Powstanie napęd i system zasilania w technologii SiC

Medcom

Firma Medcom rozpoczęła pracę nad budową pierwszego na świecie „wielosystemowego układu napędowego i zasilania przeznaczonego do elektrycznych zespołów trakcyjnych z wykorzystaniem elementów półprzewodnikowych SiC”. Projekt otrzymał właśnie dofinansowanie z programu Innotabor realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Polskie ezt-y będą jeździć z napędami SiC
Prace nad realizacją projektu nabierają tempa i zgodnie z przyjętym harmonogramem potrwają maksymalnie 3 lata. Produkt powinien być więc gotowy z końcem 2019 r. Mniej więcej połowę tego czasu zajmą prace badawcze.

– Efektem będzie powstanie pierwszego na świecie napędu i układu zasilania dla elektrycznych zespołów trakcyjnych w technologii SiC. Będzie to rozwiązanie wypracowane od podstaw przez polskich inżynierów, we współpracy z naukowcami pracującymi w polskich uczelniach wyższych. Dodatkowo, kluczowym aspektem powodzenia całego przedsięwzięcia jest również ścisła współpraca z naszym japońskim partnerem, czyli firmą Mitsubishi Electric, która dostarczy nam odpowiednie moduły SiC. Od pewnego czasu wspólnie z japońskimi inżynierami odpowiedzialnymi za projektowanie półprzewodników, pracujemy nad dostosowaniem ich do naszych wymagań. To bardzo istotna część projektu, ponieważ do tej pory tego typu modułów po prostu nie ma na rynku – mówi Paweł Choduń, dyrektor finansowy Medcom.

SiC - energooszczędna i tańsza w eksploatacji kolej
Polski Medcom należy do nielicznych firm na świecie, specjalizujących się rozwiązaniach bazujących na SiC i propagujących tę technologię. Jak podkreśla Paweł Choduń, SiC to przede wszystkim znacznie tańsza w eksploatacji i bardziej energooszczędna kolej. Dzięki zastąpieniu powszechnie wykorzystywanych dziś półprzewodników krzemowych półprzewodnikami z węglika krzemu aż o 30% ograniczyć można masę i rozmiar urządzeń. Jednocześnie, pozwala ona wydatnie zredukować poziom hałasu i poprawia parametry jezdne pojazdów.

Dzięki modułom SiC możemy uzyskać parametry nieosiągalne dla tradycyjnych półprzewodników krzemowych, a węglik krzemu to technologia przyszłości i kolejny krok ewolucji technicznej w projektowaniu innowacyjnych urządzeń energoelektronicznych dla transportu publicznego – nie tylko dla kolei, ale także metra, tramwajów i autobusów elektrycznych. Chcemy, aby to właśnie polski przemysł i polskie firmy były w tej dziedzinie liderami – dodaje Paweł Choduń, Medcom.

Polski napęd eksportowy
Dzięki realizowanemu przez MMedcom projektowi w ciągu trzech lat powstanie sprawny, wydajny wielosystemowy układ napędowy i zasilania przeznaczony do elektrycznych zespołów trakcyjnych produkowanych przez krajowych producentów, który będzie mógł stać się także polskim towarem eksportowym.

Urządzenie będzie mogło bowiem pracować w różnych sieciach trakcyjnych i standardach napięciowych – przy napięciu 3 000 V DC stosowanym w Polsce lub 25 kV 50 Hz, które jest standardem w takich krajach jak chociażby Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, a także na Bałkanach.

– Wprowadzenie naszego produktu to szansa nie tylko na nowocześniejszą polską kolej, ale także na zwiększenie konkurencyjności polskich producentów ezt-ów takich jak chociażby NEWAG czy PESA na rynkach zagranicznych. Co więcej, nie zamierzamy na tym poprzestać. Na bazie doświadczeń, które uda nam się zebrać przy tym projekcie, planujemy w przyszłości opracowanie kolejnych napędów i systemów zasilania, przeznaczonych do pociągów wysokich prędkości – dodaje Paweł Choduń, Medcom.

Całkowity koszt opracowania nowego napędu Medcom to ponad 6,6 mln zł. Kwota dofinansowania z projektu Innotabor wyniesie ponad 3,4 mln zł, a pozostała część będzie pochodzić ze środków własnych Medcom.

Źródło: Medcom

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę