Rekonstrukcja rządu z wpływem na rynki finansowe

PixaBay
Reklama
Reklama

W perspektywie kilku miesięcy powinniśmy poznać szczegóły dotyczące podatku od sprzedaży, nierozwiązanej wciąż kwestii kredytów frankowych, obniżenia wieku emerytalnego i polityki fiskalnej – ocenia Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale. Przyspieszenie to efekt rekonstrukcji rządu i powołania Komitetu Ekonomicznego. Skupienie zadań ministra rozwoju i finansów w jednej osobie może jednak wiązać się z problemami organizacyjnymi.

Powołanie Komitetu Ekonomicznego przy Prezesie Rady Ministrów to ważna decyzja, która powoduje, że wszystkie osoby zainteresowane zmianami w gospodarce będą na ten temat dyskutować na posiedzeniach. W związku z tym można oczekiwać, że plany wprowadzenia zmian nabiorą na tyle tempa, że efekty zobaczymy już w najbliższych kwartałach – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale.

Reklama

Jak wskazuje ekspert, skupienie obowiązków ministra rozwoju i finansów w osobie Mateusza Morawieckiego może się wiązać z niepewnością organizacyjną. Natłok zadań może sprawić, że na niektóre kwestie może nie starczyć czasu. To także kwestia reprezentowania polskiego interesu na szczeblu międzynarodowym.

Sporo zadań jest też na krajowym rynku. Nie mówię nawet o samym rządzie, to także kwestie dotyczące strategii w danych sektorach gospodarki, kontaktu z przedsiębiorcami czy związkami zawodowymi – wymienia ekonomista.

Zmianie nie powinna ulec ustawa budżetowa na 2017 rok. Wedle założeń rządu PKB ma wzrosnąć w o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych wynieść 2,9 proc. PKB, a inflacja – 1,3 proc. Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 5 proc., a wzrost zatrudnienia – 0,7 proc. Wpływy ze środków europejskich określono na 60,2 mld zł, wydatki na 69,8 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich na poziomie 9,6 mld zł.

Reklama

Jest jednak kilka zadań niezwykle istotnych z punktu widzenia rynków finansowych. Myślę o doprecyzowaniu spraw związanych z podatkiem od sprzedaży, czy w ogóle będzie wprowadzany. W dalszym ciągu nierozwiązana jest sprawa kredytów frankowych, a prawdopodobnie będzie wprowadzana w najbliższych miesiącach. Również obniżenie wieku emerytalnego jest ważną kwestią – wymienia Janecki.

Poprzedni minister finansów Paweł Szałamacha zapowiadał wprowadzenie nowego podatku od sprzedaży w miejsce zawieszonego na skutek decyzji Komisji Europejskiej podatku od handlu detalicznego. W 2017 roku ma zostać rozważona kwestia przewalutowania kredytów walutowych. Koszty zwrotu różnicy między kursem kupna a sprzedaży waluty są szacowane na 3,6 mld do 4 mld zł. Duże koszty wiążą się również z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Pozostaje też istotna sprawa z punktu widzenia polityki fiskalnej i realizacji strony dochodowej, czyli ściągalność podatków, przygotowywanie jednolitego podatku (łączącego PIT oraz składki na ZUS i NFZ – red.), który ma wejść od 2018 roku. Szczegóły na pewno poznamy w najbliższych, jeśli nie tygodniach, to przynajmniej w miesiącach – zaznacza Jarosław Janecki.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama