Pod Poznaniem powstaje fabryka japońskiego koncernu chemicznego

W Polsce powstaje fabryka japońskiego koncernu chemicznego Sumika Polymer Compounds

Zgodnie z planami jeszcze w tym roku w Plewicach pod Poznaniem powstanie nowy zakład japońskiego koncernu Sumika Polymer Compounds Europe (SPC EU). To będzie jednocześnie czwarty europejski zakład japońskiej firmy, w którym będą wytwarzane mieszanki na bazie polipropylenu wykorzystywane m.in. przez sektor motoryzacyjny.

W zakładzie, który zgodnie z założeniami powinien rozpocząć produkcję w pierwszym kwartale 2022 r., w pierwszym etapie pracę znajdzie 30 osób. Inwestycja zapewni japońskiej firmie dodatkowych 30 tys. ton zdolności produkcyjnych dla grupy, zwiększając moce wytwórcze europejskich zakładów do poziomu 170 tys. ton rocznie.

Inwestycja wynika ze strategii SPC EU, zakładającej lokowanie zakładów produkcyjnych o odpowiednich zdolnościach wytwórczych jak najbliżej partnerów biznesowych grupy. 

O wyborze miejsca inwestycji w Wielkopolsce zdecydowały bliskość klientów nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i Czechach, a także wysoki stopień uprzemysłowienia regionu, w którym działalność prowadzą m.in. producenci samochodów i sprzętu AGD.

Spółka oczekuje stabilnego wzrostu popytu na mieszanki na bazie polipropylenu w naszym regionie Europy. To materiał, którego zastosowanie w sektorze motoryzacyjnym pozwala zmniejszyć wagę produkowanych z jego wykorzystaniem części samochodowych. Co więcej, podczas procesu produkcyjnego polipropylen wytwarza mniej CO2 niż konkurencyjne żywice, takie jak poliamid.

Wpływ na zwiększające się zainteresowanie mieszankami na bazie polipropylenu będzie miała coraz większa popularność samochodów elektrycznych oraz regulacje prawne w postaci zaostrzania przepisów środowiskowych.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje budowę zakładu o powierzchni około 5500 m. kw. Utworzone zostaną dwie linie produkcyjne. Realizacja obejmuje również budowę silosów do magazynowania materiału.

Źródło: Sumika Polymer Compounds Europe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę