Poprawa bezpieczeństwa operatorów za sprawą wyłączników firmy norelem

Poprawa bezpieczeństwa operatorów dzięki wyłącznikom norelem norelem

Gama bezdotykowych wyłączników bezpieczeństwa firmy norelem oferuje producentom solidne, niezawodne i łatwe w integracji rozwiązanie, które podnosi bezpieczeństwo operatorów obrabiarek i pracowników linii produkcyjnych.

Zaprojektowane do użytku na pokrywach ochronnych – w tym na drzwiach, klapach i maskach – wyłączniki bezpieczeństwa gwarantują, że sprzęt i wyposażenie może działać tylko wtedy, gdy wszystkie osłony są zamknięte. Jeśli pokrywa zostanie otwarta podczas pracy, przełącznik automatycznie i bezpiecznie wyłączy system, aby zminimalizować ryzyko obrażeń operatorów.

Powiązane firmy

norelem Sp. z o.o.

Instalując wyłączniki bezpieczeństwa norelem, dostępne w wersjach kodowanych magnetycznie lub z technologią RFID, można modernizować maszyny w celu poprawy ogólnego bezpieczeństwa. Dzięki aktywatorowi umieszczonemu na części ruchomej i głowicy odczytującej urządzenia, zamontowanej na części nieruchomej, do poprawnego działania nie jest wymagany żaden kontakt, co ostatecznie ogranicza nakład prac konserwacyjnych i wydłuża żywotność, jednocześnie zwiększając ogólny poziom bezpieczeństwa.

Mamy świadomość, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa w środowiskach produkcyjnych, co stanowi istotną korzyść dla operatorów, jak i stabilizuje wydajność instalacji przemysłowych. Bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa, blokując pracę maszyn do momentu zamknięcia wszystkich pokryw, wspierają producentów w zakresie ograniczania ryzyka obrażeń na liniach produkcyjnych i zapewnianiu płynnego działania. Dwa dostępne warianty oferują elastyczność wymaganą przez producentów, ułatwiając osiągnięcie ostatecznego celu, jakim jest zwiększone bezpieczeństwo – podkreślił Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem.

Magnetycznie kodowany wyłącznik bezpieczeństwa firmy norelem został zaprojektowany do efektywnej pracy na dużej odległości przełączania, zapewniając większą tolerancję działania, co umożliwia dostosowanie do niekorzystnych warunków środowiskowych, takich jak wibracje. Ponieważ aktywacja może nastąpić tylko za pomocą odpowiedniego aktywatora, system magnetyczny zapewnia ochronę również przed manipulacją.

Z kolei system RFID umożliwia szeregowe dodanie do 31 czujników, co z kolei ułatwia jednoczesne monitorowanie kilku drzwi ochronnych. Ten wysoki poziom elastyczności osiągnięto dzięki uniwersalnemu kodowaniu, w którym każdy odpowiedni aktywator jest rozpoznawany przez wyłącznik bezpieczeństwa. Tam, gdzie osłony ochronne muszą być monitorowane niezależnie od szeregu, wykorzystuje się kodowanie indywidualne, które pozwala podczas instalacji przyporządkować dany aktywator do jego własnego wyłącznika bezpieczeństwa.

Oba systemy spełniają normy IP 67 dotyczące ochrony przed zapyleniem i wodą, a także wymagania norm ISO 13849-1 i IEC 60947-5-3, co zapewnia komponentom przydatność w środowiskach produkcyjnych. Wariant z kodowaniem RFID jest również zgodny z normami EN62061 i IEC 61508.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę