Perfekcyjny szlif do wysokoprecyzyjnych elementów formowanych wgłębnie

Perfekcyjny szlif do wysokoprecyzyjnych elementów formowanyc Hubert Stüken

W przypadku elementów precyzyjnych mniejszych od jednego milimetra, formowanych wgłębnie z blach o grubości poniżej 100 mikrometrów, obróbka powierzchni jest wyzwaniem. Firma Stüken, wiodący światowy producent takich produktów, radzi sobie z nim przy użyciu technicznych rozwiązań maszyn odpowiednich do zastosowania i wspólnie ustalonych środków technologicznych firmy Rösler. Rozwiązania te gwarantują bezuszkodzeniowe usuwanie zadziorów i zaokrąglenie krawędzi oraz zapewniają przestrzeganie specyficznych dla klienta wytycznych dotyczących jakości powierzchni.

Pionierski duch, wizja przedsiębiorstwa, siła innowacyjności i przekonanie, że efektywne rozwiązania powstają najlepiej we współpracy – z tym nastawieniem Hubert Stüken rozpoczął w roku 1931 samodzielną działalność. 90 lat później firma Hubert Stüken GmbH & Co. KG stała się światowym liderem branży precyzyjnych elementów formowanych wgłębnie z metalu. Asortyment tego rodzinnego przedsiębiorstwa uzupełniają elementy wykrawane i wytłaczane, komponenty z powłoką z tworzywa sztucznego oraz spełniające wysokie wymagania podzespoły.

Produkcja realizowana jest w pięciu zakładach w Europie, USA i Chinach. Wbudowane i najczęściej niewidoczne małe elementy wysokoprecyzyjne, które wytwarzane są ze wszystkich materiałów metalicznych nadających się do formowania wgłębnego, jak: stal stopowa, miedź i mosiądz oraz aluminium, tytan i molibden, znajdują zastosowanie w licznych wyrobach technicznych. Czysto rachunkowo w każdym samochodzie osobowym z napędem konwencjonalnym wbudowanych jest 40 elementów firmy i jest ich coraz więcej także w przypadku pojazdów z napędami alternatywnymi. Elementy te pełnią ważne funkcje również w wyrobach elektronicznych, technologii informacji i komunikacji, technice medycznej, farmacji, urządzeniach konsumpcyjnych i artykułach gospodarstwa domowego oraz w wielu innych branżach.

Wspólne opracowanie rozwiązań 

O znalezienie optymalnego technicznie i ekonomicznie rozwiązania dla każdego zastosowania dba własny dział badawczo-rozwojowy w siedzibie firmy w Rinteln.

– Dla wielu naszych klientów jesteśmy partnerami, którzy towarzyszą im w rozwoju. Aby perfekcyjnie dostosować nowe produkty do danego zastosowania, ściśle współpracujemy zarówno z klientami, jak i z partnerami z różnych obszarów technologicznych – uzupełnia Andreas Hellmann, kierownik działu sprzedaży firmy Stüken. Jeżeli chodzi przy tym o zadania dotyczące technicznej obróbki powierzchni, które można zrealizować przy użyciu techniki bębnowania, przedsiębiorstwo od około 30 lat stawia na ekspertyzy firmy Rösler Oberflächentechnik GmbH.

– Długie partnerstwo bazuje na jakości, niezawodności i dyspozycyjności urządzeń oraz dobrym serwisie. Ważną rolę odgrywa dla nas również bogate know-how i elastyczność firmy Rösler podczas wspólnego opracowywania rozwiązań. Zaletą jest naturalnie również to, że firma Rösler reprezentowana jest wszędzie tam, gdzie produkujemy nasze elementy – wyjaśnia kierownik działu sprzedaży. W rozmieszczonych na całym świecie zakładach produkcyjnych specjalisty w zakresie formowania wgłębnego pracuje około 15 wibratorów kołowych i 10 urządzeń do bębnowania oraz 18 wirówek uzdatniania wody technologicznej.

Elementy formowane wgłębnie charakteryzują się szczególnie wysokim stopniem odkształcenia, nietypowymi konturami oraz bardzo małymi wymiarami przy wysokich wymaganiach w zakresie geometrii. Wynikają z tego bardzo wysokie wymagania dotyczące okrawania obszarów zewnętrznych i wewnętrznych, zaokrąglania krawędzi i polerowania oraz wynikające ze specyfikacji wymagania dotyczące chropowatości i jakości powierzchni.

Dirk Schulz, inżynier projektu w firmie Stüken, konkretyzuje te wymagania:

Z jednej strony konieczne jest zapewnienie, że w przypadku wszystkich elementów jednej partii uzyskany zostanie równomiernie dobry rezultat. Z drugiej strony, nawet w przypadku elementów obrabianych o bardzo cienkich ściankach i dużej powierzchni ubytek materiału w procesie bębnowania nie może być zbyt duży, aby zapobiec uszkodzeniom i odkształceniom. Po zakończeniu obróbki bezwzględnie wymagane jest niezawodne oddzielenie ściernic i elementów obrabianych. Należy również koniecznie zapobiec przenoszeniu elementów i/lub ściernic do następnej partii. Z tego względu nie tylko niezbędne są procesy specjalnie dostosowane do obrabianych elementów, ale również technika urządzeń i środki technologiczne muszą być odpowiednio dopasowane. Pierwszym krokiem jest przy tym często studium wykonalności.

Proces, technika urządzeń i środki technologiczne

W przypadku złożonych nowych elementów opracowanie procesu realizowane jest zazwyczaj w centrum badawczym (Customer Experience Center) producenta urządzeń, firmy Rösler, w którym dostępne są maszyny w najnowocześniejszej wersji do wszelkich procesów obróbki. W czasie prób z jednej strony definiuje się odpowiednie rozwiązania techniczne i wykonanie urządzeń. Może jednak zdarzyć się przy tym, że gładka właściwie powłoka powierzchni pojemnika roboczego do bębnowania wykonywana jest strukturalnie.

Obróbka
Po zakończeniu obróbki bezwzględnie wymagane jest niezawodne oddzielenie ściernic i elementów obrabianych. Należy koniecznie zapobiec przenoszeniu elementów i/lub ściernic do następnej partii

– Zapobiega to na przykład osiadaniu bardzo małych i lekkich elementów na ścianie pojemnika. Aby uzyskać niezawodne i całkowite rozdzielenie elementów i ściernic, często konieczne są również specjalne konstrukcje stanowisk oddzielania i sit oddzielających – informuje Dirk Schulz.

Z drugiej strony ustalane są optymalne dla zastosowania geometria i rodzaj ściernicy (ceramiczna lub wiązana tworzywem sztucznym). Dla zapewnienia niezmiennie dobrego rezultatu obróbki w przypadku ściernic konieczne jest często przestrzeganie skrajnie małych zakresów tolerancji wielkości. Ostatnim krokiem jest ustalenie parametrów procesu, na przykład prędkość obrotowa zbiornika obróbki, poziomy napełnienia i czas trwania obróbki. Również w tym zakresie dużą rolę odgrywa doświadczenie firmy Stüken w zakresie bębnowania.

Efektywne uzdatnianie wody technologicznej

Nie tylko sama obróbka ma jednak decydujące znaczenie dla wysokiej jakości elementów i ekonomiczności procesów. Ważny wkład ma przy tym również przygotowanie płynów technologicznych.

– W czasie procesów występuje ubytek materiału, zarówno elementu obrabianego, jak i zastosowanego medium do szlifowania. Cząstki te muszą być niezawodnie usunięte z cieczy. Do tego celu stosujemy technikę wirówki, która również pochodzi z oferty firmy Rösler – objaśnia inżynier projektu.

Pod względem konstrukcji i konfiguracji maszyny wirówki firmy Rösler są perfekcyjnie przystosowane do zadań związanych z czyszczeniem i osiągają wysoki poziom separacji, który umożliwia efektywne i przyjazne dla środowiska prowadzenie cieczy technologicznej w obiegu zamkniętym. Dla uzyskania optymalnych i powtarzalnych rezultatów dodatkowej obróbki precyzyjnych elementów formowanych wgłębnie decydujące znaczenie ma perfekcyjne współdziałanie techniki urządzeń, środków technologicznych i uzdatniania wody technologicznej – najlepiej w ścisłym uzgodnieniu z samym klientem.

Źródło: Rösler 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę