Jak planować prace serwisowe w magazynach i przeglądy regałów?

Jungheinrich

Pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się obecnie, zmienia wiele aspektów naszego życia. Konieczność modyfikacji procesów w przedsiębiorstwach czy nowe nawyki konsumenckie to tylko niektóre z nich. Przede wszystkim szerszego znaczenia nabiera aspekt bezpieczeństwa. Widać to doskonale w branży intralogistycznej.

Bezpieczna praca w magazynie to już nie tylko ergonomicznie zaprojektowane wózki widłowe, wyposażone w liczne, nowoczesne systemy wspomagania, ułatwiające pracę z ładunkiem. To między innymi nowa organizacja pracy. Firmy ograniczają liczbę personelu na zmianie, wyznaczają stałe składy osobowe, dbają o zachowanie odpowiedniej odległości między pracownikami. Przedsiębiorstwa starają się także ograniczyć do minimum kontakt z osobami spoza organizacji. I tu powstaje pytanie: Jak w obecnej sytuacji, chroniąc pracowników, zlecać i właściwie organizować prace serwisowe?

Urząd Dozoru Technicznego umożliwił przesunięcie terminu badań technicznych wózków widłowych. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku to użytkownik bierze na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Firmy, które się na to zdecydują powinny wypełnić odpowiedni wniosek i wysłać go do UDT. Inną kwestią jest zapewnienie ciągłości operacyjnej. Mogą ją zagwarantować jedynie sprawne urządzenia. 

Krzysztof Dykrzak, dyrektor serwisu Jungheinrich wyjaśnia, że bezpieczna praca w magazynie w czasach koronawirusa jest możliwa. – Choć zrozumiałe są obawy przedsiębiorstw zapewniamy, że jesteśmy w stanie bezpiecznie wykonać wszystkie prace serwisowe, w zależności od potrzeb. Technicy serwisowi Jungheinrich wyposażeni są w środki ochrony osobistej, w tym m.in. maski ochronne, rękawice, przyłbice. Na życzenia klienta, przy dobrej pogodzie, serwis wózków widłowych wykonujemy  na zewnątrz magazynu. Zdarza się także, że nasi klienci wydzielają wewnątrz magazynów miejsca przeznaczone do prac serwisowych. W ten sposób pracownicy serwisu Jungheinrich ograniczają kontakt z załogą przedsiębiorstwa – zapewnia Krzysztof Dykrzak. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i zachowania odpowiedniego dystansu przez osoby postronne, miejsca pracy techników serwisu można dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy pachołków i potykaczy. Potwierdzenie wykonania usługi może odbywać się drogą mailową, bez bezpośredniego kontaktu z klientem. Ciekawą opcją jest usługa Jungheinrich door to door. 

Jeśli klient się na nią zdecyduje, zabieramy jego wózek widłowy do naszego warsztatu, wykonujemy tam niezbędne czynności serwisowe i odtransportowujemy urządzanie z powrotem do magazynu – wyjaśnia Krzysztof Dykrzak. W czasach pandemii warto pomyśleć także o odkażaniu najczęściej dotykanych przez operatorów elementów wózków widłowych, czyli m.in. kierownicy, dźwigni sterujących, przycisków, fotela.

Nie tylko wózki widłowe

W obecnej sytuacji właściciele magazynów muszą zmierzyć się nie tylko z  koniecznością wykonywania przeglądów i konserwacji wózków widłowych. Inną, równie ważną kwestią są inspekcje regałowe. Norma PN-EN 15635 nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek wykonywania m.in. okresowych (rocznych) przeglądów regałów magazynowych. 

Obserwujemy, że znaczna część użytkowników regałów, obawiając się wpuszczenia na teren swoich zakładów i magazynów osób spoza organizacji, wstrzymała się od wykonywania inspekcji regałowych – mówi Robert Chyczewski, Inspektor ds. Bezpieczeństwa Instalacji Regałowych w Jungheinrich i dodaje – Użytkownicy regałów powinni mieć świadomość, że wstrzymując się od wykonania planowanych przeglądów, napraw regałów i bieżących zakupów części zamiennych zmniejszają bezpieczeństwo pracy w magazynach.

Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono regulacji prawnych, które zwalniają użytkowników regałów z obowiązku wykonania rocznego przeglądu. W związku z pandemią częstotliwość kontroli nie została zmieniona, a zakres obowiązkowych czynności nie uległ zmniejszeniu. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj instalacji regałowej, typ regałów, przepustowość magazynu. Kontroli podlegają wszystkie aspekty bezpieczeństwa określone w normie PN-EN 15635. 

Bezpieczne inspekcje regałowe

Jungheinrich przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwa i wspiera swoich klientów w zakresie utrzymania ciągłości pracy w magazynach. Inspektorzy ds. Bezpieczeństwa Instalacji Regałowych wykonują – przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego – wszystkie niezbędne prace w magazynie. Kontrole regałów magazynowych odbywają się przy użyciu środków ochrony indywidualnej, takich jak maseczki ochronne, rękawice, gogle. Pracownicy Jungheinrich bardzo często dezynfekują dłonie, a w razie konieczności poddają się pomiarom temperatury i wypełniają odpowiednie formularze ryzyka zachorowania na Covid-19. Ponadto zachowują dwumetrowy odstęp od innych osób – wyjaśnia Robert Chyczewski.

Zaniechanie wykonywania przeglądów instalacji regałowych może negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w magazynach. Niebezpieczne konsekwencje może mieć także wstrzymanie się od napraw i usuwania nieprawidłowości zleconych podczas kontroli regałów. Obecna sytuacja wymaga zachowania wysokich standardów sanitarnych. Niemniej nie ma konieczności i potrzeby przekładania terminów prac. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele magazynów wraz z kolejnymi etapami „odmrażania gospodarki” zlecali zaległe i bieżące przeglądy regałów oraz wózków i naprawiali istniejące usterki.

Źródło: Jungheinrich

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę