Nowy sposób magazynowania wodoru doceniony przez PGNiG

PGNiG
Reklama
Reklama

W grudniu zakończyła się piąta edycja konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Zwyciężył pomysł na nowy sposób magazynowania wodoru, który może okazać się rewolucyjny.

Za pomysł na wykorzystanie wodorków metali do oczyszczania, kompresji i magazynowania wodoru Mikołaj Krupa, Maciej Kalka i Paweł Jagoda otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Oprócz 30 tys. złotych autorzy zwycięskiego projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji.

Reklama

Studenci i doktorant Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie opracowali rozwiązanie, które zapewnia bezpieczne magazynowanie wodoru i możliwość jego oczyszczania, co ma bardzo duże znaczenie w dalszym wykorzystaniu wodoru np. w ogniwach paliwowych.

Technologii wodorowych dotyczyło zresztą najwięcej pomysłów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Sama liczba zgłoszeń również była rekordowa – na konkurs napłynęło 55 pomysłów, prawie dwa razy więcej niż rok temu.

Drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobyli Andrzej Nowak i Cezary Czajkowski, doktoranci z Politechniki Wrocławskiej, za opracowanie innowacyjnego typu wymiennika ciepła do procesu regazyfikacji. Trzecie miejsce zajął zespół reprezentujący AGH w składzie Edyta Kuk i Bartłomiej Małkus. Zaprezentowali inteligentną sieć dystrybucji do zastosowania na rynku LNG małej skali.

Reklama

W ramach formuły „open innovation” sięgamy po innowacyjne pomysły z wielu źródeł. Jednym z nich są zespoły studentów i doktorantów z polskich uczelni, których projekty odpowiadają na potrzeby technologiczne spółek z całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Oczywiście te propozycje wymagają badań i dostosowania do naszych potrzeb, jednak sam pomysł już się liczy – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju. – Najlepsze pomysły rozwijamy aż do wdrożenia. Na przykład z poprzednich edycji skorzystaliśmy z pomysłu badań nad przetwarzaniem odpadów wiertniczych na produkty oraz z zastosowania ultralekkich proppantów ceramicznych przy wydobyciu gazu ze źródeł niekonwencjonalnych. Tym bardziej cieszą nas tegoroczne projekty związane z magazynowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją wodoru, ponieważ jesteśmy w tej chwili bardzo mocno skupieni na rozwoju obszarów związanych z jego wykorzystaniem. W tej chwili w fazie realizacji w Grupie PGNiG znajduje się uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem – dodał.

Konkurs „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” odbył się po raz piąty. Kierowany jest do studentów i doktorantów pracujących nad innowacyjnymi projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, które odpowiadają obszarom działalności Grupy Kapitałowej PGNiG. Poza nagrodami finansowymi, w przypadku zainteresowania rozwojem i wdrożeniem ze strony PGNiG autorzy najlepszych rozwiązań mogą liczyć na wysokie dofinansowanie pozwalające na realizację projektu.

Nasz konkurs z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W tym roku poza uczelniami, których przedstawiciele zostali nagrodzeni, w rywalizacji brali udział także studenci z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej. Pomysły, które w ramach konkursu trafiają do naszego Departamentu Badań i Rozwoju coraz częściej znajdują praktyczne zastosowanie w branży gazowniczej – podsumował Cezary Starczewski, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju w PGNiG.

Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama