PKN Orlen w kierunku innowacyjności

PKN Orlen w kierunku innowacyjności Pixabay

PKN Orlen w ramach prowadzonych procesów produkcyjnych dąży do zwiększenia efektywności wykorzystania surowców na instalacjach, by uzyskiwać jak najwięcej produktów wysokomarżowych. Jedną z rozważanych przez spółkę możliwości jest wykorzystanie innowacyjnej technologii firmy KBR, która może przyczynić się do generowania większej marży na produktach rafineryjnych i petrochemicznych.

Na obecnym, analitycznym etapie strategicznego dla rafinerii w Płocku projektu, Bottom of the Barrel, PKN Orlen zakupił licencję i projekt bazowy na wdrożenie tego nowoczesnego rozwiązania. W przypadku podjęcia decyzji realizacyjnej Orlen wdroży technologię amerykańskiej firmy inżynieryjnej KBR, która umożliwi pogłębiony przerób ropy w płockiej rafinerii i przetworzenie pochodzących z niego pozostałości w wyroby wysokomarżowe, m.in.: gazy, benzynę, olej napędowy i propylen. W ten sposób spółka umocni swoją pozycję konkurencyjną na europejskich rynkach paliwowym i petrochemicznym.

Zgodnie ze strategią Orlen 2030 angażujemy się w nowe obszary działalności, jednocześnie rozwijając także te podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię. Optymalizacja pracy płockiego zakładu przyniesie spółce dodatkowe zyski. Inwestujemy w pogłębiony przerób ropy, ponieważ naszym celem jest wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych, na które nieustannie rośnie zapotrzebowanie na świecie. W ten sposób chcemy też jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał płockiego zakładu – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Podjęcie przez PKN ORLEN decyzji inwestycyjnej będzie oznaczało wybudowanie zintegrowanego kompleksu produkcyjnego wykorzystującego  technologię odasfaltowania rozpuszczalnikowego – SDA – oraz i technologię fluidalnego krakingu katalitycznego ciężkich frakcji naftowych – RFCC.

Jak podkreśla Zbigniew Leszczyński, członek Zarządu PKN Orlen, Orlen mocno stawia na rozwój swoich aktywów i wykorzystywanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Ich zastosowanie w instalacji RFCC umożliwiłoby jej elastyczność, a tym samym możliwość dostosowania produkcji wyrobów rafineryjnych lub petrochemicznych do aktualnych potrzeb odbiorców. W najbliższych miesiącach planowane jest wykonanie projektu bazowego dla instalacji, a w kolejnym etapie, w przypadku podjęcia decyzji realizacyjnej, rozpoczęcie procesu wyboru jej wykonawcy. 

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę