Manipulatory przemysłowe w praktyce

Aspol

Manipulatory przemysłowe to wydajne urządzenia przeznaczone do wspomagania ręcznego przemieszczania ładunków przez równoważenie ich ciężaru. Umożliwiają dokładne pozycjonowanie detali i obsługę cykli roboczych wymagających szybkich, powtarzalnych ruchów. Dzięki ich zastosowaniu operator może wykonywać powtarzalne czynności bez wysiłku i konieczności częstych przerw na odpoczynek.

Prace związane z ręcznym przenoszeniem materiałów są częstą przyczyną zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego pracowników, w tym nadwyrężeń oraz zwichnięć dolnej części kręgosłupa, ramion oraz kończyn górnych. Urazy te mogą prowadzić do występowania ciągłego bólu bądź niepełnosprawności wymagającej leczenia. Pracodawcy z kolei muszą się liczyć z koniecznością ponoszenia odpowiedzialności – zarówno bezpośredniej, jak i finansowej w formie odszkodowań z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, a także strat związanych z utratą pełnej zdolności pracowników do pracy.

Manipulatory przemysłowe w praktyce zdjęcie w treści artykułu

Ograniczenia tradycyjnych wciągników

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na większą ergonomię i bezpieczeństwo w ręcznym transporcie bliskim materiałów wprowadzono urządzenia wspomagające podnoszenie. Jednak tradycyjny sprzęt tego typu (jak wciągniki i wciągarki) w przypadku aplikacji wymagających szybkich i dokładnych ruchów nie zapewnia zwiększenia wydajności pracy operatora. Jego uruchamianie następuje bowiem przez naciśnięcie przycisku sterowania, przez co jest on niewygodny, zbyt wolny i nie wykorzystuje naturalnej ludzkiej zdolności do koordynacji ruchów. Najbardziej zaawansowane wciągniki umożliwiają co prawda płynny start i zatrzymanie, ale często wymagają wielu małych ruchów korekcyjnych, aby precyzyjnie ustawić ładunek. Brak intuicyjnego i czułego sterowania może również prowadzić do uszkodzenia produktu albo nieużywania tych urządzeń w procesie produkcji. Tradycyjne wciągniki nie sprawdziły się również na liniach produkcyjnych, gdzie wymagane jest wykonanie bardzo dużej liczby cykli roboczych w jednostce czasu. Rozwiązaniem dla tych niedogodności było wprowadzenie na rynek manipulatorów przemysłowych.

Manipulator w służbie produktywności

Manipulatory przemysłowe mają za zadanie pomóc operatorom w przeładunku produktów o dużej wadze. Zastosowanie ich na linii produkcyjnej wpływa na wydajność, bezpieczeństwo i ergonomię pracy w zakładzie, a co za tym idzie – ogólną konkurencyjność firmy. Manipulatory znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym m.in. w branży motoryzacyjnej, ceramicznej, chemicznej, farmaceutycznej, elektromechanicznej, odlewniczej, papierniczej i tekstylnej.

Manipulatory przemysłowe w praktyce zdjęcie w treści artykułu

Pneumatyczny manipulator przemysłowy to przede wszystkim niezawodność oraz solidna konstrukcja. Świetnie sprawdza się przy przenoszeniu ładunków z przesuniętym poza oś środkiem ciężkości. Z kolei manipulator elektroniczny (balanser elektroniczny) charakteryzuje się lżejszą budową, jest wyposażony w układ wahliwy z linką, a niska bezwładność tego układu pozwala na szybszy i nierzadko bardziej precyzyjne przemieszczanie elementów transportowych. Jednak przede wszystkim elektroniczny manipulator automatycznie równoważy wagę przenoszonego przedmiotu, co bardzo przyspiesza pracę przy transporcie ładunków o różnej masie, ponieważ nie trzeba go wyważać.

Inteligentne Urządzenia Wspomagające

INDEVA od 1970 roku jest światowym liderem w produkcji inteligentnych urządzeń do transportu bliskiego. Była pierwszą firmą na świecie, która zastosowała elektronikę w manipulatorach przemysłowych. Dziś w jej ofercie można znaleźć zarówno urządzenia tradycyjne (pneumatyczne), jak i elektroniczne manipulatory Liftronic z linką. Te ostatnie – dzięki inteligentnemu sterowaniu – są szybsze i bardziej wrażliwe na intencje operatora.

Manipulatory przemysłowe w praktyce zdjęcie w treści artykułu

Wśród europejskich producentów manipulatorów przemysłowych tylko INDEVA dostarcza manipulatory zaliczane do rodziny Inteligentnych Urządzeń Wspomagających (IAD). W porównaniu z tradycyjnymi manipulatorami urządzenia IAD oferują następujące zalety:

  • dokładne pozycjonowanie ładunku – dzięki wysokiej dokładności i szybkości ruchów;
  • lepsza ergonomia – dzięki rękojeści sterującej operator intuicyjnie wprawia w ruch i zatrzymuje urządzenie;
  • wysoka prędkość – urządzenia IAD reagują szybko i płynnie na dotyk ludzkiej ręki, wzmacniając ruchy operatora, a dzięki nowoczesnym napędom cyfrowym i siłownikom oraz intuicyjnemu sterowaniu automatycznie dostosowują się do masy ładunku;
  • poręczność – w przeciwieństwie do tradycyjnych manipulatorów urządzenia IAD pozwalają na użycie lekkich, kompaktowych narzędzi roboczych zapewniających dobrą widoczność w czasie operacji oraz łatwość obsługi podczas transportowania ładunków.


Źródło: www.Aspol-Handling.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę