Noc robotów

Noc Robotów
Reklama
Reklama

Roboty KUKA i COMAU były głównymi atrakcjami Nocy Robotów, jedynej tego typu imprezy w Polsce. W piątkowy wieczór 22 maja budynek PIAP w Warszawie odwiedziło ponad 7 000 osób.

W tym roku motywem przewodnim było hasło „Misja: bezpieczeństwo”. Inicjatorem wydarzenia jest dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP dr inż. Jan Jabłkowski. Impreza ma na celu promocję robotyki, automatyki i nowych technologii, zarówno tych powstających w Instytucie, jak i na krajowym i światowym rynku. Jest to jedyna w Polsce tak duża impreza popularnonaukową o tematyce robotycznej. Uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć gdzie i w jaki sposób powstają roboty, skąd inżynierowie czerpią inspiracje, jak długo trwa proces konstrukcyjny i kto wspiera ich wysiłki. Mieli również możliwość samodzielnego sterowania robotami. Nowością w tym roku były pokazy dla uczniów, które zgromadziły półtora tysiąca dzieci. Odbyły się na kilka godzin przed oficjalnym otwarciem imprezy. Młodzi fani robotyki i automatyki to zarówno przedszkolaki, jaki i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i techników. Stanowili ponad połowę wszystkich uczestników.

Reklama

Firma KUKA zaprezentowała roboty znajdujące swoje zastosowanie w szeroko rozumianej produkcji przemysłowej. Przy specjalnie wydzielonych stanowiskach na uczestników czekał m.in. robot KUKA KR16L6 wykonujący taniec robota na torze jezdnym stanowiącym dodatkową oś manipulatora. Pojawił się także innowacyjny LBR IWAA stworzony do współpracy z człowiekiem. Zwiedzający mieli też okazję samodzielnie sterować robotem kolorując fragmenty obrazka oraz pokonać labirynt. Na stanowisku firmy COMAU znajdowały się cztery roboty przemysłowe dostosowane specjalnie na potrzeby tego wydarzenia. Sporym zainteresowaniem cieszyła się gra na refleks, gdzie dzieci mogły bezpośrednio rywalizować z robotem. Debiut na polskiej arenie miała cela koszykarska - w jednej kabinie do kosza rzucał robot, a w drugiej człowiek. Liczył się czas oraz celność rzutów.

Reklama

Z kolei Robot NJ165 wyposażony w łeb smoka, o wyłupiastych świecących oczach i  zionący dymem zmierzył się z robotem Racer-Jedi który w imponujący sposób władał mieczem świetlnym.

Organizatorzy wydarzenia - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, od 50 lat zajmuje się tworzeniem najnowszych technologii m.in. z dziedziny robotyki i automatyki oraz PIAP–ScienTech, którego zadaniem jest upowszechnianie powstających w Instytucie wynalazków. Partnerem głównym III Nocy robotów PIAP było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Impreza została objęta patronatem honorowym przez Ministra Gospodarki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Komendanta Głównego Policji oraz Centrum Nauki Kopernik. 

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama