Jak za pomocą zestawów kołowych przyśpieszyć proces produkcyjny?

Przyśpieszenie produkcji za pomocą zestawów kołowych Elesa+Ganter

W ofercie Elesa+Ganter znajdują się elementy do budowy maszyn, które są dobierane przez doradców technicznych zgodnie z wymogami aplikacji. Na przykładzie współpracy z firmą Asko Papier, ukazana została zmiana w postaci zastosowania nowych zestawów kołowych w wózkach do transportu. Aby dobrać odpowiedni element urządzenia, trzeba odpowiedzieć  sobie na kilka pytań, które pozwolą precyzyjnie dopasować właściwe rozwiązanie. W przypadku zestawów kołowych, ważne są warunki otoczenia, rodzaj posadzki i prędkość z jaką mają poruszać się wózki wyposażone w koła. Nie bez znaczenia jest również konfiguracja poszczególnych zestawów tak, aby maksymalnie ułatwić manewrowość i funkcjonalność.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Dotychczasowa sytuacja klienta

W dotychczasowym rozwiązaniu używano kół jezdnych, które nie odpowiadały wymaganiom klienta. W wyniku ciągłego przeciążania, koła odkształcały się oraz generowały bardzo wysokie opory toczenia. Do tego stopnia, że czasami do obsługi jednego wózka potrzeba było dwóch operatorów. Pracownicy po długich godzinach, spędzonych w pracy odczuwali zmęczenie oraz skarżyli się na dyskomfort podczas wykonywania obowiązków.

Wózki transportowe
Wózki do transportu i przechowywania tulei papierowych do produkcji wyrobów w systemie rolowym w firmie Asko Papier

Widoczne na powyższym zdjęciu wózki wyposażone są w koła jezdne. Wózek z lewej strony jest wyposażony w dotychczas stosowane zestawy kołowe. Wózek z prawej strony jest już zmodernizowany i zastosowano w nim zestawy kołowe RE.G2-H przeznaczone do średnich i dużych obciążeń.

Prezentowane wózki charakteryzują się dużymi rozmiarami. Ich wysokość to około 2000 mm, długość 2700 mm oraz szerokość 1500 mm. Sama konstrukcja waży 300 kg, a widoczny na zdjęciu materiał to kolejne 300 – 400 kg (w zależności od wielkości oraz rodzaju składowanych tulejek). Razem daje nam to obciążenie łączne nawet 700 kg, które musi być w łatwy sposób transportowane.

Wózki przemieszczają się po betonowej posadzce wewnątrz hali produkcyjnej. Manewry na bliskich odległościach wykonują pracownicy, jednak czasami istnieje potrzeba transportu w bardziej oddalone miejsce i do tego celu wykorzystywane są wózki widłowe.

Dobór koła jezdnego do wymogów aplikacji w 4 krokach

Rozpoznanie typu podłoża i warunków środowiskowych
Aby poprawnie dobrać zestawy kołowe, w pierwszym kroku należy dopasować rodzaj bieżni koła do rodzaju podłoża oraz określić w jakich warunkach otoczenia przyjdzie im pracować.

Pierwszy krok doboru zestawów kołowych
Rys. 1. Pierwszy krok doboru zestawów kołowych, czyli rozpoznanie typu podłoża oraz warunków środowiskowych

Określenie obciążalności pojedynczego zestawu kołowego
W przypadku Asko Papier wózki transportowane są obsługiwane manualnie przy użyciu siły operatora. Prędkości nie przekraczają zatem 4 km/h. Transportowany ładunek to obciążenie stałe. Obciążenie całkowite to 700 kg (masa wózka i ładunku). Dla ruchu manualnego, korzystając z podanych wzorów, otrzymujemy wartość 233 kg obciążenia dynamicznego na jedno koło. Należy zatem dobrać koło o wyższych niż obliczone parametrach wytrzymałościowych.

Drugi krok doboru zestawów kołowych
Rys. 2. Drugi krok doboru zestawów kołowych to określenie obciążeń występujących podczas pracy

Wytypowanie cech i własności koła jezdnego
Zbierając wszystkie informacje, dotyczące cech i własności koła jezdnego można na tej podstawie wytypować odpowiedni zestaw kołowy.

Tabela pozwalająca skorelować wszystkie wymogi
Rys. 3. Tabela pozwalająca skorelować wszystkie wymogi oraz wybrać odpowiednie rozwiązanie (dane o nośności dotyczą obciążenia pojedynczego koła)

Wybór konfiguracji zestawów kołowych do aplikacji.
Ma to na celu dopasowanie zestawów kołowych do warunków pracy wózka. 

Tabela pomagająca określić konfigurację
Rys. 4. Tabela pomagająca określić konfigurację zestawów kołowych w wózku jezdnym

Na podstawie wytycznych oraz wspomnianych powyżej obliczeń wytrzymałościowych, dobrane zostały koła serii RE.G2 do średnich i wysokich obciążeń o średnicy 160mm. Średnica ta posiada obciążalność toczną wynoszącą aż 3000 N (ca. 300 kg), co przewyższa wyliczone wartości obciążeń jednego koła (233 kg). Pozwala ona również zachować wymagany przez klienta prześwit, dzięki któremu może on transportować wózki przy pomocy wózka widłowego. W ostatnim etapie obliczeń zweryfikowane zostały parametry dobranego koła pod kątem obciążalności tocznej, której wartość 3000N (ca. 300 kg) jest prawie dwukrotnie wyższa od obciążenia pojedynczego koła (700kg / 4 koła = 175 kg). 

Porównanie starego i nowego rozwiązania

Zdjęcia poniżej przedstawiają zbliżenie na 2 typy zestawów kołowych. Oba wózki są obciążone w ten sam sposób. Ten z lewej strony posiada wcześniej stosowane zestawy kołowe, z kolei w tym z prawej zastosowano koła RE.G2.

Porównanie zestawów kołowych
Porównanie zestawów kołowych. Z prawej strony zmodernizowane rozwiązanie, z lewej poprzednie, sprzed modernizacji

Na zdjęciu można zauważyć, że pod wpływem ciężaru koło z lewej strony ugina się o wiele bardziej niż to z prawej strony. Oprócz tego, poprzednio zastosowane koło jest bardziej chybotliwe, jego materiał odkształca się w większym stopniu. Jest to widoczne szczególnie na styku bieżni z posadzką.

Źródlo: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę