Ponad 1,5 mld zł na inwestycje w polskie spółki technologiczne

NCBR
Reklama
Reklama

Powstaje Fundusz Funduszy nowatorskiego programu NCBR BRIdge VC. Umowę w tej sprawie podpisali dziś w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obecności wicepremierów Jarosława Gowina i Mateusza Morawieckiego dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski i wiceprezes PFR Ventures dr Tomasz Gigol.

BRIdge VC to nowy program wsparcia komercjalizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych wysokiego ryzyka już od wczesnych etapów finansowania projektów. Jego celem jest zwiększenie skali komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce przez kooperację NCBR oraz prywatnych podmiotów z Polski i zagranicy. Tym samym wypełniona zostanie zdiagnozowana na naszym  rynku luka kapitałowa w finansowaniu innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie projektów i spółek.

Reklama

Startujemy z zupełnie innego pułapu niż najbardziej innowacyjne obecnie państwa, które miały możliwość i czas na wypracowanie i wdrożenie efektywnych instrumentów finansowych wspierających innowacyjność gospodarki. W krajach takich jak Korea czy USA odbywa się to w dużej mierze poprzez zaangażowanie kapitału prywatnego, w tym dużych firm i korporacyjnych funduszy VC, które mają doświadczenie w inwestowaniu w start-upy i spółki technologiczne. Jesteśmy jednak na najlepszej drodze, żeby doganiać światowe potęgi i skończyć z filozofią imitacji. Jestem przekonany, że rozpoczęta dziś inicjatywa już wkrótce przyniesie wymierne efekty i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki i jej dynamicznego rozwoju - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Wykorzystując nowoczesne instrumenty finansowe wspieramy komercjalizację wyników badań polskich naukowców - przeznaczamy na ten cel 450 mln euro. Pieniądze z Funduszu za pośrednictwem 10 funduszy VC będą inwestowane w małe i średnie firmy działające w obszarze nowych technologii. Zapewniając polskim przedsiębiorcom wsparcie kapitałowe funduszy wysokiego ryzyka stwarzamy im warunki do rozwoju i odniesienia rynkowego sukcesu - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Tworzony przez NCBR Fundusz Funduszy będzie zarządzany przez profesjonalnego, wywodzącego się z rynku menadżera. Funkcję tę będzie pełnić PFR Ventures, działające wspólnie z TFI BGK. Kapitalizacja funduszu wyniesie 450 mln euro, z czego połowa środków pochodzić będzie z NCBR - w ramach PO Inteligentny Rozwój - a pozostałe 50 % zostanie dostarczone przez inwestorów prywatnych. Na mocy podpisanej dziś umowy NCBR zasila rachunek Funduszu pierwszą transzą w wysokości 25 mln euro.

Reklama

Wyłoniony przez NCBR tak zwany Menadżer Funduszu, zgodnie z przyjętą Strategią Inwestycyjną, w przeciągu roku dokona wyboru około 10 zespołów posiadających odpowiednie doświadczenie i potencjał do dokonywania inwestycji w spółki portfelowe. Będą one zarządzać funduszami VC, specjalizującymi się w inwestycjach w spółki rozwijające zaawansowane technologie w oparciu o polskie nowatorskie rozwiązania.

Utworzone fundusze VC będą wspierać prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz komercjalizację ich wyników poprzez finansowanie projektów inwestycyjnych o podwyższonym profilu ryzyka w formie inwestycji kapitałowych w technologiczne spółki z sektora MŚP. Każdy z funduszy VC będzie dysponować budżetem od 20 do 50 mln euro. Okres inwestycyjny zakończy się po 4 latach, po czym fundusze skupią się na rozwoju spółek portfelowych i przeprowadzeniu najbardziej korzystnej ekonomicznie strategii wyjścia z inwestycji.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama