Seco/Warwick rozpoczyna współpracę z GreenIron
Grupa Seco/Warwick podpisała porozumienie ze szwedzkim przedsiębiorstwem GreenIron H2 AB na dostawę serii pieców do przetwarzania metali z odpadów poprodukcyjnych bez użycia paliw kopalnych. Nowe piece oparte o technologię redukcji opracowaną przez GreenIron to odpowiedź na zmiany klimatyczne i pilną potrzebę ograniczenia emisji CO2 oraz stworzenia modeli biznesowych efektywnych energetycznie i chroniących zasoby.
– Rozpoczęta długofalowa kooperacja w zakresie tego zielonego projektu zakłada dostawę dla GreenIron serii urządzeń skonstruowanych przez naszych inżynierów. Współpraca w obszarze tej technologii, zapewni nam rozwój i kooperację w obszarze rozwiązań proekologicznych, co jest w zgodzie z misją naszej firmy. Wspólnie z GreenIron nową technologią przyczyniamy się do ochrony światowego ekosystemu – mówi Sławomir Woźniak, prezes Zarządu Grupy Seco/Warwick.
Zamówione przez GreenIron piece będą służyć do bezemisyjnego recyklingu utlenionych metali. Bezpośrednio przyczynią się zatem do ograniczenia emisji CO2 na niespotykaną dotychczas skalę – według danych pozyskanych
w wyniku przeprowadzonych testów każdy piec ma zdolność redukcji emisji o 56.000 ton/rok.
Technologia, której pomysłodawcą i właścicielem praw patentowych jest GreenIron, to rozwiązanie unikatowe, które pomoże wielu przedsiębiorstwom wdrażać „zielone” rozwiązania i funkcjonować w zgodzie z naturalnym środowiskiem.
– Cieszymy się, że możemy współpracować z Seco/Warwick nad projektem otwierającym nam i naszym partnerom drogę do przemysłu przyszłości – bardziej energooszczędnego, oszczędzającego zasoby i zeroemisyjnego. Uważamy, że nasze partnerstwo jest świetnym fundamentem szybkiego wzrostu i pozytywnego wpływu na emisje i zmiany klimatyczne. GreenIron ma duże ambicje w zakresie redukcji CO2, poczynając od pierwszego pieca dostarczonego przez Seco/Warwick i kolejnej pierwszej dostawy komercyjnego żelaza wytworzonego bez użycia paliw kopalnych w 2023 r. – skomentował Edward Murray, dyrektor generalny GreenIron.
– Ta współpraca to także szansa dla Seco/Warwick, bo wspólnie z GreenIron tworzymy linię produktów, które potencjalnie mogą być nowym segmentem działalności. Po raz pierwszy tak blisko pracujemy przy rozwoju technologii, która pochodzi z zewnątrz. Naszym zadaniem w projekcie jest zbudowanie efektywnych urządzeń oraz ich terminowe dostarczenie – dodaje prezes Sławomir Woźniak.
Potencjał nowej linii pieców opartych o technologię redukcji (DRI – direct reduction of iron) Seco/Warwick wspiera rozwiązania ekologiczne, które sprawiają, że przemysł ciężki jest przyjazny środowisku. Urządzenia które powstaną we współpracy z GreenIron, dotychczas nie były dostępne na rynku i potencjalnie mogą stanowić nową linię pieców. Ich ogromną wartością jest fakt przyczyniania się do redukcji dwutlenku węgla, a także znacznego ograniczania kosztów recyklingu pozostałości i odpadów poprodukcyjnych.
Metale wydobyte z rudy są poddawane recyklingowi bez użycia gazów kopalnych. Tlenek żelaza (magnetyt, hematyt, wustyt) jest przekształcany w czyste żelazo w procesie redukcji wodoru. W technologii tradycyjnej proces ten odbywa się z wykorzystaniem paliw kopalnych, co skutkuje emisją CO2. W piecach redukcyjnych GreenIron spod szyldu Seco/Warwick emisja CO2 jest utrzymywana na minimalnym poziomie. Dodatkową zaletą tych urządzeń są ich kompaktowe rozmiary.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Piece redukcyjne będą dostępne dla branż, które wykorzystują w procesach produkcji żelazo i inne metale – w tym dla górnictwa, metalurgii, odlewni, przemysłu przetwórstwa metali oraz dla spalarni, gdzie w procesach produkcyjnych występują trudne odpady, wymagające magazynowania. Dzięki GreenIron i Seco/Warwick odpady te będą mogły być powtórnie wykorzystane jako czysta stal czy żelazo.
Grupa Seco/Warwick ma aktualnie wystarczające zasoby i nie będzie ponosić dodatkowego CAPEXu związanego z realizacją bieżącego etapu współpracy z GreenIron.
GreenIron H2 AB to prywatna firma z opatentowaną i sprawdzoną energooszczędną technologią redukcji tlenków metali do czystego metalu. Proces nadaje się do wytwarzania metali z rudy, pozostałości i odpadów metalowych. Technologia jest oparta na wodorze, a emisję stanowi wyłącznie woda. Używając technologii GreenIron w połączeniu ze stalownią, można bez emisji CO2 stworzyć wysokiej jakości metale na bazie żelaza, które z powodzeniem można ponownie wykorzystywać w dalszej produkcji.
Źródło: Seco/Warwick