Polska chemia usprawnia procesy w elektrowniach węglowych

fot. Jarosław Galusek

Nowatorskie produkty chemiczne w energetyce, dzięki zwiększeniu wydajności urządzeń, pozwalają na skrócenie czasochłonnych przestojów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie przychodów. Przyczyniają się też do optymalizacji wskaźników emisji substancji szkodliwych lub niebezpiecznych.

- Innowacje w energetyce to nie tylko czysty węgiel i magazynowanie energii, ale również rozwiązania zwiększające wydajność, możliwe do osiągnięcia dzięki chemii specjalistycznej - tłumaczy Magdalena Drac-Tatoń, prezes firmy Megmar.

Polska spółka Megmar opracowała m.in. program usprawniający proces odsiarczania spalin, ograniczający wytrącanie osadów w absorberze. Zapobiega on uszkodzeniom urządzeń instalacji odsiarczania spalin przez opadające fragmenty skrystalizowanych osadów oraz pozwala zrezygnować z tradycyjnych, tj. kosztownych i czasochłonnych metod mechanicznego usuwania osadów, które mogą powodować niszczenie powłok ochronnych.

- Zastosowanie chemicznych technologii i odpowiednio dobranych dla danej instalacji mieszanin pozwala na eliminację wytrącania osadów twardych, ale też na uzyskanie wysokiej wydajności pomp cyrkulacyjnych. Poprawia się sprawność odsiarczania, a to z kolei przynosi korzystne efekty ekonomiczne - wyjaśnia Magdalena Drac-Tatoń. Dodatkową rolę odgrywa aspekt ekologiczny, czyli znaczne zmniejszenie emisji, zarówno SO2, jak i NOX.

Program odsiarczania spalin w energetyce testowany jest w polskich i europejskich elektrowniach węglowych. Testy technologii Megmar eliminującej narastanie osadów twardych zostały natomiast
z powodzeniem zakończone m. in. w Elektrowni Bełchatów.

Źródło: Megmar

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę