Lepsze wyniki dzięki pracy u podstaw

Tork

Próbując udoskonalić proces produkcji, czasem trudno jest wdrożyć trwałe inicjatywy operacyjne. Rozwiązania tworzone na poziomie kierownictwa często nie uwzględniają podstawowych zadań, takich jak konserwacja i czyszczenie. Większość kadry zarządzającej ma świadomość, że przed wprowadzeniem zmian należy spojrzeć na procesy z perspektywy pracownika. Jednocześnie badania dowodzą, że w praktyce zdarza się to rzadko. Oznacza to, że rozwiązania usprawniające, takie jak Lean, mogą łatwo pozostać tylko w sferze filozofii zarządzania, nie urzeczywistniając się w produkcji.

Rozmowy z pracownikami to pierwszy krok to określenia zakresu planowanych zmian. Konserwacja i czyszczenie wydają się być mało istotne, ale stanowią znaczącą część pracy wykonywanej w hali produkcyjnej. Udoskonalenia w tych dziedzinach mają duży wpływ na całkowitą produktywność.

Musimy postarać się zaangażować wszystkich pracowników w identyfikację problemów i myślenie o ich przyczynach. W przeciwnym razie nie będzie możliwe wdrażanie trwałych zmian i udoskonaleń – mówi Knut Sandbakken, starszy doradca ds. doskonalenia produkcji, SINTEF – Norwegia

Problem: jak sprawić, aby utrwaliły się zmiany
Zamiast wdrażać długoterminowe inicjatywy, wiele firm skupia się na szybkich zmianach dla potrzeb bieżącej produkcji i stosuje schematyczne działania, które nie uwzględniają faktycznych potrzeb pracowników. Firmy niekiedy chcą zbyt szybko wdrożyć zmiany produkcyjne, zapominając, iż pracownicy – w tym kierownicy – mogą nie być na nie gotowi. 


 

Jednoczesne wdrażanie zbyt wielu nowych procesów produkcyjnych może prowadzić wg McKinseya do „zmęczenia inicjatywami” i, co często prowadzi do utraty wyższej produktywności, a nawet zaufania wśród pracowników.

Rozwiązanie: zacznij od podstaw
Kierownicy powinni zacząć od poproszenia pracowników o określenie kluczowych wyzwań w codziennej pracy. Można tego dokonać poprzez wspólne spędzanie czasu z pracownikami w hali produkcyjnej, obserwowanie ich pracy i zadawanie pytań o sposób wykonywania poszczególnych czynności. Gdy pracownicy poczują się zaangażowani w identyfikację problemów oraz szukanie rozwiązań, chętniej akceptują nowe procesy. Zrozumienie potrzeb pracowników pozwala określić kierunek planowanych zmian, np.: w zakresie organizacji pracy lub doboru lepszych produktów do czyszczenia. Warto również uprościć procedury pracy, umieszczając odpowiednie produkty i narzędzia we właściwym miejscu. 
 
Wiele organizacji poświęca zbyt dużo energii skupiając się na metodach i narzędziach, podczas gdy potencjał poszczególnych pracowników nie jest w pełni wykorzystywany – mówi Dag Lotsander, ekspert ds. Lean, Szwecja

5S czyszczenia

Model 5S to dynamiczna metoda wspierająca poprawę wydajności. Tork zaleca korzystanie z modelu 5S w celu zidentyfikowania potrzeb organizacji. Należy zacząć od zaangażowania pracowników, stworzenia listy priorytetowych zmian oraz uproszczenia operacji czyszczenia i wycierania. Na podstawie modelu, Tork stworzył „5S czyszczenia”, aby pomóc w realizacji tego celu, a produkty z oferty Tork wspierają ten proces na każdym kroku.

1. Selekcja
Czas na porządki. W każdej hali produkcyjnej sprzątanie składa się z wielu zadań. Pierwszym etapem jest wybór rozwiązań dopasowanych do konkretnych potrzeb. Tork oferuje szeroki wybór produktów do czyszczenia i wycierania. Wysokiej jakości produkty Tork są przeznaczone do zróżnicowanych zadań, a jeden z nich może zastąpić kilka dotychczas używanych.
 
2. Systematyka
Ten etap zwiększa wydajność pracy, magazynowania i dostępu. Połączenie odpowiednich produktów marki Tork z właściwymi dozownikami ściennymi i podłogowymi pozwala na ich instalacje w optymalnych lokalizacjach. Ułatwia to umieszczenie pożądanych produktów tam, gdzie są faktycznie potrzebne. 
 
3. Sprzątanie
Na tym etapie zaczynają być widoczne rezultaty zmian. Czysta hala produkcyjna i czyste maszyny ułatwiają szybsze zidentyfikowanie problemów oraz uniknięcie nieplanowanych przestojów. Czyściwo Tork z technologią exelCLEAN® nie tylko zwiększa jakość czyszczenia, ale poprawia też ogólną wydajność. Jak dowodzą badania, pracownicy mogą wykonać zadanie o 35% szybciej, a ich wysiłki zostają zredukowane o 31% w porównaniu do korzystania ze szmat.

4. Standaryzacja
Tork z technologią exelCLEAN® umożliwia utrzymanie wyników na stałym poziomie. Niezmiennie wysoka jakość produktów Tork oznacza, że pracownicy nie muszą przeszukiwać stosów szmat w poszukiwaniu tej właściwej. 
 
5. Samodyscyplina 
To ostatni, kluczowy krok. Zmiany wymagają wiele pracy i wysiłku, ale finalnie należy zadbać o to, aby trwale wpisały się w kulturę pracy. Produkty Tork pomagają utrzymać wyniki zmian, takie jak lepsza czystość maszyn, oraz usprawniają procedury konserwacji i czyszczenia na każdym etapie modelu 5S.

Rezultat: faktyczna zmiana, która zaczyna się u podstaw
W ciągłym doskonaleniu liczy się każda sekunda, choćby pozornie nieważna. Wielozadaniowe czyściwo włókninowe Tork z technologią gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy.

>>Przeczytaj więcej o produktach exelCLEAN®<<
 

Model „5S czyszczenia” Tork wspiera wprowadzanie zmian od podstaw oferując pracownikom łatwe w użyciu i wszechstronne produkty do czyszczenia i wycierania. Skutkiem uwzględniania potrzeb i oczekiwań pracowników jest ułatwianie im wykonywania zadań, co przekłada się na większe zadowolenie i produktywność personelu. Efektem są krótsze przestoje, co generuje oszczędności. 

Dla wszystkich zainteresowanych nową generacją czyściw włókninowych exelCELAN®, marka Tork przygotowała specjalną akcję bezpłatnych testów. Aby wziąć w nich udział wystarczy zarejestrować się na stronie Tork Polska.

Źródło: Tork

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę