PKN Orlen i Aramco finalizują transakcje
PKN Orlen sfinalizował transakcje z Aramco w obszarze rafinerii, hurtu i paliwa jet, w związku z fuzją z Grupą Lotos. Inwestycje Aramco w Europie wspierają globalny biznes tej firmy w obszarze downstream. Dodatkowo PKN Orlen, Aramco i SABIC podpisały porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku. Aramco zapewni dostawy ropy naftowej, które pokrywają 45% zapotrzebowania całej Grupy Orlen.
W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70% udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30% udziałów w rafinerii, 100% biznesu hurtowego i 50% udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.
– Zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu. Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu, które umożliwią dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Inwestycje w Polsce to znaczący krok milowy dla Aramco na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja ma również na celu zapewnienie solidnych podstaw do dalszego rozwoju biznesu oraz wdrożenia strategii Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 milionów baryłek dziennie.
– Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream – mówi Mohammed Y. Al Qahtani, senior vice president odpowiedzialny za Downstream, Aramco.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Firmy
Grupa Orlen rozpoczyna wytwarzanie nowego produktu petrochemicznego
Grupa Orlen, zgodnie ze strategią 2030, umacnia pozycję wiodącego producenta petrochemii w Europie Środkowej. W czeskim zakładzie w Litvinovie Orlen Unipetrol uruchomił instalację do produkcji dicyklopentadienu (DCPD), który wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej. Poszerzając swoje portfolio o DCPD, Grupa Orlen znalazła się w gronie czterech największych producentów tego produktu w Europie. Orlen Unipetrol będzie produkował rocznie do 26 tysięcy ton DCPD. Koszt budowy nowej instalacji wyniósł 831 mln CZK (ok. 166 mln zł).
PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45% zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową.
Dodatkowo, PKN Orlen, Aramco oraz SABIC, podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.
Źródło: PKN Orlen