Robot pisze kartkę z życzeniami

Amerykańska firma inżynierska wdraża roboty do odręcznego pisania wykorzystujące bezobsługową technologię liniową i śrubową firmy igus.
E-maile, wiadomości bezpośrednie, drukowane kartki okolicznościowe: komunikacja w świecie biznesu szybko nabiera bezosobowego charakteru. Robot firmy Spline Product Development w Arizonie chce to zmienić. Dzięki bezobsługowej technologii liniowej firmy igus robot jest w stanie pisać kartki pismem odręcznym, dzięki czemu wiadomości są bardziej emocjonalne i mają większy oddźwięk.
Osobista kartka okolicznościowa z ulubionego sklepu internetowego? Odbiorcy w USA otrzymują obecnie dokładnie tego typu specjalne przesyłki reklamowe. Inżynierowie ze Spline Product Development sprawiają, że jest to możliwe.
Robot do odręcznego pisania od amerykańskich programistów wygląda jak kompaktowa drukarka 3D. Jego sercem są trzy osie liniowe, które umożliwiają ruch pióra. Pozycjonowanie jest tak precyzyjne, że robot może nawet naśladować niuanse wcześniej zdefiniowanego pisma odręcznego. Jest przeznaczony dla firm, które chcą wysyłać swoim klientom listy z osobistym akcentem. Według ekspertów od marketingu otrzymują one znacznie większy odzew niż ponuro wyglądające wydrukowane kartki w klasycznej odsłonie. Robot do odręcznego pisania jest obecnie używany przez dostawcę Simply Noted z Tempe w Phoenix, USA.
Technologia liniowa igus
Choć praca robota wydaje się elegancka i prosta, precyzja jego ruchów stanowiła spore wyzwanie techniczne. Wcześniejsze modele działały, ale były powolne i podatne na zużycie. Według inżynierów Spline Product Development generowało to wysokie koszty utrzymania. Odręczne pismo również pozostawiało wiele do życzenia. Eksperci zrobili znaczący krok do przodu dzięki zastosowaniu technologii liniowej firmy igus. Rozwiązanie to stanowi połączenie miniaturowych aluminiowych prowadnic liniowych z serii drylin T ze wstępnie obciążonymi wózkami liniowymi, napędem śrubowym dryspin i elektrycznymi silnikami krokowymi. Dwie prowadnice liniowe biegną równolegle w odległości około 50 cm. Wózki liniowe poruszają się po swoich szynach, przytrzymując i pozycjonując w pionie trzecią prowadnicę liniową. Sworzeń jest zamontowany na innym wózku, który porusza się poziomo po trzeciej prowadnicy liniowej.
Dzięki zsynchronizowanemu działaniu osi istnieje możliwość dotarcia do dowolnego punktu w obszarze pisania. Gdy pióro zaczyna pisać, wymagana jest maksymalna precyzja mechaniczna.
– Silniki krokowe realizują precyzyjne, co do milimetra, ruchy wózków za pośrednictwem napędów śrubowych — w milisekundowych cyklach. To właśnie ta dokładność regulacji umożliwia robotowi pisanie z takimi samymi umiejętnościami motorycznymi jak człowiek — u którego ponad 30 różnych mięśni w dłoni, ramieniu i barku współpracuje podczas odręcznego pisani – wyjaśnia Michael Hornung, Product Manager w dziale technologii napędowej i technologii liniowej drylin w igus.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Ten wysoki poziom precyzji jest możliwy między innymi dzięki innowacyjnej geometrii gwintu śruby pociągowej dryspin. Kąty boków nakrętki i śruby pociągowej są płaskie, co zapewnia ponadprzeciętną wydajność na poziomie 82% — zwiększenie dokładności regulacji.
Umiejętności robota igus
Dzięki technologii liniowej igus robot do odręcznego pisania jest nie tylko bardziej precyzyjny, ale także wymaga mniej konserwacji. Powód: prowadnice liniowe nie wymagają zewnętrznego smarowania. Wysokowydajne tworzywa sztuczne nakrętek śrub pociągowych i elementów ślizgowych, po których wózki liniowe poruszają się po szynach, zawierają smary stałe, które są stopniowo uwalniane podczas pracy i umożliwiają działanie na sucho oraz zachowanie niskiego tarcia.
– Dzięki efektowi samosmarowości robot do odręcznego pisania może pracować bezawaryjnie nawet w zapylonym środowisku. W przeciwieństwie do systemów smarowanych, nie występuje tu ryzyko przeniknięcia kurzu i brudu do smaru oraz wytworzenia mieszaniny, która negatywnie wpłynie na precyzję regulacji – informuje Hornung.
Robot może zatem napisać tysiące pozdrowień bez zmęczenia i konieczności jego ciągłego serwisowania.
Źródło: igus