Poprawia się kondycja europejskiej gospodarki

Ostatnio opublikowane indeksy Sentix oraz instytutu ZEW, dotyczące nastrojów europejskich przedsiębiorców, świadczą o tym, że sytuacja gospodarki strefy euro powoli się poprawia. Zdaniem Adama Zaremby z towarzystwa Saturn TFI w takiej sytuacji Europejski Bank Centralny może szybciej zdecydować się na ograniczenia prowadzonego od dwóch lat dodruku pieniądza w ramach tzw. operacji TLTRO.

Ostatnia publikacja indeksu Sentix właściwie potwierdza trend wskazujący na to, że w europejskiej gospodarce dzieje się nie najgorzej – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adam Zaremba, główny ekonomista towarzystwa Saturn TFI. – Indeks przebił oczekiwania analityków co do wzrostu, wskazując na duży optymizm w gospodarce Starego Kontynentu i sugerując przyzwoity wzrost PKB oraz produkcji przemysłowej w nadchodzących kwartałach.

Opublikowany ostatnio przez instytut Sentix, opracowany na podstawie ankiet wypełnianych przez ponad 900 inwestorów, indeks nastrojów dla strefy euro wzrósł o 2,9 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniósł 8,5. Konsensus rynkowy był niższy i ukształtował się na poziomie 6,3 pkt, co oznacza, że odczyt pozytywnie zaskoczył inwestorów. Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji gospodarczej zwiększył się z 4,5 do 6,3 pkt. Indeks oczekiwań natomiast wzrósł o cztery punkty i wyniósł 10,8.

Co ciekawe, bardzo silnie i porządnie zachowały się segmenty dotyczące oczekiwań przedsiębiorstw, co potwierdza, że perspektywy europejskiej gospodarki mogą być dobre – zauważa Adam Zaremba. – Jeżeli dołożymy do tego jeszcze odczyt niemieckiego indeksu ZEW, który dotyczy także europejskiej gospodarki, to będziemy mieli kolejne potwierdzenie takiej sytuacji.

Po pozytywnym odczycie indeksu Sentix dla strefy euro apetyt inwestorów na dobre informacje z niemieckiej gospodarki był wysoki. Badający nastroje przedsiębiorców za zachodnią granicą Polski indeks instytutu ZEW nie rozczarował. Indeks tej organizacji wzrósł z 0,5 we wrześniu do sześciu pkt.

W związku z tym Europejski Bank Centralny może się szybciej zdecydować na ograniczenia dodruku pieniądza – prognozuje Adam Zaremba. – Gospodarka Starego Kontynentu jest rozpędzona na różnego rodzaju programach stymulacyjnych. Wydaje się więc, że ten pozytywny moment jeszcze przez jakiś czas będzie się utrzymywać.

Ukierunkowane, dłuższe operacje refinansujące (Targeted Longer-Term Refinancing Operations, z ang. w skrócie TLTRO) należą do niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej stosowanych przez Europejski Bank Centralny. W ramach tego rodzaju działań bank centralny strefy euro udziela bankom komercyjnym długoterminowych pożyczek. Skonstruowane one są tak, by stanowiły zachętę do wzmożenia akcji kredytowej na rzecz firm i konsumentów eurostrefy. To z kolei ma wspomóc proces doprowadzenia inflacji do docelowego, planowanego poziomu, czyli poniżej, ale blisko 2 proc. (w średnim okresie).

Pierwszą serię takich operacji EBC uruchomił w 2014 roku. Druga – pod nazwą TLTRO-II – została ogłoszona w marcu 2016 roku. W wyniku tych działań banki komercyjne mogą zaciągać w EBC pożyczki w wysokości do 30 proc. salda kredytów przyznanych firmom oraz konsumentom. Innymi słowy, instytucje finansowe dostarczające pieniądze podmiotom gospodarczym, mogą dostać od EBC wyższą kwotę, w dodatku niżej oprocentowaną.

Źródło: Newseria

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę