniu kaizen najpierw w fabrykach Toyoty, a następnie w ponad 100 innych organizacjach na całym świecie. Dziś Jonas jest zapraszany na międzynarodowe konferencje, gdzie dzieli się swoją wiedzą. – Celem kaizen jest ciągłe doskonalenie poprzez zmianę zachowań. Gdy firma przyjmie założenia filozofii, pracownicy zaczynają mieć wpływ na swoje miejsce pracy, a ich motywacja wzrasta – mówi Jonas Svanäng.

Ważna rola operatorów maszyn w poprawie produktywności

Operatorzy maszyn zwykle pracują najbliżej stref, w których pojawiają się problemy lub przeszkody (w kaizen “muda” oznacza stratę, odpady związane z prowadzoną działalnością – marnotrawstwo). Odgrywają więc kluczową rolę w zwiększaniu produktywności w firmie, gdyż wiedzą jakie zmiany są najbardziej potrzebne.

Ostatnie badanie Tork pokazuje, że 89% operatorów maszyn uważa, iż „poprawa nawyków związanych z konserwacją zapobiegawczą to ważny element funkcjonowania firmy”. Z kolei 87% ankietowanych twierdzi, że „konserwacja zapobiegawcza zmniejsza liczbę awarii maszyn i straty czasu produkcyjnego”.

Chcemy pomóc firmom ulepszyć procedury konserwacji zapobiegawczej, szczególnie tym, które przechodzą na proces autonomiczny, inwestując w inteligentne i innowacyjne produkty poprawiające wydajność i zmniejszające ilość generowanych odpadów. Wiemy, że małe zmiany będące częścią filozofii ciągłego doskonalenia, mogą mieć znaczący wpływ, m.in. na jakość pracy i wysokość kosztów – podkreśla Jenny Turner, dyrektor ds. marketingu w przemyśle w Essity.

Tork oferuje szeroką gamę profesjonalnych produktów w ramach systemu Tork Performance, które pomagają poprawić autonomiczne procedury czyszczenia w środowiskach przemysłowych. Dozowniki Tork Performance są dostępne w wersjach z różnymi opcjami montażu, dzięki czemu można umieścić je tam, gdzie operator łatwo po nie sięgnie. W połączeniu z profesjonalnymi czyściwami Tork przyczyniają się do utrzymania porządku w obrębie linii produkcyjnej. Aż 89% operatorów maszyn uważa, że „posiadanie w odpowiednich miejscach dozowników ze specjalistycznymi czyściwami wspiera skuteczną konserwację zapobiegawczą”. 

>>Zobacz Przewodnik dotyczący poprawy produktywności<<

Źródło: Tork Polska

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę