Leasingowa hossa w Polsce bez zmian [WYWIAD]

SXC
Reklama
Reklama

- Rok 2018 był niezwykle udany dla całej branży leasingowej, szczególnie dla sektora maszyn i urządzeń – mówi Piotr Klimczak, dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing. – Branża prognozuje, że sektor maszyn i urządzeń pozostanie motorem wzrostu całego rynku leasingu w 2019 r. Wpływ na to będzie miała m.in. wciąż wysoka absorpcja środków unijnych – dodaje.

MM Magazyn Przemysłowy: W 2018 r. dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką kształtowała się na poziomie +21,8% i była to najwyższa wartość, jaką polski sektor leasingowy odnotował od 11 lat. Czy po pierwszym kwartale 2019 r. można zauważyć, że ten trend się utrzymuje?

Piotr Klimczak: – Rok 2018 był niezwykle udany dla całej branży leasingowej, szczególnie dla sektora maszyn i urządzeń (MiU). Z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) wynika, że dynamika rynku MiU wyniosła w 2018 r. 18% r/r, a wartość sfinansowanych aktywów to 20,7 mld zł. Finansowanie udzielone przez PKO Leasing stanowi prawie 12% całego rynku, co przekłada się na 2,44 mld zł i rekordową dynamikę wzrostu (+29% r/r). Klienci finansujący te aktywa stanowią 25% całego naszego portfela. Na tak dobre wyniki segmentu wpłynęła dobra sytuacja gospodarcza Polski, która sprzyja realizacji nowych inwestycji.

Reklama

Jakie są prognozy, jeśli chodzi o inwestycje w segmencie maszyn i urządzeń do końca tego roku?

- Branża prognozuje, że sektor maszyn i urządzeń pozostanie motorem wzrostu całego rynku leasingu w 2019 r. Wpływ na to będzie miała m.in. wciąż wysoka absorpcja środków unijnych. Nadal rozwijać się będą gałęzie produkcyjne, które napędzają popyt na sprzęt budowlany, maszyny poligraficzne, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych oraz maszyny do obróbki metalu. Oczywiście silna dynamika z końca 2018 r. może się przełożyć na słabszy wynik tego rynku, jednak najprawdopodobniej rola tego sektora, jeśli chodzi o udziały, nadal będzie rosła.

Reklama

Kto głównie korzysta z leasingu w naszym kraju?

– W Polsce z leasingu korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy. Wiąże się to z korzyściami podatkowymi i dostępnością tej formy finansowania. Leasing nie wymaga wielu formalności i można nim finansować do 100% wartości przedmiotu, a harmonogram spłat dostosować do potrzeb firmy. Ma to szczególne znaczenie w segmencie MiU, gdzie przedsiębiorstwa często funkcjonują sezonowo, np. w sektorze budowlanym. Poza tym dziś większość firm stawia na szybki i uproszczony proces finansowania.

Co jest najczęstszym przedmiotem leasingu?

– Najpopularniejszymi leasingowanymi przedmiotami są od lat niezmiennie pojazdy lekkie – samochody do 3,5 ton. W 2018 r. stanowiły one prawie połowę wszystkich aktywów sfinansowanych przez firmy zrzeszone w ZPL. Jednak finansowanie sektora MiU sukcesywnie rośnie – stanowi ono ponad 26% rynku leasingu. W tym segmencie szczególnie intensywnie rozwijają się gałęzie produkcyjne. Wpływają na to coraz większe nakłady inwestycje samorządów i rozwój inwestycji finansowanych z budżetu państwa, często ze wsparciem unijnym, a także wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych i wysoki poziom konsumpcji wewnętrznej.

Na co szczególnie zwracają uwagę klienci ubiegający się o leasing?

– Dzisiaj czas i szybkość podejmowania decyzji to elementy, które wpływają na wybór partnerów biznesowych oferujących finansowanie. Przedsiębiorcy cenią sobie preferencyjne warunki i opiekę wyspecjalizowanych doradców oraz możliwość finansowania aktywów poza Polską. Co ważne, leasing daje możliwość indywidualnego harmonogramu spłaty i na tle innych form finansowania zewnętrznego jest bardzo elastyczny.

Jakie oferty leasingowe mają państwo w swojej ofercie dla branży przemysłowej?

- Oferujemy tu szereg rozwiązań. Finansujemy maszyny rolne, produkcyjne, budowlane, poligraficzne, maszyny do przetwórstwa żywności, bardzo szeroki zakres sprzętów służących do produkcji i świadczenia usług, urządzenia medyczne, a także drobny sprzęt IT. Naszym klientom oferujemy szybkie i elastyczne finansowanie, doradztwo i opiekę profesjonalnego opiekuna. To, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, to uproszczony proces finansowania sprzętu. Ciekawa jest również oferta, którą oferujemy w ramach gwarancji unijnych.

W marcu Europejski Fundusz Inwestycyjny i PKO Leasing ogłosiły nową umowę gwarancji InnovFin. Do kogo skierowany jest ten program i jakie jest jego założenie?

- Europejski Fundusz Inwestycyjny i PKO Leasing w marcu br. zawarły umowę gwarancji InnovFin w ramach Horyzontu 2020, programu Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2014–2020. Dzięki przyznanej przez EFI gwarancji portfelowej PKO Leasing udziela leasingu i pożyczek na preferencyjnych warunkach. Umowa realizowana w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera) w ciągu dwóch lat pozwoli wygenerować 256,8 mln zł (60 mln euro) nowych środków dla polskich innowatorów, których inwestycje mogą być obarczone większym ryzykiem.

Co zyskają klienci dzięki nowej umowie InnovFin?

– Przedsiębiorcy zyskają możliwość finansowania przedsięwzięć innowacyjnych o zwiększonym ryzyku niepowodzenia przy braku dodatkowych zabezpieczeń i atrakcyjnej strukturze transakcji. Według podstawowych założeń programu wnioskujący musi spełnić jedno z 14 kryteriów innowacyjności. Kryteria te obejmują m.in. szybki wzrost przedsiębiorstwa, zaangażowanie w działalność badawczą bądź innowacyjną w ciągu ostatnich 2–3 lat lub też zgłoszenie zapotrzebowania na finansowanie innowacyjnych projektów. Dokładny ich opis dostępny jest na stronie internetowej PKO Leasing. W ramach InnovFin sfinansować można wszystko, jednak najczęściej środki te są wykorzystywane przez przedsiębiorców do finansowania maszyn i urządzeń lub modernizacji np. linii produkcyjnych. Wartość leasingu lub pożyczek oferowanych przez nas w ramach umowy InnovFin wynosi od 107 tys. do 13 mln zł (od 25 tys. do 3 mln euro). Z finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający poniżej 500 pracowników.

To już kolejna umowa podpisana przez PKO Leasing z EFI, po zawarciu w październiku ubiegłego roku umowy gwarancji COSME, skierowanej do przedsiębiorców z sektora MŚP. Z jakim zainteresowaniem spotkała się ta oferta?

– Gwarancja COSME, którą ogłosiliśmy w październiku ubiegłego roku, ma dużo szerszy zakres niż ta realizowana w ramach programu Horyzont 2020. Kwota finansowania wynosiła 1,5 mld zł, a zakres finansowania objął maszyny i urządzenia oraz transport ciężki. Po pół roku realizacji programu możemy potwierdzić, że program cieszy się powodzeniem wśród przedsiębiorców. Wstępnie zakładaliśmy, że ok. 10 tys. z nich skorzysta z COSME i do tej pory wszystko idzie zgodnie z planem.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama