Maty z serii Paroc Hvac nie tylko do zadań specjalnych

Maty z serii Paroc Hvac nie tylko do zadań specjalnych Tower Communications

Ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest izolacja. Warto jednak o niej pamiętać nie tylko w odniesieniu do koronawriusa, ale również w przypadku systemów HVAC. Utrzymanie temperatury przesyłanego medium na odpowiednim poziomie, ograniczenie potencjalnych strat ciepła, a także ochrona stalowych przewodów – to elementy mające znaczy wpływ na cieplny „krwiobieg” budynku. Jakie produkty sprawdzą się w tym zadaniu? Uwagę warto zwrócić chociażby na wszechstronne maty izolacyjne z serii Paroc Hvac.

Podstawową funkcją izolacji technicznych przewodów grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych jest utrzymanie temperatury przesyłanego czynnika na określonym wcześniej poziomie. Ponadto powinny stanowić one zabezpieczenie stalowych elementów przez działaniem czynników zewnętrznych – głównie przed wilgocią, która jest bezpośrednią przyczyną korozji. Najlepiej zaprojektowane rozwiązania dodatkowo chronią instalacje przez działaniem ognia oraz hałasem generowanym przez pracujące urządzenia i transport powietrza. Wszystkie wymienione funkcje spełniają właśnie maty izolyjacne z serii Paroc Hvac.

Izolacja o szerokim spektrum zastosowań

Paroc Hvac Mat AluCoat to przykład niepalnej maty z wełny kamiennej przeznaczonej do izolacji termicznej, przeciwkondensacyjnej oraz akustycznej. Nadaje się do ochrony okrągłych lub prostokątnych kanałów wentylacyjnych, lecz dobrze sprawdzi się również w charakterze izolacji niskotemperaturowych kotłów, zbiorników i innych powierzchni cylindrycznych. Niewątpliwym atutem produktu jest bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej w 0°C (λ0 = 0,034 W/mK), co sprawia, że mata jest doskonałym zabezpieczeniem przewodów transportujących zimne powietrze przed wymianą ciepła z otoczeniem, choć równie dobrze można zastosować ją w instalacjach operujących w temperaturach do 250°C.

Wykraplanie się wilgoci na wewnętrznych i zewnętrznych powierzchniach kanałów przewodów izolacyjnych ma negatywny wpływ na trwałość instalacji. Paroc Hvac Mat AluCoat, dzięki jednostronnemu pokryciu wzmocnioną folią aluminiową, skutecznie zabezpiecza przed powstawaniem ognisk korozji. Folia aluminiowa, pomimo minimalnej grubości, stawia opór równy warstwie powietrza o grubości 1500 m. Maty z serii Paroc Hvac charakteryzują się współczynnikiem oporu dyfuzyjnego pary wodnej (μ) = 200 (MV2 według EN 14303:2009), dzięki czemu spełniają wymagania stawiane izolacjom przeciwkondensacyjnym dla rurociągów.

Maty z serii Paroc Hvac, jak przystało na wełnę kamienną, cechuje również wysoka elastyczność, dzięki czemu można je łatwo dopasować do wielu kształtów i wymiarów. Ułatwia to zabezpieczenie zarówno prostokątnych przewodów wentylacyjnych, jak i okrągłych rur. Przy tych drugich warto wybrać matę Paroc Hvac Lamella Mat AluCoat, których prostopadłe ułożenie włókien znacznie ułatwia montaż. Maty z tej serii są mocne i sprężyste, szczelnie przylegają do izolowanej powierzchni – zarówno ostrych krawędzi i narożników - jak i powierzchni wypukłych i wklęsłych.

Mata izolacyjna

Brak problemów z montażem

Dokładny montaż ma decydujący wpływ na sprawne funkcjonowanie izolacji. Samoprzylepna mata Paroc Hvac Lamella Mat AluCoat Fix to rozwiązanie, które nie tylko spełnia wymienione wcześniej funkcje, ale gwarantuje przy tym szybki oraz bezproblemowy montaż, bez ryzyka popełnienia błędów montażowych. Mata wyposażona została w warstwę samoprzylepną, dzięki której można ją łatwo przyklejać do izolowanych powierzchni. Brak konieczności zastosowania łączników mechanicznych oznacza mniejsze ryzyko powstania mostków termicznych.

Każdy produkt z serii Paroc Hvac odpowiada klasyfikacji „wyrób niepalny”, co oznacza, że spełnia wymagania stawiane w przepisach ochrony przeciwpożarowej dla izolacji technicznych systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Maty charakteryzują się ponadto wysokimi parametrami dźwiękochłonnymi i dźwiękoizolacyjnymi, dzięki czemu skutecznie tłumią hałasy generowane przez systemy HVAC, zapewniając tym samym wysoki komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń.

Źródło: Paroc

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę