Nowa generacja innowacyjnych czujników 3D

Nowa generacja innowacyjnych czujników 3D ifm electronic

Firma ifm opracowała nową generację czujników 3D – O3D, służących zwiększeniu wydajności w automatyce przemysłowej.

Czujnik O3D to optoelektroniczny czujnik 3D, mierzący punktowo odległość pomiędzy czujnikiem a kolejną powierzchnią w oparciu o metodę pomiaru czasu przelotu światła. Urządzenie oświetla trójwymiarową scenę zintegrowanym źródłem światła podczerwonego i oblicza odległość na podstawie odbitego od powierzchni światła.

Czujnik może być wykorzystywany w zastosowaniach, w których wymagana jest kontrola kompletności, określanie objętości oraz sortowanie obiektów. Jego zastosowanie pozwala stwierdzić, czy pojemniki, np. kartony lub palety, zawierają przewidzianą liczbę produktów. Kontrola ta jest niezależna od barwy lub tekstury produktu. Czujnik można komfortowo i intuicyjnie dostosować do zróżnicowanych wielkości pojemników za pomocą oprogramowania do parametryzacji.

Powiązane firmy

ifm electronic Sp. z o.o.

Wśród innych zastosowań można wymienić usługi kurierskie, hale magazynowe, centra logistyczne lub dystrybucyjne. W celu umożliwienia zautomatyzowanego planowania przestrzeni magazynowej czujnik rejestruje informacje o wymiarach paczek, np. ich wielkości, orientacji i pozycji. Umożliwia to optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej.

Fotoelektryczne czujniki 3D nadają się do wielu różnych zastosowań, takich jak detekcja objętości, odległości i poziomu. Mierzą one odległość między czujnikiem i najbliższym punktem na powierzchni, stosując zasadę impulsową ToF. Czujniki oświetlają widok za pomocą wewnętrznego lub zewnętrznego źródła światła podczerwonego i obliczają odległość, wykorzystując impuls światła odbitego od powierzchni.

Czujniki przemysłowe są przydatne w zastosowaniach, w których monitorowana jest kompletność, są wyznaczane objętości, obiekty są sortowane i depaletyzowane oraz przy nawigowaniu robotów.

Źródło: ifm electronic

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę