Napęd AC Unidrive - moc i niezawodność w mniejszej obudowie

Freudenberg Performance Materials
Reklama
Reklama

Większa wydajność produkcji przy jak najniższych kosztach – to niezmienne wyzwanie dla wszystkich przedsiębiorstw produkcyjnych. Starają się one działać oszczędnie przy możliwie największym wykorzystaniu procesów produkcyjnych, co stawia pod ciągłą presją niezawodność, wydajność i parametry pracy.

Problemy te doskonale rozumie firma Freudenberg Performance Materials. Jest to globalny lider, oferujący innowacyjne rozwiązania dla wielu rynków i zastosowań, takich jak budownictwo, motoryzacja, higiena, medycyna, komponenty obuwnicze, a także techniczno-przemysłowe zastosowania tekstyliów.

Reklama

Firma wymagała wymiany napędu AC w włókienniczym zakładzie produkcyjnym w Kaiserslautern w Niemczech. Rozpoczęto poszukiwanie produktu przede wszystkim niezawodnego. W przeszłości Control Techniques dostarczyło Freudenberg napęd o mocy 1,4 MW. Jest to także jedyny dostawca równoległych modułów falownikowych, cechujących się żywotnością wymaganą w produkcji włóknin.

Jednak wyzwanie było bardziej wymagające. Firma Freudenberg poszukiwała rozwiązania o najwyższej możliwej wydajności, pozwalającego na fizyczne dopasowanie napędu w bardzo ograniczonej przestrzeni.

Ponadto stosowane wcześniej rozwiązanie było wycofane z produkcji, co stwarzało trudności ze znalezieniem części zamiennych. Problemem był również wysoki koszt pracy istniejącego rozwiązania z punktu widzenia zapotrzebowania na energię.

Zgodnie ze swoją polityką współpracy z wieloma dostawcami oraz w celu wybrania najlepszego rozwiązania za najlepszą cenę firma Freudenberg oceniła oferty napędów AC od wielu dostawców. Ostatecznie ograniczenia przestrzenne zadecydowały o wyborze samodzielnego napędu AC Unidrive SP firmy Emerson.

Reklama

Samodzielne napędy Unidrive SP są do 50% mniejsze i znacznie lżejsze od innych napędów w kompaktowych obudowach, co czyni je doskonałym wyborem do zastosowań podobnych jak w firmie Freudenberg, w których dostępna przestrzeń jest ograniczona.

Unidrive SP8434 to najsilniejszy napęd w obudowie rozmiaru 8. Przy zakresie napięcia wejściowego 380–480 V pozwala on na stosowanie maksymalnego prądu 620 A, co daje typową moc wyjściową na poziomie 355 kW — a to wszystko przy małym zajmowanym miejscu 800 x 600 mm.

Aby zaoszczędzić więcej miejsca, firma Freudenberg wybrała opcję "Incomer", w której fabrycznie wbudowany jest wyłącznik instalacyjny. To oznacza, że napęd dostarczono do zakładu jako gotowy do podłączenia, zmniejszając w ten sposób wymagane prace i czas instalacji. Wyłącznik instalacyjny zamknięto w obudowie o szerokości 400 mm, w module o niewielkiej podstawie i o wysokości 2209 mm. Nawet po dodaniu opcji doprowadzenia zasilania (Incomer) napęd SP8434 ważył jedynie 340,6 kg, co pozwoliło na łatwe wprowadzenie modułu na przeznaczone miejsce. Poza unowocześnieniem napędu AC firma Freudenberg zamontowała także nowy silnik o większych możliwościach. Dzięki nowemu rozwiązaniu uzyskano znacznie wyższe parametry procesu przy mniejszym zużyciu energii, co dla Freudenberg oznacza większą wydajność produkcyjną i znacznie niższe koszty pracy.

Narzędzie PC do konfiguracji napędu CTSoft pozwoliło firmie Freudenberg na uruchomienie napędu za pomocą kreatorów konfiguracyjnych. Ustawienia można odczytywać, zapisywać i wczytywać przez karty Smartcard, a krzywa uczenia jest nieskomplikowana dzięki możliwościom wizualizacji i modyfikacji ustawień z wykorzystaniem animowanych wykresów, działających w czasie rzeczywistym.

Oprócz pakietu konfiguracyjnego CTSoft firma Emerson dostarczyła także swój pakiet CTScope. CTScope to w pełni funkcjonalny programowy oscyloskop, który służy do wyświetlania i analizowania aktualnych wartości w napędzie. Interfejs użytkownika przypomina tradycyjny oscyloskop, więc był bardzo intuicyjny w obsłudze dla zespołu inżynierów Freudenberg w obiekcie Kaiserslautern, pomagając w szybszym wdrożeniu napędu.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama