Nowe autonomiczne roboty mobilne z serii MD od Omron

Nowe autonomiczne roboty mobilne z serii MD od Omron Omron

Firma Omron wprowadza na rynek autonomiczne roboty mobilne (AMR) MD-650 i MD-900 o średnim udźwigu (odpowiednio 650 i 900 kg). Te nowe modele rozszerzają gamę autonomicznych robotów firmy Omron, by sprostać najrozmaitszym zastosowaniom w transporcie części i materiałów, zapewniając większą wydajność w zakładach produkcyjnych.

Priorytetami w zakładach produkcyjnych są obecnie zarówno produktywność, jakość, jak i tworzenie miejsc pracy charakteryzujących się mniejszym obciążeniem fizycznym pracowników. Na przykład, w branży automotive kluczowe znaczenie ma automatyzacja procesów transportu części i materiałów. Obejmuje ona przemieszczanie ciężkich produktów, będących w toku produkcji (WIP; work-in-process), produktów gotowych, a także częste transfery niewielkich partii materiałów WIP wchodzących w skład systemów produkcji małych wolumenów o dużej różnorodności produktów. Autonomiczne roboty mobilne, wyposażone w inteligentne oprogramowanie do zarządzania flotą, są w stanie przejąć te ciężkie i powtarzalne zadania. 

Powiązane firmy

Omron Electronics

Roboty mobilne firmy Omron z obecnej oferty zapewniają udźwig od 60 do 1500 kg, a modele MD-650 i MD-900 uzupełniają ją o nowe warianty dla średniego zakresu udźwigu (650/900 kg). Wyjątkowa technologia sterowania, w jaką są wyposażone, umożliwia bezpieczny i płynny transport materiałów. Co więcej, można je z łatwością wdrożyć w zakładach produkcyjnych, w których ludzie i maszyny pracują obok siebie.

Unikatowe oprogramowanie Fleet Manager firmy Omron pozwala zintegrować sterowanie nawet 100 robotami mobilnymi w jednym systemie, eliminując potrzebę stosowania wielu systemów zarządzania flotą i automatycznie wybierając optymalnego robota mobilnego dla każdego procesu w oparciu o udźwig i dostępność.

Główne cechy i zalety autonomicznych robotów mobilnych z serii MD

Wysoka prędkość i bezpieczeństwo

Seria MD bazuje na bogatym doświadczeniu, jakie firma Omron zdobyła, wdrażając kilka tysięcy robotów mobilnych w zakładach produkcyjnych na całym świecie. Nowy system działa płynnie nawet w wąskich przejściach dzięki maksymalnej prędkości robota MD-650 wynoszącej 2,2 m/s, a w przypadku modelu MD-900 1,8 m/s, zaawansowanym funkcjom nawigacji oraz algorytmom omijania przeszkód. Ponadto wprowadzenie zaawansowanej technologii akumulatorów i ładowania pozwala na 8-godzinny czas pracy modelu MD-650, w przypadku MD-900 wynosi on 7,5 godziny, po 30 minutach ładowania.

Zintegrowane sterowanie wszystkimi robotami mobilnymi za pomocą zastrzeżonej technologii oprogramowania

Jeden system jest w stanie zapewnić zintegrowane trasy transportowe dla maksymalnie 100 robotów mobilnych o różnych udźwigach, a także kontrolować sekwencję transportu w czasie rzeczywistym. Zaawansowane funkcje łączności w ramach jednego systemu umożliwiają wyznaczanie tras w czasie rzeczywistym, nawet w przypadku transferów między procesami o różnych prędkościach produkcyjnych. Wszystko to w celu uzyskania wydajnego rozwiązania transportowego przy minimalnej retencji.

Wysoki poziom bezpieczeństwa zgodny z międzynarodową normą ISO 3691-4

Seria MD została zaprojektowana pod kątem zgodności z normą ISO 3691-4 (obowiązującą od 2020 r.) — najnowszą normą bezpieczeństwa dotyczącą automatycznych wózków przemysłowych i ich systemów. 

Firma Omron będzie kontynuować opracowywanie bezpiecznych i wysokiej jakości robotów mobilnych oraz własnych oprogramowań do sterowania, aby pomóc w zmniejszeniu obciążenia związanego z transportem materiałów w różnych branżach. Celem firmy Omron jest tworzenie rozwiązań z zakresu automatyki, które maksymalizują wartość pracowników i przyczyniają się do budowy lepszej przyszłości dla ludzi, przemysłu i środowiska.

Źródło: Omron Corporation

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę