Optymalizacja - cyfrowa transformacja w przemyśle

Pixabay

Coroczny raport CGI dotyczący cyfrowej transformacji pokazuje, że 94% menedżerów wyższego szczebla w przedsiębiorstwach przemysłowych dąży do optymalizacji procesów operacyjnych. Dla 91% z nich głównym priorytetem jest budowanie procesów cyfrowych i pełna integracja IT w ramach organizacji. 67% respondentów deklaruje, że dysponują klarowną strategią przemian cyfrowych, a 85% z nich zamierza w najbliższych trzech latach inwestować w rozwiązania pozwalające na analizy predykcyjne.

W tegorocznym raporcie, opublikowanym przez firmę CGI, powstałym w wyniku wywiadów ze 140 menedżerami firm branży przemysłowej, najważniejszymi trendami, oprócz konieczności optymalizacji procesów, w dalszym ciągu pozostają kwestie integracji i analityki danych. Wraz ze wzrostem poziomu digitalizacji przedsiębiorstw, powstaje konieczność skupienia się także na cyberbezpieczeństwie. Ponadto, firmy, które mają ambicje stać się częścią ekosystemu zwanego Przemysłem 4.0, muszą przeorientować swoje podejście stawiając w centrum uwagi klienta i jego potrzeby, a nie swoje produkty.

– Wysiłki zmierzające do pełnego ucyfrowienia organizacji, konieczność sprostania wymaganiom dotyczącym wydajności łańcucha dostaw, integracji IT oraz coraz powszechniejszym zagrożeniom cyberbezpieczeństwa szybko zmieniają krajobraz sektora przemysłowego. Firmy dostrzegają potrzebę intensywnych działań na rzecz wejścia na wyższy poziom wydajności procesowej, która możliwa jest dzięki digitalizacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku polskich firm, które swoją przewagę konkurencyjną na europejskich rynkach opierają na taniej sile roboczej – mówi Bartłomiej Nieścierowicz, prezes CGI Polska.

Firmy powinny jak najwięcej czerpać korzyści z technologii Przemysłu 4.0, takich jak automatyzacja, sztuczna inteligencja, zaawansowana robotyka czy internet rzeczy. Co więcej, muszą także zadbać o ciągłość działania (business continuity) na wypadek blackoutów i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Jest to bardzo ważny aspekt w działaniach na rzecz digitalizacji przedsiębiorstwa.

CGI wspiera firmy sektora przemysłowego w zakresie wdrażania systemów zapewniających optymalizację i ciągłość produkcji bez przestojów. Pomaga im w zapewnieniu efektywnego łańcucha dostaw, testuje poziom bezpieczeństwa systemów, ocenia podatność na zagrożenia wg sprawdzonej metodologii ICS.

Producenci wdrażają nowoczesne technologie, aby stać się bardziej elastyczni i prowadzić swoje programy transformacji. Niemiecki producent statków Meyer Werft, postanowił zmodernizować IT w procesie produkcyjnym, wykorzystując narzędzia automatyzacji, aby zwiększyć wydajność i zapewnić stabilną i elastyczną produkcję. Stocznia, wspólnie z partnerem, CGI nie tylko optymalizuje procesy IT, lecz także realizuje inwestycje w urządzenia, maszyny i roboty. CGI wspiera firmę w budowaniu nowoczesnej infrastruktury dla nowych systemów, a także zapewnia ciągłość biznesową starszych rozwiązań, które w dużej mierze nadal są wykorzystywane w procesach operacyjnych.

Źródło: CGI

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę