Nowe metody dekarbonizacji i produkcji wodoru na Politechnice Wrocławskiej

Nowe metody dekarbonizacji i produkcji wodoru na PWr Politechnika Wrocławska

Innowacyjne metody elektrochemiczne, które posłużą do uzdatniania wody, dekarbonizacji wielkoemisyjnych gałęzi przemysłu czy ulepszenia produkcji wodoru będą przedmiotem badań pod kierownictwem dra inż. Sławomira Porady na Politechnice Wrocławskiej.

Sławomir Porada przyjeżdża do Wrocławia z Holandii, gdzie przez ostatnie lata pracował w European Centre of Excellence for Sustainable Water Technology w Leeuwarden. Teraz będzie prowadził badania w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych Politechniki Wrocławskiej.

Planuję stworzenie zespołu projektowego, który będzie zajmował się wytworzeniem materiałów do selektywnego usuwania jonów w procesie pojemnościowej dejonizacji oraz elektrodializy, wliczając w to elektrody oraz membrany jonowymienne – tłumaczy dr Porada. 

Dodaje, że zamierza także zająć się produkcją wodoru za pomocą elektrolizatora alkalicznego, jak również elektrochemiczną metodą usuwania dwutlenku węgla. Są to tematy, które znajdują się w głównym nurcie Zielonego Ładu, kierunku preferowanego przez Unię Europejską.

Podstawą procesów, nad którymi będzie pracował naukowiec, jest energia elektryczna, którą można pozyskiwać z odnawialnych źródeł.

Obecnie stosuje się już metody elektrochemiczne do separacji jonów, odzyskiwania cennych surowców czy do magazynowania energii. Poprzez dogłębne zrozumienie zagadnienia i dobór właściwych materiałów procesy te można intensyfikować – wyjaśnia Porada.

Badania proponowane przez naukowca mogą znaleźć szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, jak choćby uzdatnianie wody, dekarbonizacja wielkoemisyjnych gałęzi przemysłu czy ulepszenie produkcji wodoru.

Naukowiec jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej i od dawana współpracuje z uczelnią. – Cieszę się, że w badaniach będzie uczestniczył prof. Marek Bryjak z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych. Miałem z nim kontakt przy innych projektach, razem napisaliśmy wiele publikacji, a wcześniej był on promotorem mojej pracy doktorskiej – dodaje.

Prace nad projektem “Electrochemistry as the cornerstone of selective water desalination, carbon dioxide capture, and energy transition” potrwają 4 lata.

Badania będą finansowane dzięki grantowi „Polskie Powroty". Jest to program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który ma za zadanie stwarzać wracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia badań lub prac rozwojowych na światowym poziomie. 

Źródło: Politechnika Wrocławska

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę