Oszczędność masy i przestrzeni dzięki łożyskom talerzowym od igus

igus Sp. z o.o.
Reklama
Reklama

Szybkie ruchy obrotowe na małej przestrzeni. Są to częste wymagania stawiane łożyskom talerzowym w automatyce przemysłowej, technice scenicznej, lub w panelach sterowania. Dla takich kompaktowych zastosowań firma igus opracowała nową gamę łożysk talerzowych przeznaczonych do średnich zakresów obciążeń. 

Duża częstotliwość ruchu i niemałe obciążenia, na przykład w systemach spawalniczych, stołach indeksujących lub w przemyśle opakowaniowym, stawiają duże wymagania pierścieniom obrotowym. Aby im sprostać, firma igus od 15 lat proponuje łożyska talerzowe z serii PRT w swojej ofercie. Polimerowe łożyska talerzowe, wyposażone są w elementy ślizgowe znajdujące się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi pierścieniami, które wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Bezobsługowe elementy ślizgowe wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur J, które minimalizują tarcie oraz zużycie bez konieczności smarowania. Wysokowydajne tworzywo sztuczne wytrzymuje nacisk powierzchniowy do 35 MPa.

Reklama

Kompaktowe aplikacje

Ponadto igus oferuje także wersje zgodne z FDA i ESD. Łożyska dostępne są od 1 sztuki - brak minimalnej ilości zamówienia. Teraz igus opracował nową serię PRT-04, dzięki której użytkownicy mogą stosować łożyska talerzowe nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach montażowych, gdzie działają na nie średnie obciążenia. Dla przykładu dla łożyska serii PRT-01 o rozmiarze 100 udało się zredukować przestrzeń zabudowy oraz masę ruchomych elementów o 50%. Nawet bardzo wydajne aplikacje, na przykład w urządzeniach automatyki przemysłowej, systemach sortowania, technice oświetlenia scenicznego, czy panelach sterujących maszyn CNC, mogą zostać zrealizowane. Dzięki nowemu, „smukłemu” typowi łożysk, użytkownik oszczędza 20% swoich kosztów.

Reklama

Szeroka gama: różne rozmiary i akcesoria

Nowa seria PRT-04 jest dostępna bezpośrednio z magazynu o średnicy wewnętrznej od 50 do 300 milimetrów. Ponadto igus oferuje szeroką gamę akcesoriów do łożysk talerzowych. Od pinu centrującego, służącego do podłączenia silnika poprzez sprzęgło, ograniczników ruchu kątowego zębatki do napędzania aż do dźwigni zaciskowej. Nowe łożyska talerzowe wykazały również długą żywotność we naszym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych. Dane zebrane w testach są włączone do konfiguratora pierścienia obrotowego iglidur PRT, który pozwala klientowi szybko wybrać właściwe łożysko talerzowe, a także obliczyć żywotność w indywidualnej aplikacji.

Źródło: igus Sp. z o.o.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama