KGHM Zanam i Famur planują współpracę

23 sierpnia przedstawiciele zarządów spółek akcyjnych KGHM Zanam i Famur podpisali list intencyjny w kwestii współpracy oraz planowanych projektów.

Obie firmy specjalizują się w produkcji i usługach realizowanych na rzecz branży wydobywczej. KGHM Zanam to renomowany producent samojezdnych maszyn górniczych wykorzystywanych głównie w kopalniach rudy miedzi. Famur obsługuje rynek górnictwa odkrywkowego i podziemnego, m.in. dostarcza zmechanizowane kompleksy ścianowe i kompleksy do drążenia wyrobisk korytarzowych dla głębinowych kopalń węgla, a także podziemne i naziemne systemy transportu, maszyny dla górnictwa odkrywkowego oraz urządzenia dla transportu towarów masowych i przeładunku.

Spółki mają również podobne, wieloletnie doświadczenie. Gorlicki oddział Grupy Famur nawiązuje tradycją do Fabryki Maszyn i Narzędzi Wiertniczych w Gliniku Mariampolskim, której początki datują się pod koniec XIX wieku. KGHM Zanam w ubiegłym roku obchodził jubileusz 50-lecia, a dorobek firmy opiera się na najlepszych doświadczeniach inżynierów tworzących i naprawiających park maszynowy dla rozwijającego się przemysłu rud miedzi w Polsce.

– Obecnie w biznesie ważne są kontakty i dobre relacje, dlatego współpraca ze spółką Famur będzie w dużej mierze szansą na rozszerzenie wzajemnych powiązań, znalezienie dodatkowych partnerów biznesowych i umocnienie naszych pozycji na rynkach zagranicznych – mówi Bohdan Pecuszok, prezes KGHM Zanam.

Współpraca obu firm będzie dotyczyła przede wszystkim wspólnych przedsięwzięć obejmujących dystrybucję maszyn i urządzeń górniczych oraz obsługę posprzedażową na rynkach zagranicznych. Famur posiada obecnie własne spółki w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i w Indiach, co pokrywa się z planami ekspansji zagranicznej KGHM ZANAM. Firmy będą prowadzić również wspólne działania marketingowe, co pozwoli na ograniczenie kosztów i zwiększenie zasięgu działań na potencjalnych rynkach zbytu.

– Celem listu intencyjnego podpisanego przez Famur i KGHM Zanam jest dążenie obu spółek do rozwijania kompleksowej i długoterminowej współpracy na wielu światowych rynkach. Rozwój spółek Grupy Famur opieramy na konsekwentnej realizacji programu ekspansji zagranicznej Go Global. Stale poszukujemy możliwości na optymalizację naszej działalności w tym zakresie, nie tylko w obszarze produktowym, ale także obszarze usług i wsparcia biznesu. Dlatego liczymy, że kooperacja z KGHM Zanam pozwoli nam na uzyskanie efektów synergii w obszarze planowanej współpracy oraz na zwiększenie komplementarności naszej oferty dla zagranicznych partnerów – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

KGHM Zanam i Famur podejmą się też wspólnych przedsięwzięć w zakresie projektów badawczo-rozwojowych. – Szczególnie w kwestii innowacji liczy się kreatywność partnerów i płynna wymiana wiedzy. Będziemy mieli szansę na połączenie sił z firmą o wieloletnich doświadczeniach, co może zaowocować nowymi pomysłami i projektami o szerszym niż dotąd zakresie – podkreśla prezes Bohdan Pecuszok.

Firmy identyfikują szeroki obszar możliwości dotyczących partnerstwa przy budowie maszyn. FAMUR zainteresowany jest produkcją wysięgników i siłowników hydraulicznych do samojezdnych maszyn górniczych powstających w Zanamie, a KGHM Zanam podzespołów spawanych do obudów zmechanizowanych Famuru. Kooperacja firm może objąć również usługi przemysłowe świadczone przez obu partnerów.

Źródło: KGHM Zanam

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę