Modułowa konstrukcja MAXXTURN 65 G2 podstawą dla precyzyjnej i dynamicznej obróbki

Modułowa konstrukcja obrabiarki MAXXTURN 65 G2 Emco

Obrabiarka MAXXTURN 65 G2 została całkowicie przeprojektowana. Dzięki inteligentnej, modułowej konstrukcji maszyna oferuje szeroką gamę opcji, spełniających specyficzne wymagania użytkowników.

Wysoka moc napędu wrzeciona głównego i przeciwwrzeciona w połączeniu z optymalnymi charakterystykami momentu obrotowego zapewnia ekonomikę pracy zarówno przy obróbce stali, jak i przy szybkościowej obróbce aluminium. 12 napędzanych narzędzi i oś Y zapewniają doskonałe wyniki w złożonych operacjach frezowania i wiercenia. Dzięki licznym rozwiązaniom automatyzacji i cyfrowemu asystentowi procesu EMCONNECT MAXXTURN 65 G2 to najnowocześniejsza obrabiarka, umożliwiająca wydajną produkcję przy niskim nakładzie siły roboczej.

Struktura maszyny

Trzon maszyny stanowi łoże nachylone pod kątem 40°. Niezwykle sztywna i kompaktowa, spawana konstrukcja stalowa stanowi podstawę solidnej i precyzyjnej tokarki. Wzmocnienia zapewniają dodatkową sztywność w strefach narażonych na większe naprężenia. Szereg prac rozwojowych nad MAXXTURN 65 G1 przełożył się na imponujący, nowoczesny i innowacyjny design obrabiarki. Optymalnie zintegrowany transporter wiórów zapewnia kompaktowe wymiary maszyny.

W przypadku wrzeciona głównego i przeciwwrzeciona zamiast napędów pasowych zastosowano elektrowrzeciona ISM, zapewniające bardzo szeroki zakres prędkości do 5000 obr./min i wyjątkowo dobre właściwości w zakresie współosiowości. Dostępne są trzy główne rozmiary wrzecion, w zależności od wymagań klienta: standard ø65mm / BigBore ø77mm / SuperBigBore ø95mm. Symetrycznie zaprojektowany wrzeciennik wraz z czujnikami temperatury w punktach łożyskowania i chłodzeniem cieczą zapewniają wysoką stabilność termiczną.

Oś C należy do podstawowego wyposażenia maszyny i umożliwia pozycjonowanie wrzeciona z rozdzielczością 0,001°. Dzięki bezpośrednio zamontowanemu enkoderowi oś C idealnie nadaje się do precyzyjnego frezowania kształtowego, a dodatkowo można wykorzystać hydrauliczny hamulec podtrzymujący (opcja). Oś Y jest również zintegrowana z podstawową strukturą maszyny i została zrealizowana pod kątem 90° do osi X. Niezwykle krótki wysięg stanowi podstawę dla sztywnych operacji toczenia i wiercenia, a także frezowania. Absolutne systemy pomiarowe są zainstalowane we wszystkich osiach liniowych - rozrzut pozycji zgodnie z normą VDI3441 w osiach X/Y/Z standardowo wynosi 0,0035/0,0035/0,004 mm oraz 0,002/0,002/0,002 mm w przypadku opcji z wykorzystaniem szklanych liniałów pomiarowych i laserowej kompensacji.

Widok ogólny MAXXTURN 65 G2 Widok ogólny MAXXTURN 65 G2

Konfiguracje obrabiarek

MAXXTRURN 65 G2 posiada wiele opcji modułowych i jest dostępny w różnych wersjach:

  • MT65 G2 M: napędzane narzędzia, oś C i konik
  • MT65 G2 MY: napędzane narzędzia, oś C, oś Y i konik
  • MT65-G2 SM: przeciwwrzeciono, napędzane narzędzia i oś C
  • MT65-G2 SMY: przeciwwrzeciono, napędzane narzędzia, oś C i oś Y.

W tokarkach MT65M-G2 z konikiem jest on ustawiony na liniowej prowadnicy rolkowej i może być automatycznie pozycjonowany w zakresie 510 mm. Opcjonalnie dostępna jest podtrzymka stała dla średnic ø8-101 mm. Zapewnia to jeszcze bardziej elastyczne użytkowanie maszyny m.in. w przypadku obróbki wałów. W modelu MT65S-G2 z przeciwrzecionem jego głowica jest osadzona na własnej prowadnicy rolkowej i może być automatycznie przesuwana w zakresie 580 mm. Wrzeciono jest napędzane przez zintegrowany silnik (ISM) z chłodzeniem cieczą. Wypychacz części z monitorowanym skokiem, również chłodzony cieczą, zapewnia bezpieczne usuwanie gotowych części. Ponadto dostępna jest 12- stanowiskowa głowica rewolwerowa VDI30 (opcjonalnie VDI 40) z technologią pojedynczego silnika. Serwomotor uruchamia narzędzia napędzane oraz jest odpowiedzialny za dwukierunkowe indeksowanie głowicy. Każde gniazdo oferuje możliwość użycia napędzanych oprawek narzędziowych - alternatywnie można zintegrować 12-stanowiskową głowicę BMT55 z napędem bezpośrednim, zapewniającą prędkość obrotową do 12.000 obr./min lub nawet 16-stanowiskową głowicę rewolwerową BMT45.

Głowica BMT z napędem bezpośrednim Głowica BMT z napędem bezpośrednim
Podtrzymka stała do obróbki wałów Podtrzymka stała do obróbki wałów

Sterowanie

Klienci mogą wybierać pomiędzy systemami sterowania SINUMERIK ONE lub FANUC 31i-B. Panel sterowania MAXXTURN 65 G2 posiada regulację wysokości (po prawej stronie) i można go obracać, co zapewnia doskonałą ergonomię. 22-calowe ekrany dotykowe z funkcją multi-touch poprawiają widoczność poszczególnych funkcji kontrolnych.

EMCONNECT to opcjonalny, cyfrowy asystent procesów, który kompleksowo integruje aplikacje systemowe klienta w środowisku sterowania obrabiarkami i procesami , zapewniając łączność i dostęp do sieci w strefie produkcyjnej. W celu osiągnięcia bardziej wydajnych procesów roboczych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej niezawodności i wydajności maszyn EMCO we wszystkich trybach pracy, procedury operacyjne skupiają się na wymaganiach użytkowników obrabiarek. Rozwiązanie EMCONNECT można łatwo i szybko aktualizować i konfigurować, a zakres dostępnych aplikacji jest stale poszerzany. Przykładowo aplikację Shopfloor Management można wykorzystać do zbierania danych maszynowych i operacyjnych, zapewniając kompleksowy monitoring wszystkich obrabiarek, a także organizację procesów w obszarze produkcji.

EMCONNECT oferuje również aplikacje minimalizujące przestoje.

Rozwiązania zautomatyzowane

Oferowane podajniki prętów EMCO SL1200, IRCO ILS-MUK 7012 lub 10012, FMB TURBO 5-65 lub 8-75 oraz TOP AUTOMAZIONI X-FILES poprawiają wydajność produkcji. Podajnik portalowy EMCO zapewnia w pełni automatyczny załadunek i rozładunek obrabianych elementów oraz bezproblemową interakcję między obrabiarką a urządzeniem załadowczym. W razie potrzeby dostępny jest robot, jako elastyczne rozwiązanie zautomatyzowane.

Sterowanie za pomocą cyfrowego asystenta procesu EMCONNECT Sterowanie za pomocą cyfrowego asystenta procesu EMCONNECT

Dane techniczne
MAXXTURN 65 G2
Maks. przelot dla pręta [mm]:                          Ø 65 (77 / 95)
Maks. rozmiar uchwytu narzędziowego [mm]
Wrzeciono główne:                                          Ø 250 (325)
Przeciwwrzeciono:                                           Ø 210
Maks. prędkość [obr/min]
Wrzeciono główne:                                          5000 (4000 / 3500)
Przeciwwrzeciono:                                           7000
Narzędzia napędzane VDI 30/40:                    5000 / 4500
Narzędzia napędzane BMT 45/55:                  12000 / 12000
Maks. moc napędu [kW]
Wrzeciono główne:                                          29 (37)
Przeciwwrzeciono:                                          22
Narzędzia napędzane VDI 30/40:                   6,7 / 6,7
Narzędzia napędzane BMT 45/55:                 8 / 10
Maks. przejazd X/Y/Z [mm]:                         260 / 80 (+/- 40) / 610
Szybki przejazd w osiach X/Y/Z [m/min]:    30 / 15 / 30
Liczba oprawek narzędziowych:                     12 (16)
Liczba stanowisk napędzanych:                     12 (16)

W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej
www.emco-world.pl lub do kontaktu bezpośredniego z naszymi inżynierami sprzedaży:

  1. Rejon centralnej, południowej i południowozachodniej Polski
    Marcin Kondusz: email.marcin.kondusz@emco-world.pl
    Telefon:+48 660 355 999
  2. Rejon zachodniej, północno zachodniej i północnej Polski
    Rafał Młodak: email.rafal.mlodak@emco-world.pl
    Telefon:+48 570 050 291
  3. Rejon północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polski
    Krzysztof Piekut: email.piekut@pro.onet.pl
    Telefon:+48 696 728 886

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę