Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz?

Elesa+Ganter

Dostępne obecnie na rynku pokrętła występują z wtopką gwintowaną, z otworem nieprzelotowym lub przelotowym i trzpieniem gwintowanym. W zależności od potrzeby wybieramy dany rozmiar gwintu lub trzpienia oraz rozmiar samego pokrętła, a następnie mocujemy je w danej aplikacji. Połączenie za pomocą pokrętła jest proste i szybkie. Jednak w tym przypadku każdy użytkownik, ale również osoby postronne mają do niego swobodny dostęp.

 

Jak rozwiązać ten problem, jeśli połączenie gwintowane chcemy odkręcać i dokręcać ręką, ale tylko wybrani użytkownicy mają mieć do niego dostęp?

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

W takim przypadku firma ELESA+GANTER ma idealne rozwiązanie w postaci pokręteł VLSK z zamkiem patentowym (Rys. 1).

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułu

Rys.1: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK

 

Pokrętło VLSK ma wbudowany zamek patentowy, dzięki któremu po wkręceniu pokrętła i przekręceniu klucza zostaje ono „zamknięte”, czyli nie ma możliwości jego wykręcenia i demontażu. W celu demontażu należy użyć klucza, dzięki czemu następuje „otwarcie” pokrętła i możliwość wykręcenia go (Rys. 2).

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułu

Rys. 2: Zasada działania pokrętła z zamkiem patentowym VLSK

 

Do wyboru mamy zamki z tymi samymi lub różnymi numerami klucza, które dostarczane są w komplecie z pokrętłami. Zamek posiada również czerwoną wkładkę zabezpieczającą przy wyjętym kluczu. Tak jak dla pokręteł standardowych, pokrętło może posiadać trzpień gwintowany lub wtopkę gwintowaną z zaślepką lub otworem przelotowym.

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułu

Rys. 3: Klucz wykonany z niklowanego mosiądzu i technopolimeru

 

Pokrętło VLSK znalazło świetne zastosowanie u naszego klienta, który specjalizuje się w specjalistycznych zabudowach samochodowych. Jeden z wiodących producentów lawet, po przeprowadzonych testach, zastosował dwa pokrętła w celu zabezpieczenia najazdów ukrytych pod platformą lawety.  Jedno z pokręteł jest standardowe i służy tylko mocowaniu burty, a drugie stanowi mocowanie i zamek. Dzięki temu kierowca przy pomocy klucza „zamyka” najazdy i zabezpiecza przed ingerencją osób niepowołanych (Rys. 4).

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułu

Rys. 4: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK do zabezpieczenia najazdów

 

Pokrętło VLSK stanowi pewien rodzaj zamka na połączeniu gwintowanym. Można je stosować praktycznie we wszystkich aplikacjach, gdzie chcemy zabezpieczyć połączenie gwintowane przed niepowołanym dostępem i ingerencją z zewnątrz. Pokrętła VLSK doskonale sprawdzą się w:
• włazach rewizyjnych
• miejscach użyteczności publicznej,
• pokrywach i osłonach maszyn,
• elementach wyposażenia pojazdów pozostających bez ochrony, itp.

Oprócz przedstawionego powyżej pokrętła VLSK, ELESA+GANTER posiada w swojej ofercie alternatywne pokrętło VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” (Rys. 5).

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułu

Rys. 5: Pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof”

 

Funkcjonalność VLS jest taka sama jak dla pokrętła VLSK z tą różnicą, że zamek patentowy pokrętła VLSK został zastąpiony zamkiem specjalnym o jednym specjalnym wzorze klucza. Zakręcanie i zaciskanie pokrętła odbywa się ręcznie bez klucza, natomiast specjalny klucz, (zamawiany oddzielnie) po włożeniu w pokrętło pozwala na jego odkręcenie i zdemontowanie (Rys. 6). Dzięki temu zabiegowi zredukowano także wagę pokrętła VLS w stosunku do VLSK.

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułuJak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? zdjęcie w treści artykułu

Rys. 6: Zasada działania pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” wraz z kluczem

 

Pokrętło VLS występuje w dwóch wersjach z mosiężną wtopką gwintowaną lub trzpieniem gwintowanym nierdzewnym, co pozwala stosować je w kontakcie z agresywnymi środkami myjącymi. Ostatnim ważnym aspektem oprócz zastosowanego zamka i typoszeregu rozmiarowego jest też cena, która w porównaniu z pokrętłem VLSK jest o ponad 50% niższa. Podsumowując pokrętło VLS obok tej samej funkcji i zastosowań wymienionych powyżej stanowi bardzo ekonomicznie rozwiązanie w takich aplikacjach jak:
• zabezpieczenia segmentów przy teleskopowych zadaszeniach basenów (dla tej aplikacji wymyślono pokrętło VLS),
• mocowania elementów przy konstrukcjach scenicznych i estradowych,
• przenośnych aplikacjach np.: statywy, stojaki, składane namioty, sprzęt fitness i rehabilitacyjny (mniejsza waga niż VLSK),
• ograniczenie dostępu przy zbiornikach do selektywnej zbiórki odpadów,
• zabezpieczenia pokryw, klap, włazów rewizyjnych przy wszelkiego typu instalacjach przemysłowych i spożywczych, gdzie trzpień gwintowany musi być nierdzewny,
• wszelkie aplikacje wymagające budżetowego rozwiązania itp.

 

>>karta katalogowa – pokrętło VLSK<<

 

>>karta katalogowa – pokrętło VLS<<

 

----------------------------------------------------

O FIRMIE

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER to ponad 60 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe ELESA+GANTER łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. "International Forum Design Award", "Compasso d'Oro" w Mediolanie czy "Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów ELESA+GANTER obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w newsletterze dostępnym na stronie: www.elesa-ganter.info.pl.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę