Najbardziej radioaktywne miejsca na Ziemi

CC/Wikimedia/Slawojar

Katastrofy, kopalnie uranu czy działania mafii przyczyniły się do powstania na mapie świata miejsc, których warto unikać bez odpowiedniego kombinezonu.

Promieniowanie mierzone jest przy pomocy jednostki zwanej Siwert. 1 Siwert (1Sv) to bardzo duża dawka promieniowania, dlatego częściej natężenie promieniowania określa się w milisiwertach (mSv) i mikrosiwertach (µSv). 1 mSv to inaczej 0,001 Sv, a mikrosiwert (µSv) to jedna milionowa Siwerta czyli 0,000001 Sv. Często poziom promieniowania podaje się w jednostkach na godzinę, czyli jaki poziom promieniowania otrzyma ktoś znajdujący się w danym miejscu przez upływ jednej godziny.

Jedne miejsca są bardziej niebezpieczne od innych pod względem radioaktywności. Wynika to oczywiście głównie z błędów człowieka. Z czasem miejsc takich przybywa, a rozpad promieniowania jest na tye powolny, że te powstałe już strefy radioaktywne nie znikną szybko z mapy świata.

Jáchymov - Czechy ( 1,7 µSv / h - wewnątrz kopalni)

Miejsce starej kopalni srebra, w której odkryto po raz pierwszy złoże uranu. Dziś złoże jest już wyczerpane. To tutaj Maria Skłodowska-Curie pozyskiwała rudę do przeprowadzania badań. Praca z radioaktywnym materiałem na który wystawiona była noblistka sprawił, że klamka do jej laboratorium i oparcie krzesła na którym siedziała wciąż dziś emitują blisko 1,5 µSv/h

Punkt Trójcy (Trinity) - Meksyk (0.8 µSv /h w powietrzu, 2.1 µSv /h emitowane przez powstały trynityt)

Miejsce testu pierwszej bomby atomowej 16 lipca 1945 roku przeprowadzonego przez stany zjednoczone. Siła eksplozji stopiła w zasięgu eksplozji piasek, stapiając go w zielonkawe szklane kamyki emitujące promieniowanie. W ten sposób powstał Trynityt (nazwany od Trynity - nazwy operacji). Punkt trójcyjest jedynym miejscem na ziemi gdzie występuje Trynityt, który został w większości zebrany ze względu na radioaktywność.

Morze Śródziemne

Morze Śródziemne stało się nielegalnym składowiskiem odpadów radioaktywnych. Mafia włoska od lat 90' zatopiła około 40 statków wypełnionych beczkami z radioaktywnymi substancjami. Sprawa wyszła na jaw gdy jeden z byłych członków mafii zdradził ten sekret podając również współrzędne zatopionego statku z 180 beczkami. Statek odnaleziono dzięki sterowanym zdalnie sondom podwodnym. Metalowe beczki na pokładzie statku zaczęły rdzewieć i wypuszczać niebezpieczne substancje do wody. Trudno podać dokładną skalę promieniowania ze względu na powierzchnię morza. Naukowcy twierdzą, że radioaktywne związki w morzu mogą mieć katastrofalne skutki na organizmy żywe, w ty ludzi, którzy żywią się owocami morza śródziemnego.

Mayak (Rosja)

Katastrofa ukryta przed światem przez 20 lat. W jej wyniku do środowiska przedostało się 100 ton radioaktywnego materiału. Pobliskie jezioro które wypełnione jest odpadami dostarczyłoby śmiertelnej dawki promieniowania w ciągu godziny, każdemu kto by do niego wszedł. W ciągu 50 lat doszło tam do ponad trzydziestu groźnych wypadków i incydentów takich jak eksplozje, zalania reaktora i wycieki promieniotwórczych substancji.

Czarnobyl reaktor nr 4 (5,2 µSv /h)

Pierwsze miejsce które przychodzi na myśl gdy mówimy o radioaktywnych miejscach. 26 kwietnia 1986 reaktor stopił się doprowadzając do jednej z największych katastrof ostatnich lat. Promieniowanie w obszarze reaktora było 100 większe niż w trakcie eksplozji bomby atomowej w hieroshimie. Dzięki wielu wysiłkom poziom promieniowania w tym miejscu spada. Obecnie stanie 1 godzinę w pobliżu reaktora jest porównywalne z poziom promieniowania jakie otrzymujemy wykonując rentgen zębów.

Fukushima (do 10,2 µSv / h)

W 2011 trzęsienie ziemi spowodowało największą katastrofę nuklearną od czasów Czarnobyla. Trzy spośród sześciu reaktorów stopiło się wypuszczając radioaktywną substancję do pobliskiego morza skażając teren do 200 mil od elektrowni. Dzięki masowemu wysiłkowi sytuację udało się opanować. Sprzątanie objęło nawet zbieranie wierzchniej warstwy gleby z terenów wokół elektrowni.

Prypeć Szpital (2,0 mSv czyli 2000 µSv /h )

Szpital do którego zostali zabrani strażacy walczący z płomieniami w reaktorze w Czarnobylu zostali wystawieni na śmiertelną dawkę promieniowania. Ich ubrania zostały również napromieniowane w znacznym stopniu i wciąż leżą w podziemiach szpitala. Jedna godzina w tym szpitalu zapewnia dawkę większą niż roczna dawka promieniowania ziemskiego w miejscu nie skażonym.

Źródło: Materiał prasowy CentrumPR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę