Nowe łożysko wieńcowe wykonane z drewna i tworzywa sztucznego
Zrównoważony rozwój łączy się z innowacyjną technologią — igus prezentuje na Targach Hanowerskich łożyska wieńcowe wykonane z WPC
Dzięki nowemu łożysku wieńcowemu wykonanemu z WPC (kompozyt łączący drewno i polimery), igus robi kolejny krok naprzód w kierunku integracji surowców odnawialnych w produkcji przemysłowej. Dzięki zastosowaniu 50% drewna i 50% wysokowydajnych tworzyw sztucznych, klienci otrzymują ekonomiczne i bezsmarowe łożysko wieńcowe. Zapewnia ono dobrą równowagę między wytrzymałością, trwałością i przyjaznością dla środowiska przy potwierdzonej niskiej emisji CO2.
W jaki sposób można wykorzystać surowce odnawialne w przemyśle? Firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, rozważyła tę kwestię i po raz pierwszy opracowała łożysko wieńcowe iglidur PRT wykonane z kompozytu drewno-polimer (w skrócie WPC — Wood Plastic Composites).
– Jako ekspert w dziedzinie tworzyw sztucznych, teraz wkraczamy również w przemysł drzewny. W zeszłym roku po raz pierwszy zaprezentowaliśmy drewniane wałki jako potencjalne elementy współpracujące dla naszych prowadnic liniowych. W tym roku łączymy drewno bezpośrednio z naszymi produktami – wyjaśnia Marc Trenkler, Product Manager ds. łożysk wieńcowych w igus.
Tutaj igus może polegać na swojej sprawdzonej technologii formowania wtryskowego. Nowe PRT składa się z WPC, mieszanki drewnianych włókien i wysokowydajnych tworzyw sztucznych iglidur. Materiały zawierają smary stałe, które sprawiają, że łożysko wieńcowe pracuje płynnie, nie wymaga smarowania i konserwacji. Zawartość drewna nadaje całości naturalny wygląd. Zarówno oprawa, jak i komponent są wykonane z materiału WPC. Do połączenia obu części potrzebne są tylko cztery śruby.
Opłacalne, o niskim śladzie CO2, sprawdzone i przetestowane
Opracowane specjalnie dla standardowego rozmiaru montażowego PRT 02, łożysko wieńcowe firmy igus jest równie atrakcyjną cenowo alternatywą dla ekonomicznego PRT wykonanego z litego tworzywa sztucznego - bez uszczerbku dla wydajności. Umożliwia łatwą regulację, na przykład w technologii produkcji mebli, oferując jednocześnie solidną konstrukcję, która spełnia wymagania różnych zastosowań. Szczególną cechą tego nowego produktu jest wyjątkowo niski ślad CO2 wynoszący zaledwie 0,0577 kg. Dla porównania,PRT-02-30-ECO, który jest już wykonany w 97% z regranulatu, ma ekwiwalent CO2 wynoszący 0,819868 kg. Aby zapewnić niezawodność i wydajność nowego łożyska wieńcowego, zostało ono poddane szeroko zakrojonym testom w rzeczywistych warunkach w laboratorium igus o powierzchni 3800 m2. Analizy te potwierdziły wysoką jakość i niezawodność produktu w różnych warunkach pracy.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Źródło: igus