Przewód monitorujący swój stan techniczny

igus
Reklama
Reklama

 

Na Hannover Messe 2016 igus zaprezentuje elastyczny przewód, który na bieżąco monitoruje swój stan techniczny.

Standardowe przewody ethernetowe są stosowane przede wszystkim w sytuacji, gdy kabel jest stale zamocowany na swoim miejscu. Jednakże wykazują one ograniczoną trwałość przy użytkowaniu w zastosowaniach dynamicznych. Największa gama przewodów ethernetowych opracowana przez igus dla prowadników przewodów obejmuje 27 rodzajów przewodów miedzianych oraz FOC, a także 422 wstępnie zmontowane przewody ethernetowe, z których wszystkie mają optymalne właściwości transmisyjne w zastosowaniach ruchomych. Z takim asortymentem produktów igus obejmuje coraz większą gamę zastosowań w dziedzinie Industry 4.0 – od prostego ruchu prowadnic liniowych w zakurzonych obrabiarkach drewna, do złożonych ruchów 3D przy podłączeniu do robotów w pomieszczeniach czystych i od najmniejszego promienia gięcia do najdłuższych długości. Będzie to również dostępne już wkrótce, jako rozwiązanie „inteligentne”. Na Hannover Messe 2016 igus zaprezentuje elastyczny przewód, który na bieżąco monitoruje swój stan techniczny. – Inteligentny przewód do robotów przewiduje przyszłość – wyjaśnia Rainer Rössel, kierownik Jednostki Biznesowej Przewodów Chainflex. Jeżeli podczas użytkowania zostaną przekroczone przewidziane parametry, przewód wyda ostrzeżenie i nie „czeka” aż do wystąpienia rzeczywistej awarii. Ostrzeżenie oznacza, że przewód musi być wymieniony w ciągu najbliższych czterech tygodni. – W ten sposób wnosimy znaczący wkład do konserwacji prewencyjnej, a tym samym do zwiększenia dostępności zakładu – mówi Rössel.

Reklama

Tworzenie zaawansowanych sieci wymaga niezawodnych rozwiązań dotyczących dostaw
Przewody zoptymalizowane do ruchu wymagają również zoptymalizowanych rozwiązań dotyczących dostaw dla ruchu. Muszą być również dostosowane do poszczególnych wymogów w każdym przypadku, dla danej maszyny lub fabryki. Na przykład, seria e-prowadników triflex, udostępniona przez igus, została opracowana dla ruchu 3D przewodów do robotów przemysłowych. Przykładowo, przewody FOC z systemem micro flizz mogą być stosowane zamiast szyn zbiorczych, w celu niezawodnej dostawy danych do sprzętu magazynowania i wyszukiwania z prędkością transmisji większą niż standardowe 100 Mbit/s. Niezawodna i nieprzerwana transmisja danych o dużej szybkości jest również możliwa za pomocą d-rover. System może być podłączony do dźwigów portowych lub RTG i osiąga szybkość transferu danych 10 Gbit/s za pomocą przewodów FOC na dystansie ponad 800 metrów.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama