Polski model AI już znajduje zastosowanie w biznesie

Comarch zaczął wykorzystywać w swoich systemach PLLuM, czyli polski model językowy, który pozwala generować i przetwarzać teksty w języku polskim, dobrze orientując się w specyfice rodzimej pisowni.
Polska coraz śmielej przyłącza się do globalnego wyścigu technologicznego. Comarch wdrożył PLLuM-a u siebie lokalnie w aplikacji ChatERP – asystencie AI odpowiedzialnym za płynną komunikację między klientem a systemami do zarządzania firmą ERP.
Podstawowym celem projektu realizowanego przez sześć podmiotów naukowych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji było zbudowanie rodziny modeli językowych dedykowanych polskiemu językowi i kulturze. Właśnie to odróżnia go od innych popularnych dużych modeli językowych, które wprawdzie umożliwiają komunikację w języku polskim, ale mają problemy z rozumieniem lokalnych kontekstów.
Comarch stawia na PLLuM-a
Comarch, czyli jeden z czołowych polskich dostawców oprogramowania postanowił wdrożyć u siebie lokalnie PLLuM-a w aplikacji ChatERP, inteligentnym asystencie użytkownika systemów Comarch ERP, który wspiera klientów w nawigacji po interfejsie, ułatwia wykonywanie zadań, odpowiada w języku naturalnym i automatyzuje powtarzalne obowiązki. Jest to jedno z pierwszych praktycznych wdrożeń PLLuM-a na masową skalę.
– Na bieżąco śledzimy wszelkie nowości, które mogą znaleźć zastosowanie w rozwijanych przez nas produktach, dlatego natychmiast rozpoczęliśmy weryfikację modeli PLLuM pod kątem przydatności w Comarch ChatERP. Okazało się, że PLLuM znakomicie radzi sobie z generowaniem poprawnych pod względem gramatycznym i naturalnie brzmiących w języku polskim odpowiedzi dla użytkowników. Obecnie jest to pod tym względem niewątpliwie najskuteczniejsze dostępne rozwiązanie. Dodatkowo PLLuM ma rozsądne wymagania sprzętowe i może być hostowany lokalnie. Cieszy, że wysiłek konsorcjum instytucji badawczych i wyższych uczelni został udostępniony szerokiemu gronu odbiorców. Z pewnością przyczyni się to nie tylko do popularyzacji w naszym kraju rozwiązań opartych na AI, ale również do ogólnie pojętej cyfryzacji polskiej gospodarki – mówi Mariusz Zygmułka, dyrektor AI/ML w Comarch Enterprise Solutions.
Użytkownicy komunikujący się z ChatERP w systemach Comarch otrzymają jeszcze bardziej zrozumiałe i jasne odpowiedzi w języku polskim. PLLuM ogranicza też wstawki w innych językach (np. angielskim), co ułatwia komunikację. Minimalizuje również pojawianie się niezrozumiałych kalek językowych czy nieistniejących słów.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Za tworzeniem polskich modeli przemawiają argumenty strategicznej niezależności, kreowania innowacji, a nie tylko konsumowania, czy opracowania modeli dysponujących większą znajomością polskiej kultury, języka i historii. Warto także dodać, że PLLuM został przetestowany za pomocą narzędzia Polish Linguistic and Cultural Competency Benchmark, które opracowaliśmy w OPI PIB. Osiągnął on bardzo dobre wyniki testów, co świadczy o tym, że rozumie on nie tylko język polski, ale także uwzględnia kontekst kulturalny, z którym mają problem niejednokrotnie anglojęzyczne modele – powiedział dr inż. Marek Kozłowski, kierownik AI Labu z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB), jednej z instytucji zaangażowanych w tworzenie PLLuM-a.
Źródło: Comarch