N-Pol Cutting Tools: od firmy lokalnej do firmy globalnej

N-Pol Cutting Tools: od firmy lokalnej do firmy globalnej ANCA

N-Pol Cutting Tools z siedzibą w Mazańcowicach na południu Polski to firma rodzinna, która rozpoczynała działalność od produkcji i sprzedaży lokalnej, aby siedem lat temu podjąć działalność eksportową. Obecnie przedsiębiorstwo sprzedaje narzędzia na wszystkich kontynentach, a jego portfolio obejmuje zarówno narzędzia standardowe, jak i specjalne – wykonywane na zamówienie klienta.

N-Pol wytwarza narzędzia do obróbki drewna z litego węglika oraz frezy i noże profilowe, które stanowią około 60% jej produkcji. Kilka lat temu rozpoczęła również produkcję narzędzi do obróbki innych materiałów – Alu Plus i Plex oraz narzędzi do obróbki materiałów kompozytowych.

Korzystamy z półfabrykatów wytwarzanych przez certyfikowanych producentów europejskich, dzięki czemu ograniczyliśmy liczbę problemów w procesie produkcyjnym oraz możemy zagwarantować najwyższą jakość. Wytwarzane z różnych gatunków węglika, nasze narzędzia charakteryzują się również długim okresem eksploatacji – mówi Agnieszka Białek, dyrektor generalna firmy N-Pol.

Polska to jeden z największych rynków produkcji mebli i obróbki drewna. Obie branże stanowiły głównego odbiorcę lokalnego w początkowym okresie działalności firmy N-Pol. W miarę rozwoju przedsiębiorstwa zwiększyły się również jego możliwości produkcyjne, a siedem lat temu podjęto decyzję o rozpoczęciu eksportu narzędzi.

Dzięki naszej 25 letniej obecności na rynku mamy doskonałą wiedzę techniczną. Przed rozpoczęciem produkcji narzędzi świadczyliśmy usługi, co pozwoliło nam zyskać ogromne doświadczenie – wyjaśnia Agnieszka Białek.

Odpowiednie maszyny i oprogramowanie do odpowiednich zadań

Pierwszą maszynę ANCA kupiliśmy sześć lat temu i szybko przekonaliśmy się, że jest to optymalne rozwiązanie do naszych procesów produkcyjnych. Każda maszyna ANCA jest w pełni automatyczna i pozwala nam na prowadzenie produkcji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – mówi Krzysztof Noga, właściciel firmy N-Pol.

Ze względu na prowadzony nadzór produkcja narzędzi specjalnych nadal jest prowadzona w trybie dziennym, natomiast narzędzia standardowe firma wytwarza w trybie automatycznym – wszystko dzięki pakietowi oprogramowania ANCA Management Suite, który umożliwia monitorowanie parametrów pracy maszyn oraz zapewnia dostępność danych produkcyjnych i maszynowych w czasie rzeczywistym, ułatwiając podejmowanie decyzji o zmianach procesu. Mimo że firma N-Pol jest obecnie na etapie testowania oprogramowania, ma ona świadomość, że korzyści wynikające z jego stosowania gwarantują szybkie rozwiązywanie problemów związanych z produkcją automatyczną.

ANCA, N-Pol, narzędzia, frezy, wiertła

Maszyny ANCA wyróżnia przede wszystkim doskonałe oprogramowanie. Możemy stworzyć nowe narzędzie i wprowadzać najdrobniejsze zmiany. Oprogramowanie ANCA to dla nas idealna opcja – zachwala Krzysztof Noga. – Naszą pierwszą maszyną był model GX7 w wersji standardowej. Każda nowo zakupiona maszyna jest wyposażona w napędy liniowe, które stanowią ogromną różnicę w stosunku do wersji standardowych. Maszyna jest dzięki nim wyjątkowo stabilna. Nasz ostatni zakup to maszyna ANCA z systemem LaserPlus, która sprawuje się doskonale i zapewniła nam ogromny skok jakościowy.

Według Agnieszki Białek funkcja automatycznego kondycjonowania ściernic Auto-Stick dla szlifierek narzędziowych ANCA to doskonałe rozwiązanie: zapewnia bowiem możliwość bezproblemowego czyszczenia ściernic w procesie produkcyjnym oraz zachowanie zadanych tolerancji.

Istotnym wyposażeniem gwarantującym wysoką jakość produkcji jest także podtrzymka typu pop-up zapewniająca dodatkowe wsparcie narzędzia podczas szlifowania. – Dzięki temu utrzymywane są wymiary narzędzi, a produkcja przebiega bez zbędnych drgań – wyjaśnia dyrektor generalna N-Pol.

Zawsze o krok dalej dzięki technologii

Dzięki nowej technologii jesteśmy zawsze o krok przed konkurencją. Jest to szczególnie istotne, ponieważ dzięki odpowiedniej technologii i doskonałym maszynom możemy dostarczać klientom nowe produkty – podsumowuje Krzysztof Noga.

Opinię tę potwierdza Agnieszka Białek: – Wytwarzanie narzędzi w naszej firmie to niezwykle perspektywiczny proces. N-Pol to przykład firmy, która nigdy nie stoi w miejscu i inwestuje we własną przyszłość. Dotyczy to również jakości narzędzi.

Źródło: ANCA

Artykuł ukazał się w czasopiśmie

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę