Precyzyjna obróbka strumieniowo-ścierna z innowacyjną technologią wizyjną

Precyzyjna obróbka strumieniowo-ścierna Rösler

Kiedy firma Ottostahl musiała wymienić stare urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej ze stołem obrotowym, nalegała na krótki czas cyklu pracy, wysoką wydajność energetyczną i odciążenie personelu od uciążliwych i monotonnych czynności fizycznych. Te ambitne wymagania zostały spełnione przez firmę Rösler i specjalistę ds. automatyzacji Teqram dzięki uniwersalnemu stołowi obrotowemu Easy Shotblaster RDT 150, wyposażonemu w stacjonarnego "inteligentnego" robota. Robot ten umieszcza obrabiane elementy na stole obrotowym w sposób, który optymalnie wykorzystuje całą powierzchnię stołu bez konieczności "uczenia".

Firma Ottostahl z Magdeburga produkuje wysoce precyzyjne podzespoły cięte plazmowo o grubości do 30 mm i płomieniowo o grubości do 300 mm. Portfolio usług firmy obejmuje produkcję podzespołów na zamówienie z wykorzystaniem technologii CAD i szczegółowych planów pracy dla danej metody produkcji. Ponadto firma oferuje również obróbkę strumieniowo ścierną, wiercenie, fazowanie mechaniczne, a także organizowanie testów materiałowych za pośrednictwem niezależnych zewnętrznych biur badań materiałowych. Zapas 4000 ton różnych gatunków i jakości stali, w połączeniu ze sprawdzoną siecią dostawców i partnerów, gwarantuje szybką i niezawodną realizację zamówień.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników

W swoim dziale obróbki strumieniowo ściernej podzespołów z blachy firma wykorzystuje trzy maszyny (dwie maszyny z przenośnikiem rolkowym o ciągłym przepływie i szerokości roboczej 3 800 mm oraz oczyszczarkę ze stołem obrotowym). Po ponad 60 latach użytkowania, stara oczyszczarka ze stołem obrotowym została wymieniona na system RDT 150 firmy Rösler. Kluczowymi wymaganiami klienta dla nowego systemu było osiągnięcie określonych wyników obróbki strumieniowo ściernej dla szerokiej gamy różnych podzespołów, krótkich czasów cyklu i wysokiej efektywności energetycznej całego systemu.

Ponieważ w Magdeburgu bardzo trudno jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników, firma wymagała również, aby dotychczasowy personel został odciążony od uciążliwych czynności fizycznych. Dlatego kluczowym wymogiem była również w pełni zautomatyzowana mechaniczna obsługa podzespołów. W oparciu o te specyfikacje Rösler i Teqram opracowały w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do obróbki strumieniowo ściernej oparte na maszynie ze stołem obrotowym Easy Shotblaster RDT 150. Cały system obróbki strumieniowo ściernej jest zintegrowany w celi produkcyjnej o wymiarach osiem na osiem metrów i składa się z inteligentnego robota stacjonarnego oraz urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej RDT 150 wyposażonego w odpowiednie akcesoria.

Robot rozpoznaje podzespoły bez konieczności "uczenia" 

Dzięki innowacyjnej technologii przetwarzania obrazu, sterowany wizyjnie robot o udźwigu do 200 kg automatycznie rozpoznaje podzespoły umieszczone w sekcji roboczej, całkowicie niezależnie od ich pozycji na palecie. Eliminuje to konieczność czasochłonnego uczenia lub programowania robota. Co więcej, dzięki intuicyjnemu interfejsowi nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza.

Po automatycznym wyborze odpowiedniego chwytaka z magazynu chwytaków robot podnosi podzespoły i umieszcza je na stole obrotowym w optymalnym położeniu. Następnie przekazuje dane podzespołów do układu sterowania maszyny w celu wybrania odpowiedniego programu obróbki. Po upływie połowy czasu cyklu robot automatycznie obraca podzespoły na stole obrotowym, aby poddać je obróbce strumieniowo-ściernej z drugiej strony. Po zakończeniu procesu obróbki strumieniowo-ściernej robot odkłada ukończone obrabiane detale na paletę.

Wszechstronna maszyna do obróbki strumieniowo-ściernej

Maszyna do obróbki strumieniowo-ściernej ze stołem obrotowym RDT 150 umożliwia obróbkę strumieniowo-ścierną elementów o różnych rozmiarach i kształtach. Stół ma średnicę 1.500 mm i nośność 500 kg. Aby zapewnić wymagany krótki czas cyklu obróbki, maszyna jest wyposażona w dwie turbiny Gamma 300G, każda o mocy zainstalowanej 11 kW. W porównaniu z konwencjonalnymi turbinami, turbiny Rösler Gamma z zakrzywionymi łopatkami w kształcie litery Y generują do 20 % wyższą wydajność oczyszczania. Jednocześnie zużywają znacznie mniej energii. Przegrody zamontowane przed turbinami również pomagają skrócić czas cyklu i zużycie energii. Gdy elementy obrabiane na stole są obracane, przepływ mediów do obróbki strumieniowo-ściernej jest wyłączany, ale turbiny nadal pracują z pełną prędkością. Zapobiega to kosztownym szczytom energetycznym, które występują, gdy turbiny zwalniają i przyspieszają. Zanim robot obróci obrabiane elementy, specjalny system przedmuchiwania usuwa pozostałości mediów do obróbki strumieniowo-ściernej ze stołu obrotowego.

Precyzyjna obróbka strumieniowo-ścierna z innowacyjną technologią wizyjną zdjęcie w treści artykułu

Opcjonalne ładowanie ręczne zwiększa elastyczność pracy 

Około 90 % wszystkich podzespołów może być ładowanych i rozładowywanych przez robota. Jeśli waga podzespołu przekracza możliwości robota, takie podzespoły mogą być ładowane i rozładowywane za pomocą dźwigu. Również bardzo małe podzespoły mogą być ładowane w ten sposób, gdy automatyczny załadunek wymagałby zbyt wiele czasu. Ze względów bezpieczeństwa, w przypadku ręcznego załadunku, turbiny są całkowicie wyłączane przed otwarciem drzwi do komory śrutowniczej. 

Wytrzymała konstrukcja kompaktowego urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej gwarantuje długi czas pracy bez przestojów. Na przykład komora śrutownicza, wykonana z wytrzymałej stali manganowej, jest wyłożona łatwo wymienialnymi płytami ścieralnymi wykonanymi z materiału o wysokiej odporności na zużycie. Ponadto, w turbinach Gamma można używać obu stron łopatek wyrzucających w kształcie litery "Y". Praktycznie podwaja to ich żywotność. System szybkiej wymiany umożliwia wymianę łopatek wyrzucających bez konieczności demontażu turbin. 

Wysoce zautomatyzowane urządzenie Easy Shotblaster RDT 150 umożliwia firmie OTTOSTAHL wydajne czyszczenie strumieniowo-ścierne szerokiej gamy podzespołów z blachy przy drastycznie zmniejszonym nakładzie pracy i znacznie lepszych warunkach pracy dla pracowników.

Źródło: Rösler Oberflächentechnik

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę