Seco/Warwick z patentem na hartowanie stali lotniczej

Seco/Warwick z patentem na hartowanie stali lotniczej Seco/Warwick

Seco/Warwick dostarczy piec próżniowy Vector do jednego z największych europejskich koncernów maszynowych. Urządzenie będzie przeznaczone do procesów hartowania i odpuszczania, a jego konstrukcja została specjalnie zmodyfikowana, by spełniać potrzeby charakterystycznego i wymagającego procesu hartowania stali lotniczej.

Jest to już czwarte urządzenie próżniowe Seco/Warwick dla tego producenta sprzętu ciężkiego. Zamówiony piec próżniowy Vector to sprawdzona konstrukcja w najpopularniejszym rozmiarze przestrzeni roboczej, tj. 600 x 600 x 900 mm.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Piece próżniowe linii Vector

Piece próżniowe linii Vector mogą być stosowane do większości standardowych procesów hartowania, odpuszczania, wyżarzania, przesycania czy lutowania, jednak każdorazowo urządzenie można przystosować do specyficznych wymagań odbiorcy i tym samym konkretnego przemysłu. Tym razem piec musiał być maksymalnie dostosowany do specjalnego procesu termicznego produkcji goleni samolotowych. I tak, inżynierowie Seco/Warwick zainstalowali w urządzeniu niestandardowy system wymrażania ciekłym azotem, który pozwala na odpowiednio szybkie schłodzenie elementów goleni. Zamówione rozwiązanie zostało także rozbudowane o system próżni opartej na pompie dyfuzyjnej. Dzięki temu znacznie zwiększono jego wydajność. Piec otrzymał opcję chłodzenia kierunkowego oraz system grzania konwekcyjnego ze specjalnie zaprojektowanym wentylatorem.

Dodatkowo nasze urządzenie zostało wyposażone w niestandardowe elementy grzejne z przodu i z tyłu gorącej strefy oraz dysze hartownicze w górnej części pieca, celem optymalnego dopasowania wydajności komory grzejnej do elementów klienta – mówi Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Pieców Próżniowych w Grupie Seco/Warwick. – Szycie na miarę, w branży pieców do obróbki cieplnej metali, nie jest powszechne, ale jest czymś, co zdecydowanie nas wyróżnia. Potrafimy tak dopasować urządzenia do potrzeb partnera, by spełniały konkretne i bardzo indywidualne wymagania. To rozwija nas, nasze produkty i naszego partnera. Stąd urządzenia Seco/Warwick pracują w najtrudniejszych warunkach, w najbardziej wymagających branżach, np. właśnie w lotnictwie, i są dla nich pierwszym wyborem. Spełniają przy tym krytyczne wymagania i normy produkcyjne, dzięki czemu elementy, które w nich powstają, są niezawodne i bezpieczne.

Seco/Warwick ma ogromne doświadczenie w dostarczaniu szerokiej gamy pieców próżniowych do firm zajmujących się produkcją części do przemysłu lotniczego. Obecny kontrakt stanowił ogromne wyzwanie, ponieważ produkcja goleni samolotowych wymaga bardzo specyficznych i trudnych do osiągnięcia – w standardowych urządzeniach – parametrów. Golenie samolotowe to części podwozia, które – upraszczając – są odpowiedzialne za bezpieczny start i  lądowanie samolotu, dlatego parametry, jakie są od nich wymagane, przekraczają standardowe właściwości stali.

Doświadczenie i odwaga

Tworząc modyfikacje w piecu Vector bazowaliśmy na ogromnym doświadczeniu produkcji dużej liczby urządzeń próżniowych z procesami hartowania i odpuszczania. Jest to już czwarte zamówienie tego klienta pieca z tego segmentu produktowego. To partner, który od długiego czasu, cieszy się niezawodnością i wydajnością pieców Grupy Seco/Warwick. Produkt rozwiązuje problem klienta z hartowaniem specjalistycznej stali lotniczej, znacznie zwiększa wydajność obecnej linii produkcyjnej tego elementu oraz polepszy także parametry procesu, gdyż obecne urządzenia klienta nie posiadają systemu wymrażania ciekłym azotem. Z całą pewnością to jedno z najbardziej unikatowych rozwiązań, jakie zbudowaliśmy w tym roku – podsumowuje Maciej Korecki.

Piec próżniowy usprawni i zwiększy moce przerobowe procesów hartowania i odpuszczania oraz poprawi ekonomikę procesów w europejskich zakładach. Urządzenie charakteryzuje się dużą oszczędnością energetyczną, wydajnością komory oraz czystością i szybkością procesu. Została ona osiągnięta dzięki bardzo mocnemu systemowi pompowemu. Produkt jest obecnie w fazie produkcji i wkrótce trafi do Europy.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę