Michał Wojdat: Higienia numerem jeden [wywiad z przedstawicielem marki Tork]

Wywiad z Michałem Wojdatem przedstawicielem marki Tork Tork

O kwestiach higieny w zakładach produkcyjnych, nie tylko w czasach pandemii, rozmawiamy z Michałem Wojdatem z segmentu Industry Marketing Manager marki Tork.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że większą uwagę zwracamy na kwestię higieny. Czy podobną tendencję można zauważyć w zakładach przemysłowych?

Michał Wojdat: Higiena pracy stała się tematem numer jeden, a odpowiednie przygotowanie stanowisk, czyszczenie powierzchni roboczych oraz zmobilizowanie pracowników do częstego mycia rąk i ich dezynfekcji – priorytetem. Osoby odpowiedzialne za produkcję są dziś szczególnie zainteresowane metodami pozwalającymi zapewnić bezpieczne warunki pracy.

Jakie praktyki z obszaru higieny stosuje się obecnie najczęściej, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracujących w fabrykach osób?

Kluczowe są systematyczne działania oraz nakreślenie czytelnych i łatwych do zastosowania zasad. W fabryce, z wieloosobową załogą, ryzyko emisji zarazków jest bardzo duże, dlatego wdrożenie odpowiednich procedur higieny oraz zoptymalizowane czyszczenie i dezynfekcja są stawiane na pierwszym miejscu. Ważne jest zachowanie dystansu między pracownikami i łatwy dostęp do środków higienicznych. Kierownicy zakładów powinni zapewnić personelowi sprzęt ochronny jak maseczki, rękawiczki jednorazowe, kombinezony.

Szeroko pojęta higiena nie dotyczy jednak wyłącznie osób. Jakie rozwiązania pozwalają zapewnić odpowiednią czystość w zakładach przemysłowych?

Warto pomyśleć o plakatach informacyjnych, które przypomną o konieczności stosowania się do określonych zasad. Bardzo istotne jest też rozmieszczenie dozowników ze środkiem do dezynfekcji i czyściwami. Jeżeli dostęp do nich będzie utrudniony, pracownik po prostu ich nie użyje. Powinny być więc one umieszczane na wysokości oczu i nie w jednym, ale w wielu miejscach. Z doświadczenia wiemy, że ekipy sprzątające za pomocne uważają tzw. checklisty, które wskazują na najczęściej dotykane powierzchnie i przypominają o tym, aby były one czyszczone częściej, np. po każdej zmianie. Mogą to być m.in.: klamki, włączniki światła, panele kontrolne, komputery, poręcze, przyciski w windzie, toalety, krany, elementy sterownicze maszyn, wspólne narzędzia.

Dlaczego konserwacja maszyn i urządzeń jest tak istotnym aspektem?

Każda awaria urządzeń powoduje przestój w produkcji i straty dla firmy, w bezpośredni sposób wpływając na wyniki przedsiębiorstwa. Konserwacja zapobiegawcza urządzeń ogranicza więc stracony czas produkcyjny, a dodatkowo minimalizuje ryzyko wypadków. Ostatnie badanie Tork pokazuje, że 89% operatorów maszyn uważa, iż poprawa nawyków związanych z konserwacją zapobiegawczą to ważny element funkcjonowania firmy.

W jaki inny sposób można jeszcze próbować zwiększać produktywność zakładów produkcyjnych?

Z pewnością stawiając na artykuły i usługi wysokiej jakości. W naszej ofercie znajdują się profesjonalne produkty. Dozowniki z różnymi opcjami montażu w połączeniu z wysokiej jakości czyściwami pozwalają utrzymać porządek na linii produkcyjnej i przebiegać całemu procesowi bez zakłóceń. Co ważne, czyściwa Tork są zaprojektowane w taki sposób, że pozwalają oszczędzać czas, zużycie rozcieńczalnika oraz koszty związane z utylizacją odpadów. Dzięki temu korzystanie z profesjonalnych narzędzi jest nie tylko wygodniejsze, ale często jest także bardziej opłacalne.

Więcej rad na temat sposobów poprawy produktywności przekazujemy naszym klientom podczas bezpłatnych konsultacji Tork Workflow. Nasi eksperci przemysłowi skupiają się na 4 obszarach działalności zakładu, monitorując jego produktywność, źródło ewentualnych strat, satysfakcję klientów i pracowników oraz wpływ na środowisko. Wyniki takiego badania pozwalają znaleźć punkty, w których można wprowadzić usprawnienia.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę