Laserowe przyrządy do osiowania wałów
.jpg)
Laserowe systemy osiowania wałów znane były już na początku lat 90., jednak znaczenia w codziennej praktyce przemysłowej nabrały w chwili, gdy na rynku pojawiły się modele urządzeń zintegrowane z systemami cyfrowego przetwarzania wiązki laserowej. Typowy przyrząd do osiowania wałów składa się zespołu dwóch głowic oraz dwóch detektorów. Zarówno głowice jak i detektory są ustawiane po obu stronach sprzęgła. W sposób automatyczny przeprowadzany jest odczyt wzajemnego położenia. Poszczególne pozycje wałów z zamocowanymi głowicami pozwalają na odczyt punktów pomiarowych. Bazując na tych informacjach, miernik przeprowadza stan wyosiowania z jednoczesnym wskazaniem miejsc, w których maszyna ma zostać przesunięta.
Co możemy zmierzyć
W przypadku czynności związanych z osiowaniem sprzęgieł poziomych możliwe jest błyskawiczne określenie istniejących odchyłek. W większości modeli systemów osiowania procedura osiowania przedstawiana jest w formie trójwymiarowej animacji. Osiągana dokładność prezentowana jest w postaci zmieniających się kolorów. Użytkownik informowany jest zarówno o odchyłkach na sprzęgle jak i korektach, jakie należy wprowadzić w odniesieniu do konkretnej podpory.
Osiowane mogą być wały maszyn zarówno zesprzęglonych, jak i niezesprzęglonych. Regulować można również maszyny z wałem Cardana. Przydatne okażą się również funkcje zapewniające zapis danych. Tym sposobem wszelkie informacje są automatycznie rejestrowane i mogą być w dowolnym czasie odtwarzane. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego użytkownik może wydrukować dane lub stworzyć raport, który zawiera informacje pomiarowe wraz z rysunkami. W zależności od modelu przyrządu dane do komputera przesyłane są za pomocą portu RS 232, Bluetooth, Ethernet, USB lub Wi-Fi.
Przyrządy pozwalają także na ustawianie ciągu maszyn. Dzięki wyborowi odpowiedniej funkcjonalności użytkownik jest bowiem w stanie przeprowadzić osiowanie dwóch lub więcej sprzęgieł. Ustawienia mogą być prezentowane w pionie i poziomie. Przyrząd podpowiada wartość optymalnej korekty. Przydatna jest możliwość zapamiętania konfiguracji maszyn. Każdej z nich można przypisać indywidualną nazwę oraz określić dynamiczne zmiany położenia osi.
Na przykład Model Fixturlaser Go powstał z myślą o mniej wymagających aplikacjach. Podstawowe funkcje to przede wszystkim możliwość osiowania maszyn poziomych i pionowych. W modelu tym uwzględniono zestaw jednostek pomiarowych, które są łatwe do zamontowania. Producent zwraca również uwagę na duży detektor wiązki laserowej wykonany w technologii CCD. Tym sposobem w większości przypadków pomiarowych eliminuje się potrzebę wykonywania osiowania zgrubnego. Wyniki pomiarów są przesyłane do komputera PC za pomocą przewodu USB.
Cechy przyrządów
Podstawowe zastosowanie przyrządów do osiowania wałów do przede wszystkim pomiar prostoliniowości oraz prostopadłości. Z pewnością przydatna okaże się także możliwość wykrywania płaskości i równoległości. Funkcjonalność dostępnych na rynku laserowych systemów osiowania stwarza możliwość pomiaru kierunku osi na przykład w maszynach obróbkowych czy też w wiertarkach. Należy zwrócić uwagę na pomiar prostoliniowości czopów łożyskowych. Nie bez znaczenia pozostaje także pomiar płaskości na kołnierzach i płaszczyznach kołowych. Jedną z najważniejszych funkcji przyrządu jest analizowanie przesunięcia i nieosiowości kątowej.
Więcej na ten temat w MM Magazynie Przemysłowym 6/2011