Konkurs vector 2024: Unikalne zastosowania z systemami prowadników kablowych

Vector 2024: Unikalne zastosowania z systemami prowadników igus

Firma igus po raz dziewiąty wyróżniła najbardziej innowacyjne, odważne i kreatywne zastosowania systemów prowadników kablowych oraz przewodów wykonanych z wysokowydajnych polimerów. Po ogłoszeniu wyników ogólnoświatowej edycji konkursu na targach w Hanowerze poznaliśmy polskich laureatów tej prestiżowej nagrody.

We współczesnej inżynierii dominuje tematyka sztucznej inteligencji, Internet rzeczy i Przemysł 4.0. Jednak inżynierowie wciąż robią niezwykłe postępy, także w innych, wydawałoby się niepozornych sferach przemysłu. Mowa tu na przykład o obszarze prowadzenia przewodów oraz węży w maszynach i systemach. Wbrew pozorom wymaga to od inżynierów, konstruktorów czy technologów coraz większych umiejętności i wiedzy, ponieważ coraz bardziej świadomi klienci oczekują więcej niż kiedykolwiek do tej pory. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Wystarczy spojrzeć chociażby na rozwiązanie węża hydraulicznego, który waży kilka ton, a porusza się w niezawodny sposób na odległości ponad 1 kilometra w gigantycznych koparkach czerpakowych. Inny przykład – przewody do transmisji danych, które mogą podążać za najbardziej nieprzewidywalnymi ruchami 3D na ramionach przegubowych robotów w fabrykach.

Konkurs vector 2024: Unikalne zastosowania z systemami prowadników kablowych zdjęcie w treści artykułu

Takie przykłady można byłoby wymieniać w nieskończoność, ale trudno byłoby się w nich odnaleźć. Dlatego firma igus honoruje takie rozwiązania. Dzięki konkursowi vector pokazujemy możliwości, jakie daje współczesna inżynieria. Prezentujemy rozwiązania kreatywne, innowacyjne, czasem niezwykle odważne. Wszystkie one działają, sprawdzają się i mają niezwykły wpływ na opłacalność produktu, ochronę środowiska i optymalizację pracy. 

Polska nagroda vector 2024

W tym roku najlepsze polskie aplikacje wybierało jury w składzie: Paweł Kruk, redaktor naczelny MM Magazynu Przemysłowego, Daniel Marzec, dyrektor zarządzający – systemy e-rowadnikowe igus Polska i Karol Lenkiewicz, Manager produktu readychain w firmie igus Polska. Jury, pod szczególną uwagę brało:

  • innowacyjność urządzenia,
  • unikatowość na polskim rynku,
  • zastosowanie systemu igus,
  • żywotność, niezawodność, bezobsługowość.

Konkurs vector 2024: Unikalne zastosowania z systemami prowadników kablowych zdjęcie w treści artykułu

Po niełatwych obradach, wyłonionych zostało 5 laureatów. Oto aplikacje, które wzbudziły największe zainteresowanie sędziów polskiej nagrody vector 2024:

1. miejsce i złoty vector dla firmy ZEMAT Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych.

Maszyny pracują w dużym zapyleniu i wymagają częstego przezbrajania, w zależności od materiału z jakiego w danym momencie wykonywana jest produkcja. Szybkie, łatwe i bezpieczne rozłączanie i łączenie poszczególnych modułów maszyn było tu jednym z podstawowych warunków.  Równie istotne było to, żeby takie przezbrojenie użytkownik maszyny mógł wykonać samodzielnie.

Dzięki zastosowaniu złącza Module Connect w jednym miejscu można zintegrować różnego rodzaju przewody (zasilające, sterowania, sieciowe EtherCAT oraz pneumatyczne), co znacznie oszczędza miejsce montażowe, w stosunku do klasycznych złączy. Dodatkowo, rozwiązanie jest kompletne, co oszczędza czas montażu i eliminuje błędy a wysoka jakość rozwiązania gwarantuje mniejszą awaryjność, przy wydłużonym czasie eksploatacji maszyny. Wszystko to przyczynia się finalnie do redukcji kosztów.

2. miejsce i nagrodę srebrnego vectora otrzymała firma POLCOM Przemysław Kimla. Nagroda została przyznana za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowy centrum obróbczym CNC BPF. To wysokowydajne urządzenie zostało zaprojektowane jako platforma do maszyn obrabiających metodą skrawania w co najmniej 3 osiach. Nagrodzona maszyna pracuje w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych, i obrabia blachy aluminiowe rozwijane z kręgu sięgające długości nawet 16 m. I to właśnie dla tego obszaru roboczego zastosowany został e-prowadnik firmy igus. 

W prowadniku pracują przewody zasilające, sterownicze oraz pneumatyczne. Jednak największym wyzwaniem było poprowadzenie przewodu ssawnego o średnicy 100 mm, który miał odprowadzać wióry z miejsca obróbki blach. Dodatkowo wymagana była prędkość przesuwu wynosząca 1 m/s i przyspieszenie 10 m/s2. Dzięki zastosowaniu trzymodułowego prowadnika kablowego igus, zaoszczędzono bardzo dużo miejsca i znacząco poprawiono ergonomie pracy maszyny, ponieważ wszystkie przewody zostały poprowadzone w jednym prowadniku. Pozwoliło to również na redukcję kosztów.

3. miejsce i brązowy vector powędrował do firmy Baumalog za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na dużych odległościach – nawet do 55 m. Dodatkowe wymaganie jakie spełniły dwa zastosowane systemy prowadników igus to prędkość jazdy wózka, wynosząca 0,2 m/s. 

Celem zastosowań rozwiązań e-prowadnikowych było skrócenie interwałów konserwacyjnych i czasu montażu. Przy okazji udało się zaprojektować system, w którym prowadnik kablowy nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. 

Coraz większą wagę przykładamy do zielonych rozwiązań, dlatego igus nagradza również aplikacje, które wspierają ochronę środowiska. W tym roku zielony vector otrzymała firma Systemy Transportu Bliskiego Panda za system automatycznych suwnic chwytakowych dla magazynu paliwa biomasowego. Suwnice stanowią niezbędne ogniwo w procesie rozładunku biomasy do automatycznego magazynu oraz załadunku paliwa do pieca w elektrociepłowni.

Rozwiązaniem jakie tu zastosowano jest prowadnik kablowy zick-zack firmy igus, najlepsze rozwiązanie dla tej aplikacji, z powodu potrzeby pionowego  przemieszczania dużej ilości przewodów (w tym ekranowanych). W aplikacji wykorzystano również złącze modułowe Module Connect, które pozwala na szybki i łatwy montaż oraz demontaż chwytaka podwieszonego pod suwnicę w przypadku awarii, serwisu czy przeglądu.

Jury konkursu zdecydowało również o przyznaniu w tym roku jednego wyróżnienia. Trafiło ono do firmy REbuild 3DCP, za drukarkę 3D, która drukuje funkcjonalne budynki i większe prefabrykowane elementy betonowe. Podczas pracy, drukarka narażona jest na działanie warunków atmosferycznych, opady i zapylenie, a także temperaturę od 5 do 40oC. Dodatkowo osiąga prędkości do 600 mm/s i przyśpieszenia do 800/s2. Z racji na modułową konstrukcję, posuwy w osiach X i Y mogą wahać się od 3 do 15 m. 

Uwagę zwraca również ekologiczny aspekt tej aplikacji. Drukarka pozwala bowiem na ograniczenie odpadów w procesie tworzenia konstrukcji betonowych. Możliwe staje się tu wyeliminowanie szalunków, które są konieczne w przypadku metod tradycyjnych. Równocześnie proces pozwala na optymalizację topologiczną struktury drukowanych obiektów, co z kolei przekłada się na zminimalizowanie użytego materiału i ograniczenie generowanego śladu węglowego.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę