Makino z nowymi rekordami zamówień i obrotów

Makino z nowymi rekordami zamówień i obrotów Makino

Japoński producent obrabiarek Makino ma za sobą rekordowy rok ze znacznym wzrostem skonsolidowanych obrotów w skali globalnej, liczby zamówień i zysku netto za ostatni rok finansowy. 

Dwucyfrowy wzrost obrotów firma odnotowała na wszystkich kontynentach. Nowo opracowane produkty i rozbudowa zasobów oraz infrastruktury w Europie i Azji mają wspierać rosnący popyt w sektorze aerospace, produkcji matryc i form oraz części.

Makino podało, że skonsolidowane obroty w skali globalnej wyniosły 149,5 mld jenów (+20,7%), wartość zamówień sięgnęła 158,1 mld jenów (+19,2%), a rok finansowy zakończony 31 marca 2015 r. zamknął się zyskiem netto w wysokości 11,4 mld jenów (wzrost z 3,5% do 7,7%). W skali globalnej liczba zatrudnionych wzrosła o 100 osób do 4 279 w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W całej Azji obroty wzrosły o 22% (wyrażone w jenach). Głównym motorem umiarkowanego wzrostu w Japonii była działalność w sektorze produkcji matryc i form, zaś poszerzenie sieci sprzedaży w Chinach przyniosło wzrost liczby zamówień z szerokiego spektrum branż.

W dalszym ciągu trwa modernizacja urządzeń produkcyjnych w japońskich firmach wytwarzających matryce i formy. Firma przewiduje zwiększenie inwestycji w sektorze motoryzacyjnym i lotniczym. W Chinach widoczne obecnie przesunięcie w stronę produkcji z większą wartością dodaną skutkuje wzrostem popytu na wysokowydajne obrabiarki. Działania podejmowane przez rząd Indii zaowocują najprawdopodobniej zwiększonym napływem zagranicznych inwestycji.

W obydwu Amerykach obroty wzrosły o 10% do nowego rekordowego poziomu pomimo spadku na rynku obrabiarek w USA o 4% w 2014 roku i aż o 12% w okresie od stycznia do marca 2015 roku. Był on skutkiem zmniejszenia się ilości zamówień na obrabiarki ze strony sektora wydobycia ropy naftowej i gazu metodą szczelinowania hydraulicznego oraz słabych wyników gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale 2015 roku. Liczba zamówień na poziome centra obróbkowe i elektrodrążarki pozostawała na stałym, wysokim poziomie dzięki znacznemu popytowi ze strony sektora aerospace, produkcji form i matryc oraz motoryzacyjnego w związku z realizowanymi projektami „pod klucz”. W bieżącym roku finansowym Makino spodziewa się umiarkowanego wzrostu dzięki wysokiemu popytowi ze strony producentów części konstrukcyjnych i części do silników dla sektora aerospace oraz z sektora motoryzacyjnego.

Obroty w Europie podwyższyły się o 19%, głównie za sprawą wzrostu w sektorze produkcji form i matryc oraz aerospace. Szczególnie pozytywne zmiany odnotowano we Włoszech, na Półwyspie Iberyjskim, w Europie Środkowej i w Zjednoczonym Królestwie.

Ekspansja w Polsce i Niemczech

W maju 2015 roku Makino otworzyła nową spółkę zależną z siedzibą w Starej Iwicznej w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Warszawie. To trzecia, po Bratysławie i Moskwie, lokalizacja Makino w Europie Środkowo-Wschodniej, z salonem wystawowym do pokazów frezowania i elektrodrążenia oraz pomieszczeniami biurowymi dla pracowników.

Polska to szósta co do wielkości gospodarka Unii Europejskiej, która plasuje się w czołówce państw o najszybszym wzroście gospodarczym na świecie. Ponadto kraj ten, jako jedyne państwo członkowskie Unii Europejskiej, uniknął spadku PKB podczas kryzysu finansowego. Jeśli chodzi o przemysł obrabiarkowy, polski rynek wyraźnie się rozwija, odnotowując stały wzrost produkcji w krajowych przedsiębiorstwach, jak i jednostkach europejskich, amerykańskich i azjatyckich.

Źródło: Makino

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę