Nowe roboty współpracujące Omron z serii TM S

Nowe roboty współpracujące Omron z serii TM S Omron

Firma Omron wprowadziła na rynek robotów współpracujących coboty z serii TM S przeznaczone do różnorodnych zastosowań w wielu branżach. Coboty te cechują się zaawansowanym sprzętem, większą liczbą funkcji i certyfikatów bezpieczeństwa oraz nowoczesnymi możliwościami konfiguracji, dzięki czemu są łatwiejsze w obsłudze niż kiedykolwiek wcześniej.

Odpowiadająca na potrzeby producentów w zakresie zwiększonych parametrów wydajności i bezpieczeństwa w warunkach współpracy z ludźmi seria TM S, oferuje cztery modele o udźwigu od 5 do 14 kg i zasięgu od 700 do 1300 mm. Możliwe są różne typy montażu, w tym stosowanie na robocie mobilnym w celu utworzenia rozwiązania MoMa (mobilnego manipulatora). Każdy cobot ma sześć połączeń obrotowych, które działają z powtarzalnością ±0,03 mm, zapewniając sześć stopni swobody przy średniej prędkości między 1,1 a 1,4 m/s.

Powiązane firmy

Omron Electronics

Modele są dostępne z wbudowanymi kamerami kolorowymi o rozdzielczości 1,2/5 Mpx oraz bez nich. W zastosowaniach wymagających wyższej rozdzielczości można też opcjonalnie skorzystać z 2 kamer GigE 2D. Złącze J6, które jest złączem kamery na końcu ramienia cobota, może poruszać się z prędkością 450°/s — jest to najszybsze rozwiązanie w branży, czterokrotnie szybsze niż w poprzednim modelu (pozwala to usprawnić czynności kontrolne).

Dedykowane funkcje bezpieczeństwa w tej nowej generacji kobotów sprawiają, że są one gotowe do integracji z szeroką gamą urządzeń zabezpieczających oraz konfiguracji przełączników, bez konieczności stosowania zewnętrznego sterownika bezpieczeństwa w wielu zastosowaniach. Coboty z serii TM S firmy Omron są z natury bezpieczne do pracy w miejscach pracy współdzielonych z ludźmi, ale w zależności od skonfigurowanych prędkości i oceny ryzyka zastosowania mogą być wymagane dodatkowe czujniki bezpieczeństwa lub inne rozwiązania.

Coboty z serii TM S mają certyfikat zgodności z normami bezpieczeństwa ISO 13849-1 PLd kat. 3 i ISO 10218-1, a ich konstrukcja jest zgodna z normami UL/CSA/KC. Roboty te wyróżnia również stopień ochrony IP54 dotyczący zarówno ramienia, jak i skrzynki sterującej (tylko wersja AC), a także są one wyposażone w zabezpieczenia, które sprawiają, że nadają się do użytku w pomieszczeniach czystych zgodnych z normą ISO 3 lub w miejscach, w których mogą być narażone na działanie olejów wykorzystywanych podczas cięcia.
 
Opcje łączności obejmują sygnały analogowe/cyfrowe, HDMI, Ethernet LAN, USB, RS232, Ethernet oraz nadrzędne/podrzędne magistrale Modbus TCP/RTU, z dodatkowymi opcjami dla PROFINET i EtherNet/IP. Pracują one w warunkach 100–240 V AC, 50–60 Hz, a zużycie energii jest zależne od rozmiaru. Programowanie jest uproszczone dzięki sterowaniu Robot Stick nowej generacji, które przekształcono w panel do programowania z ekranem dotykowym. Programowanie naprowadzania ręcznego i graficzne programowanie oparte na schemacie blokowym TMFlow są dostosowane zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Coboty firmy Omron z serii TM S są kompaktowe i elastyczne – można bez trudu zmieniać ich położenie do różnych zadań, korzystając z wbudowanych kamer i pozycjonowania punktów orientacyjnych. Coboty te idealnie nadają się do zmiany sposobu pracy fabryk w branżach takich jak logistyka, pakowanie towarów dla konsumentów, nauki przyrodnicze i w wielu innych, a także mogą być używane do montażu, paletyzacji, produkcji maszyn, pakowania, podnoszenia i umieszczania oraz wielu innych zadań.

Źródło: Omron Corporation

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę