Ponad miliard złotych inwestycji i ponad pół tysiąca nowych miejsc pracy

Miliard złotych inwestycji i pół tysiąca nowych miejsc prac Plast-Met

Pomimo pandemii w Polskiej Strefie Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny 2020 r. był bardzo intensywny. Bilans minionych dwunastu miesięcy to 30 decyzji o wsparciu, ponad miliard złotych nakładów inwestycyjnych i pół tysiąca nowych miejsc pracy.

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) jeszcze pod sam koniec roku wydał decyzje o wsparciu dla czterech przedsiębiorców. Z ulgi podatkowej zdecydowali się skorzystać: PLAST-MET Automotive Systems, Fonte, Afore Polska oraz Orlen Południe.

PLAST-MET Automotive Systems wybuduje halę produkcyjną (na zdjęciu) i zmodernizuje wyposażenie zakładu. Inwestycja realizowana będzie w Olkuszu, a nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 114 mln zł. Fonte rozbuduje swój zakład w Zatorze i zainwestuje 25,6 mln zł zł. Nowa infrastruktura będzie sprzyjać dalszemu wdrażaniu innowacyjnych technologii w spółce. Nowa hala produkcyjna powstanie w ramach inwestycji Afore Polska z Gorlic. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie nakładów w wysokości 2,6 mln zł. Ostatnia wydana w tym roku decyzja o wsparciu trafia do firmy Orlen Południe, która w Trzebini zbuduje nową instalację, obiekty inżynierii lądowej i wodnej oraz zakupi maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne. Pozwoli to na zwiększenie produkcji biodiesla. Spółka zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 41 mln zł.

Ten rok to głównie inwestycje firm polskich, a ponad połowa to reinwestycje. To oznacza, że polscy przedsiębiorcy nie bali się postawić na rozwój w tych trudnych czasach i uznali ulgę podatkową w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za sensowne i potrzebne narzędzie. Cieszymy się, że możemy im w tym pomagać – powiedział Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

Na 30 wydanych decyzji, 26 dotyczyło firm polskich, a 17 to reinwestycje. Ponadto 23 firmy to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Przede wszystkim, uważam za sukces fakt, że udało nam się spełnić nasze założenia: planowaliśmy wydanie przynajmniej 26 decyzji o wsparciu (ten plan powstał w czasach jeszcze przed pandemią). Chcieliśmy także dotrzeć do małych i średnich przedsiębiorców oraz przekonać ich, że Polska Strefa Inwestycji jest także dla nich. Te liczby świadczą o tym, że nam się to udało – komentuje Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora.

Co ciekawe, w tym roku wśród korzystających z ulgi podatkowej dominowała branża produkująca wyroby metalowe. Pozostałe sektory to usługi informatyczne, przemysł maszynowy i chemiczny. Przypomnijmy także, że bezprecedensowym sukcesem, jaki odniósł Krakowski Park Technologiczny w tym roku, jest wsparcie dla firmy Lafarge, która zrealizuje inwestycję o wartości aż 450 milionów złotych nakładów inwestycyjnych. Jest to największa, jednostkowa decyzja o wsparciu wydana w historii Krakowskiego Parku Technologicznego, ale to także jeden z największych projektów wspartych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w kraju.

Od początku istnienia PSI, Krakowski Park Technologiczny wydał 85 decyzji o wsparciu, przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mld złotych oraz utworzenie 2065 miejsc pracy.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę