Jak rozpoznać uszkodzone łożysko w maszynie

BRX
Reklama
Reklama

O tym, jakie są najważniejsze sygnały nieprawidłowej pracy łożyska w maszynie - opowiada w rozmowie z „MM Magazynem Przemysłowym” Michał Obrębski, product manager w igus.

W dwóch kluczowych momentach trzeba zwrócić szczególną uwagę na sygnały nieprawidłowej pracy łożyska. Pierwszy to moment tuż po montażu i uruchomieniu maszyny – wtedy najczęściej powodem jest nieprawidłowy montaż lub źle dobrane rozwiązanie. Drugi może wystąpić po dłuższym okresie eksploatacji – wtedy mamy do czynienia ze standardowym zużyciem i koniecznością wymiany na nowy element eksploatacyjny. Sygnały najczęściej można po prostu zobaczyć lub usłyszeć.

Reklama

Niepokojące dźwięki, takie jak piski lub zgrzyty połączone z drganiami, mogą świadczyć o tym, że elementy toczne w łożyskach tocznych nie rolują się, ale ślizgają. To prowadzi do bardzo szybkiego uszkodzenia bieżni lub elementów tocznych, a w efekcie utraty funkcjonalności.

Pisk w łożysku ślizgowym jest z reguły spowodowany występowaniem efektu „stick slip”, czyli drganiami o dużej częstotliwości, które wywołują fale dźwiękowe o wysokich tonach. Jest to oznaka źle sparowanych materiałów łożyska i sworznia. Inny objaw niewłaściwie dobranego łożyska ślizgowego to deformacja spowodowana zbyt dużym naciskiem jednostkowym.

Reklama

Koniec żywotności łożyska spowodowany normalną eksploatacją najczęściej ujawnia się powstawaniem zbyt dużego luzu i utratą dokładności, co zazwyczaj wiąże się też z utratą funkcjonalności maszyny lub urządzenia.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama